repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 1 czerwca 2016.

Sklep przy głównej ulicy

The Shop on Main Street / Obchod na korze

reż. Ján Kadár, Elmar Klos

czas: 120’
produkcja: Czechosłowacja 1965
obsada: Ida Kamińska, Jozef Kroner, Hana Slivková, Martin Hollý
nagrody: Oscar 1965 – najlepszy film nieanglojęzyczny; MFF w Cannes 1965 – specjalne wyróżnienie: Jozef Kroner, Ida Kamińska
scenariusz: Ján Kadár, Elmar Klos, Ladislav Grosman
zdjęcia: Vladimír Novotný
montaż: Diana Heringová, Jaromír Janáček
muzyka: Zdeněk Liška
producent: Milos Broz, Jaromír Lukás
produkcja: Filmové studio Barrandov
język: słowacki, jidysz
barwa: cz.-b.

W trakcie II wojny światowej, w marionetkowej Republice Słowackiej, którą zarządzał ksiądz Józef Tiso, gorliwie przeprowadzano akcję „aryzacji”. Tono – poczciwy stolarz, mieszkaniec maleńkiego miasteczka Sabinov, z dnia na dzień zostaje zarządcą sklepu z guzikami. Jest to związane z nowymi rozporządzeniami dotyczącymi mienia żydowskiego. Właścicielką sklepu jest Rozalia Lautmanova – starsza, głucha żydowska kobieta, która nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co dzieje się za drzwiami jej pasmanterii. Tono i Rozalia są od siebie w pewien sposób uzależnieni. Na początku ledwo tolerują swoją obecność, z czasem ich relacja całkowicie się zmienia. Pewnego dnia lokalne władze i służby porządkowe rozpoczną koncentrację miejscowej ludności na głównym placu miasteczka... Sklep przy głównej ulicy Kadára i Klosa to przypowieść o oportunizmie „sąsiadów” i moralnych wyborach w sytuacji ekstremalnej. Jest to pierwszy film z Europy Wschodniej, który nagrodzono Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Główną rolę zagrała w nim Ida Kamińska – diwa przedwojennego kina jidysz, która w 1966 roku była również nominowana do Oscara właśnie za kreację Rozalii Lautmanovej.

Joanna Ostrowska

Ján Kadár

Urodził się w 1918 roku w Budapeszcie. Słowacki reżyser filmowy. Studiował na Uniwersytecie Karola w Pradze i w szkole filmowej w Bratysławie. Podczas II wojny światowej internowany w nazistowskim obozie pracy. Po wojnie pracował jako asystent reżysera i scenarzysta w studiu Koliba w Bratysławie i studiu Barrandow w Pradze. W 1952 roku nakręcił pierwszy film w duecie z czeskim reżyserem Elmarem Klosem (Únos). W 1968 roku Kadár wyemigrował do USA, gdzie dalej reżyserował filmy. Trzy lata przed śmiercią został dziekanem szkoły filmowej American Film Institute. Zmarł w 1979 roku w Los Angeles.

Wybrana filmografia

1958 Trzy życzenia / Tri prání / Three Wishes (współreż.)

1964 Oskarżony / Obžalovaný / Defendant (współreż.)

1965 Sklep przy głównej ulicy / Obchod na korze / The Shop on Main Street (współreż.)

1970 Mój anioł stróż / The Angel Levine

1971 Pożądanie zwane Anada / Touha zvaná Anada / Desire Called Anada (współreż.)

1975 Kłamstwa mojego taty / Lies My Father Told Me

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!