"Wysoka dziewczyna", reż. Kantemir Bałagow"Wysoka dziewczyna", reż. Kantemir Bałagow
Wysoka dziewczyna

8 października, wtorek, godz. 20.00

Wysoka dziewczyna
reż. Kantemir Bałagow / Rosja 2019 / 130’

Kino Nowe Horyzonty i Wydawnictwo Czarne zapraszają na specjalny, przedpremierowy pokaz filmu "Wysoka dziewczyna" z gościnnym udziałem Agnieszki Wolny-Hamkało. Projekcja połączona z dyskusją będzie okazją do spojrzenia na nagrodzony w Cannes film Kantemira Bałagowa pod kątem odniesienia do słynnego reportażu noblistki Swietłany Aleksijewicz - "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Wspólnie porozmawiamy o historycznej narracji, w której postacie kobiet wciąż są pomijane.

O filmie:
"Wysoka dziewczyna" fantastycznie rekonstruuje realia i pełną napięcia atmosferę czasów tuż po II wojnie światowej, gdzie euforia miesza się z żałobą, a na wciąż świeżych ruinach powoli kiełkuje nadzieja. W najnowszym filmie Kantemira Bałagowa, autora znakomitej "Bliskości", poznajemy historię dwóch przyjaciółek, Maszy i Ilji, które próbują odnaleźć swoje miejsce w powojennym Leningradzie. Przygotowując scenariusz, Bałagow inspirował się reportażem Swietłany Aleksijewicz - "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Reżyser nie skupia się na heroicznych czynach, lecz na nowo definiuje bohaterstwo: jako codzienne drobne zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad żałobą, młodości nad dramatycznymi doświadczeniami.

Gościem specjalnym będzie znana wrocławska pisarka, poetka, krytyczka literacka i publicystka - Agnieszka Wolny-Hamkało. Autorka powieści (m.in. "Zaćmienie", "41 utonięć", "Moja córka komunistka") oraz wielu tomów poezji (m.in. "Lonty", "Ani mi się śni" czy "Borderline"), kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.