repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Wieża

MIASTOmovie#5: Sąsiedztwo

18 - 22 października

Bilet normalny - 16 zł
Bilet ulgowy - 14 zł
Bilet wielokrotny - 84 zł (7 x 12 zł) / regulamin

informacje praktyczne

Po analizie tożsamości miasta w 2016 roku - głównie na przykładzie Wrocławia, motywem przewodnim MIASTOmovie #5 zostało sąsiedztwo. Dziś hasła "społeczności lokalnej", "budowania relacji dobrosąsiedzkich" czy "sąsiedzkiego sieciowania" nadają ton dyskusji o współczesnym, dobrym mieście. W związku z wyraźnym renesansem koncepcji życia w małej wspólnocie przyjrzymy się różnym wymiarom i aspektom sąsiedztwa: od relacji w obrębie jednego bloku czy kamienicy, przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową bądź to samo osiedle, po współtworzenie jednego organizmu miejskiego. Od harmonii społecznej, opartej na osobistej znajomości i bezpośrednich kontaktach, po opresję małej społeczności, w której człowiek myli się tylko raz.

Sąsiedztwo w ramach miejskiej przestrzeni to wartość, ale też wyzwanie, źródło napięć i przyczyna kompromisów. W przeprowadzeniu krytycznej refleksji nad ideą sąsiedzkości pomogą nam jak zawsze: filmy, debaty, działania artystyczne, spotkania z twórcami i ekspertami. Wśród nich wnikliwy wgląd do małej społeczności na amerykańskiej pustyni (Desert Coffee), musicalowa wariacja na temat idei modernistycznych (Wieża) czy portret mieszkańców Lipska, kreślony na przestrzeni 25 lat (Czas pokaże).


W programie:

 

18 października, środa

godz. 20.00

Desert Coffee, reż. Mikael Lypinski, Polska 2017, 53' + spotkanie z reżyserem (prowadzenie: L. Moliński)

 

19 października, czwartek

godz. 20.30

Wieża, reż. Karolina Breguła, Polska 2017, 79' + spotkanie z reżyserką (prowadzenie: K. Żary, L. Moliński, F. Sterczewski)

 

20 października, piątek

godz. 18.00

Przedszkole modernistyczne, reż. Olga Matuszewska, Polska 2012, 11'

Szklane domy. Historia osiedli społecznych, reż. Olga Matuszewska, Polska 2014, 30' + debata o społecznych osiedlach naszych czasów (prowadzenie: M. Syska)

godz. 20.30

Barbicania, reż. Ila Beka, Louise Lemoine, Wielka Brytania 2014, 90' + spotkanie z krytykiem architektury Grzegorzem Piątkiem (prowadzenie: F. Sterczewski)

 

21 października, sobota

godz. 18.00

Bunt lokatorów. Opór przeciw wyprzedaży miasta, reż. Matthias Coers, Gertrud Schulte Westenberg, Niemcy 2015, 78' + debata o spółdzielczości (prowadzenie: M. Syska)

godz. 20.30

Mieszkanie w Berlinie, reż. Alice Agneskirchner, Niemcy 2014, 84’ + prelekcja: L. Moliński

 

22 października, niedziela

godz. 18.00

Czas pokaże, reż. Andreas Voigt, Niemcy 2015, 95' + spotkanie z reżyserem (prowadzenie: K. Żary)

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!