repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 23 listopada 2019.

Lotte w Bauhausie

Lotte am Bauhaus

reż. Gregor Schnitzler

czas: 105’
produkcja: Niemcy, Czechy 2019
obsada: Alicia von Rittberg, Noah Saavedra, Jörg Hartmann, Nina Gummich
nagrody: Seul International Drama Award dla najlepszego filmu i najlepszej aktorki (Alicia von Rittberg), Seul 2019

Lotte, młoda, mądra i utalentowana plastycznie kobieta, pracuje w zakładzie stolarskim ojca, pomagając mu prowadzić księgowość, a każdą wolną chwilę wykorzystuje na rysowanie. Podczas zamieszek ulicznych dziewczyna poznaje Paula, studenta Bauhausu i za jego namową postanawia wstąpić w mury nowej, awangardowej szkoły, która od niedawna działa w Weimarze. W wyniku tej nieakceptowanej przez ojca decyzji, Lotte będzie zmuszona opuścić dom i zerwać kontakty z rodziną.

Obserwując losy nowej studentki poznajemy historię, ideę i mistrzów Bauhausu, najlepszych wychowanków tej szkoły i najbardziej znane projekty, które stały się ikonami nowoczesnego wzornictwa i architektury. Przez filmowe kadry przewijają się sławni artyści i architekci z dyrektorem i założycielem szkoły Walterem Gropiusem na czele. Lotte uczęszcza na zajęcia do Johannesa Ittena i Oskara Schlemmera, przyjaźni się z Josefem Albersem, jego późniejszą żoną, Anni Fleischmann i z Friedl Dicker, zamordowaną później w Auschwitz architektką i projektantką.

Film pokazuje też historię emancypacji kobiet. Studentki Bauhausu, choć chętnie przyjmowane na tę uczelnię, wcale nie miały w jej murach łatwo. Zgodnie z męskim wyobrażeniem o kobiecych predyspozycjach, powinny zajmować się tkactwem. Jeśli upierały się, aby pracować nad projektami architektonicznymi lub meblarskimi, były odsyłane z kwitkiem. I tylko niezwykły upór, determinacja i ciężka praca, pozwoliły im realizować własne pasje i zainteresowania.

Gregor Schnitzler, urodził się w 1964 roku w Berlinie. Studiował komunikację społeczną w berlińskiej Wyższej Szkole Sztuk. Początkowo zajmował się fotografią, później realizował filmy reklamowe i muzyczne wideoklipy, a następnie filmy i seriale telewizyjne. W 2001 roku nakręcił swój pierwszy film fabularny Was tun, wenn's brennt?, następnymi obrazami były ekranizacje kultowej powieści Banjamina von Stuckrad-Barresa Soloalbum (2003) oraz powieści Die Wolke (2005). Za ten ostatni film otrzymał Bawarską Nagrodę Filmową.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!