Wydarzenia
 

Zwierzęta nocy reż. Tom FordZwierzęta nocy reż. Tom Ford
7. American Film Festival

7. American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury 2016, w dniach 25-30 października 2016 roku. W programie tegorocznej edycji, która będzie miała miejsce w Kinie Nowe Horyzonty, znalazło się 100 filmów pełnometrażowych: 58 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, a 6 to premiery europejskie.

AFF od początku swego istnienia prezentuje pełne spektrum amerykańskiego kina: dokumenty, fabuły i kino eksperymentalne, dzieła mistrzów i twórców niezależnych. Obok amerykańskiej klasyki można tu obejrzeć filmy młodych reżyserów zza oceanu opowiadających o Ameryce często nieznanej Europejczykom, zaskakującej, odmiennej od potocznych wyobrażeń. W tym roku na festiwal składa się aż 13 sekcji, a ponieważ w 2016 roku Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury, szczególny akcent w programie został położony na ukazanie związków pomiędzy kinematografią europejską i amerykańską.

25 października (wtorek) festiwal otworzy polska premiera Patersona Jima Jarmuscha - rewelacji tegorocznego festiwalu w Cannes. Buntownik amerykańskiego kina głosi w swoim nowym filmie pochwałę zwykłego życia, w którym można odnaleźć prawdziwą poezję, tak jak czyni to jego bohater, skromny kierowca autobusu (Adam Driver), zapisujący wiersze w sekretnym notatniku. Natomiast w dniu 30 października (niedziela) festiwal zakończą nagrodzone w Wenecji Srebrnym Lwem Zwierzęta nocy (Nocturnal Animals) Toma Forda - drapieżne kino noir o miłości i zemście z hipnotyzującą muzyką Abla Korzeniowskiego oraz kreacjami aktorskimi Amy Adams i Jake'a Gyllenhaala.

W programie znalazły się również głośne produkcje, które po pokazach na największych festiwalach w Europie (Wenecja, Cannes) trafiają do Wrocławia. Wiele z nich ma realne szanse na oscarowe nominacje. Niektóre z nich to filmy europejskich reżyserów pracujących w Ameryce lub filmy, w których zagrali amerykańscy aktorzy, jak uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes American Honey brytyjskiej reżyserki Andrei Arnold - nowoczesne kino drogi o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu i o cenie jaką trzeba za to zapłacić (w rolach głównych: debiutantka Sasha Lane oraz Shia LaBeouf); czy nagrodzona za scenariusz w Cannes Stylistka (Personal Shopper) Francuza Oliviera Assayasa z wyrastającą na gwiazdę pierwszej wielkości Amerykanką Kristen Stewart jako współczesną mieszkanką Paryża, będącą medium.

Chwilę po tym jak podbił publiczność wielkich festiwali w Telluride i Toronto, do Wrocławia zawita (niemal równolegle z otwarciem festiwalu w Rzymie) drugi film w karierze Barry'ego Jenkinsa Moonlight, któremu przepowiada się wielkie szanse w wyścigach po Oscary - melancholijno-zmysłowe gejowskie love story rozgrywające się w czarnej dzielnicy Miami o kryminalnej reputacji. Pojawi się też prezentowany w Cannes i wywołujący duże poruszenie w Stanach Zjednoczonych - Loving Jeffa Nicholsa, historia międzyrasowego małżeństwa z lat 50. Jego bohaterowie - czarna dziewczyna i biały chłopak, Mildred i Richard Loving - wywalczyli zmianę rasistowskiego prawa w stanie Virginia, zabraniającego mieszanych małżeństw. Grający główne role Ruth Negga i Joel Edgerton widziani są w gronie kandydatów do oscarowych nominacji aktorskich.Drugi film Nicholsa - z Adamem Driverem i Michaelem Shannonem - nawiązujący do nurtu sci-fi Midnight Special, znalazł się w sekcji Festival Favorites.

Nie zabraknie filmów z mekki amerykańskiego kina niezależnego, czyli festiwalu Sundance, widzowie AFF obejrzą m.in.: nagrodzoną za reżyserię surrealistyczną fabułę Człowiek-scyzoryk (Swiss Army Man) duetu Daniel Scheinert i Daniel Kwan z Paulem Dano i Danielem Radcliffem w głównych rolach. Będzie chwalony na Sundance i innych festiwalach (równolegle z AFF jest filmem otwarcia Viennale) kameralny dramat Kennetha Lonergana Manchester by the Sea z Cassey'em Affleckiem i Michelle Williams, a także oparta na faktach Christine (pokazywana równolegle z Kate gra Christine Roberta Greene'a z sekcji American Docs), w której tragiczną historię dziennikarki telewizyjnej Christine Chubbuck (Rebecca Hall w życiowej roli) rekonstruuje Antonio Campos.

W centrum każdego festiwalu znajdują się konkursy. American Film Festival posiada dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, panoramę współczesnego kina amerykańskiego (14 filmów) oraz American Docs, czyli najgłośniejsze dokumenty sezonu pokazujące różne oblicza Ameryki (10 filmów). Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon, dodatkową nagrodę - telewizja Ale kino+ (oferta zakupu do emisji).

Jak co roku AFF przyzna Indie Star Award, nagrodę honorującą wybitnych twórców niezależnego kina amerykańskiego, którą tym razem otrzyma legenda nowojorskiej awangardy filmowej - Jonas Mekas. Ten urodzony na Litwie, a od połowy lat 40. mieszkający w Stanach Zjednoczonych, autor filmowych dzienników uważany jest za czołowego twórcę nurtu new american cinema. Widzowie AFF obejrzą jego film Ścinki z życia szczęśliwego człowieka(Out-Takes from the Life of a Happy Man) z 2012 roku.Sędziwy laureat nie będzie mógł stawić się we Wrocławiu osobiście, ale weźmie udział w uroczystości wręczenia nagrody za pośrednictwem Internetu.

W ramach 7. AFF odbędą się dwie retrospektywy, łączące filmowe światy Nowego i Starego Kontynentu: Europejczycy w Ameryce - sekcja pokazująca Amerykę widzianą oczami europejskich reżyserów, ze szczególnym uwzględnieniem amerykańskich dzieł Wima Wendersa, oraz Orson Welles w Europie - wybór europejskich filmów geniusza światowego kina.

Opis sekcji i wydarzeń

Highlights

Wśród filmów sekcji Highlights obok wspomnianych wyżej filmów otwarcia i zamknięcia (Paterson i Zwierzęta nocy),Loving i American Honey będzie prezentowany przedpremierowo nowy film Clinta Eastwooda, bohatera zeszłorocznej retrospektywy AFF - Sully, o pilocie Chesleyu Sullenbergerze, który cudem wylądował uszkodzonym samolotem pasażerskim na rzece Hudson, z Tomem Hanksem w roli głównej.

Festival Favorites

W tej sekcji, przedstawiającej ulubieńców tegorocznych festiwalii programerów AFF,zostanie pokazany m.in. ciepło przyjęty na Sundance Jamnik (Wiener-Dog) Todda Solondza (bohatera retrospektywy i laureata Indie Star Award na 2.AFF) - prześmiewcza odyseja po amerykańskich miasteczkach z tytułowym psem i plejadą gwiazd (Greta Gerwig, Julie Delpy, czy Danny DeVito); pojawią się pokazywane na festiwalu Sundance nowelowe Certain Women Kelly Reichardt - o życiowych dramatach kobiet z Montany z kreacjami Michelle Williams, Laury Dern i Kristen Stewart; widzowie obejrzą skomplikowany portret relacji rodzinnych w filmie Rodzina Fangów (The Fang Family), wyreżyserowanym przez znanego z aktorskich występów Jasona Batemana, z nim samym oraz Nicole Kidman i Christopherem Walkenem w rolach głównych; czy wreszcie nowy film Richarda Linklatera Każdy by chciał!! (Everybody Wants Some!!), w którym mistrz kina niezależnego nawiązuje do sytuacji znanej z jego kultowej Uczniowskiej balangi przywołując nostalgiczny czar ostatnich dni wakacji spędzanych przez kumpli z teksańskiego uniwersytetu w latach 80.

Odkrycia Ale kino+

W tej sekcji znajdą się ciekawe dokonania amerykańskiego kina autorskiego, w większości pierwsze lub drugie filmy poszukujących reżyserów niezależnych. Wśród nich: znany z Sundance Joshy Jeffa Baeny - przewrotna komedia o wieczorze kawalerskim połączonym ze stypą, który wymyka się spod kontroli, czy nagradzane na festiwalach w Clevelend i Deauville złowieszcze Drgawki(The Fits) Anny Rose Holmer, w których rywalizujące ze sobą cheerleaderki padają ofiarami dziwnych, sugerujących opętanie ataków.

On the Edge

Pośród eksperymentalnych przedstawicieli tej sekcji będzie można zobaczyć m.in. Przekręt (Fraud), projekt Deana Fleischera-Campa, który z setek godzin nagrań nieznanego mężczyzny wyszperanych na YouTubie zmontował hybrydę, zacierającą granicę między fikcją a prawdą, oraz uhonorowane Wielką Nagrodą Jury na festiwalu Slamdance Co wyrzuci morze (Driftwood)Paula Taylorao pełnej napięć "grze" pomiędzy tajemniczą dziewczyną znalezioną na plaży, a jej wybawcą.

Special Docs

W tej pozakonkursowej sekcji pokazane zostaną portrety wielkich postaci amerykańskiej popkultury: David Lynch, żyć sztuką(David Lynch: The Art Life) w reżyseriiJona Nguyena, Ricka Barnesa i Olivii Neergaard-Hol, Richard Linklater, spełnione marzenia (Richard Linklater - Dream Is Destiny)autorstwaKaren Bernstein i Louisa Blacka, Gimme Danger (o Iggim Popie i The Stooges) Jima Jarmuscha. A także m.in. zwycięzca festwalu South by South West, czyli animowany dokument Wieża(Tower) Keitha Maitlanda o masakrze w kampusie teksańskiego uniwersytetu ) oraz nagrodzone za reżyserię w sekcji dokumentu na Sundance - Życieanimowane(Life, Animated)Rogera Rossa Williamsa o autystycznym chłopcu kontaktującym się ze światem za pośrednictwem disnejowskich animacji.

Specials

W sekcji pojawią się m.in. pierwsze odcinki nowych seriali HBO (NiepewneRozwódWestworld) oraz nowość w programie wrocławskiego festiwalu - zestawy filmów krótkometrażowych. Jeden z zestawów pokazywany jest dzięki współpracy z American Film Institute Conservatory i zawiera m.in. All These Voices- filminspirowany życiem Tadeusza Kantoranagrodzony w tym roku studenckim Oscarem autorstwa Davida Gersona, absolwenta tej prestiżowej amerykańskiej szkoły filmowej. Drugi z zestawów: Jonathan Demme prezentuje: Made in Texas(Jonathan Demme Presents: Made in Texas), to wybrane przez Demme'a krótkie filmy oddające ducha artystycznej wolności teksańskiego Austin; autorem jednego z nich jest gość tegorocznego AFF - Louis Black.

Indie Star Award: Jonas Mekas

Jonas Mekas - jeden z najważniejszych twórców amerykańskiej awangardy, urodzony w 1922 roku na Litwie po wojnie wyemigrował do USA. Od początku realizował tam filmy, rejestrując epizody z własnego życia (np. Wspomnienia z podróży na Litwę, 1972, czy Kiedy szedłem przed siebie, widziałem krótkie mgnienia piękna, 2000). Od 1954 roku wydawał słynne pismo "Film Culture", zakładał też Anthology Film Archives, jedno z najważniejszych archiwów sztuki filmowej na świecie. We Wrocławiu pokazany zostanie jego film Ścinki z życia szczęśliwego człowieka(Out-Takes from the Life of a Happy Man) z 2012, w którym guru nowojorskiej awangardy wyrusza w podróż po 60 latach swojej twórczej pracy. To filmowy kolaż, w którym mieszają się dziecięce zabawy, zapisane na kartce myśli, ulice Nowego Jorku, przyjaciele i słynni intelektualiści Ameryki, jak William Burroughs czy poeta James Broughton. Prywatna kronika drugiej połowy XX wieku będąca wyznaniem wiary w ocalającą moc taśmy filmowej. Widzowie będą mogli również obejrzeć dokument o Mekasie zrealizowany przez jego przyjaciela Juliusa Ziza - Jak trzepot skrzydeł motyla (Meanwhile, a Butterfly Flies).

Retrospektywa: Europejczycy w Ameryce

Kurator sekcji Marcin Giżycki - autor książki Wenders do domu, proponuje kilkanaście kultowych filmów zrealizowanych przez europejskich twórców w USA: od Sergia Leone, przez Wernera Herzoga, Brunona Dumonta, po Larsa von Triera. W programie przeglądu znalazły się bardzo różne wizje amerykańskiej rzeczywistości m.in. portret kalifornijskiej bohemy w Lwiej miłości (Lions Love and… Lies, 1969) autorstwa Agnès Vardy (w ramach przeglądu będzie można zobaczyć aż 5 amerykańskich filmów tej francuskiej reżyserki),mroczny Zabriskie Point (1970) włoskiego mistrza Michelangela Antonioniego i brutalny Punishment Park (1971) Brytyjczyka Petera Watkinsa - oba z okresu hipisowskiej rewolty czy pełna ludzkiego ciepła historia z amerykańskiej prowincji Bagdad Café(1997) Niemca Percy'ego Adlona od lat osiadłego w Los Angeles. W ramach przeglądu Europejczycy w Ameryce zostanie pokazanych 6 zrealizowanych w Ameryce filmów Wima Wendersa, które są częścią retrospektywy twórczości tego reżysera odbywającej się we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty od września do grudnia 2016 roku, m.in. klasyczny już Paryż, Teksas(Paris, Texas,1984), czy dokument o Nicholasie Rayu, bohaterze festiwalowej retrospektywy sprzed 4 lat - Film Nicka(Lightning Over Water, 1980).

Retrospektywa: Orson Welles w Europie

Po przeglądzie amerykańskiego dorobku Wellesa na AFF w 2014 roku tegoroczną retrospektywę wrocławski festiwal dedykuje europejskim filmom tego genialnego amerykańskiego aktora i reżysera. Orson Welles (1915-1985) - autor filmu wszech czasów Obywatela Kane - już od lat 50. coraz częściej pracował w Europie (we Francji, Włoszech, czy Jugosławii), uciekając przed komercyjnym systemem hollywoodzkim. Podczas 7.AFF będzie można obejrzeć m.in. nakręcone na Starym Kontynencie adaptacje szekspirowskich dramatów, Proces (The Trial, 1962) na podstawie powieści Franza Kafki, czy swoiste credo artystyczne F jak Fałszerstwo (F for Fake, 1973). A także dwa unikalne zestawy nieznanych dzieł Wellesa: nieukończone projekty filmowe i filmy telewizyjne nakręcone w Europie. Program przeglądu uzupełni dokument Magik: Zdumiewające życie i dzieło Orsona Wellesa (Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles, reż. Chuck Workman, 2014).

Goście

Gośćmi specjalnymi 7. AFF będą: Frederick Muller - montażysta europejskich filmów Orsona Wellesa (Falstaff, Proces) oraz producent (Nie odwracaj się teraz Nicolasa Roega); Agnès Varda - francuska reżyserka z kręgu Nowej Fali, której amerykańskie filmy pokazane będą w sekcji Europejczycy w Ameryce (m.in.Czarne Pantery, Wujek Yanco, Lwia miłość); Percy Adlon - niemiecki reżyser, autor m.in. kultowego filmu o Ameryce Bagdad Café; Louis Black - współzałożyciel festiwalu muzyczno-filmowego South by South West w Austin w Teksasie, reżyser filmu Richard Linklater, spełnione marzenia (Richard Linklater: Dream Is Destiny), współautor programu filmów krótkometrażowych Texas Shorts i producent Wieży (Tower); Joshua Astrachan - producent m.in. ostatnich filmów Roberta Altmana oraz pokazywanych na 7.AFF filmów: Paterson, Kiksy (Kicks), Głośniej od bomb (Lauder then Bombs).

We Wrocławiu pojawią się także autorzy filmów festiwalowych, z którymi będzie można spotkać się po seansach: Logan Sandler (Żywy towar/ Live Cargo oraz km.Tracks), Justin Tipping i producent Joshua Astrachan (Kiksy / Kicks), Bartek Bartos, Piotr Bartos (Floating on Fire), David Gerson, producentka Beatrice von Schwerin (km. Głosy / All These Voices), Liv Prior Colliander (km. Dryland), William A. Kirkley i producent Michael Manser-Mataine(Orange Sunshine), Michael Curtis Johnson (Hunky Dory), Theo Anthony (Film o szczurach / Rat Film), Daniel Grove, aktor Reza Sixo Safai (Samotnik / The Loner), Sophia Takal i producent Todd Remis (Zawsze piękna / Always Shine), Gina Abatemarco (Kivalina), Elisabeth Subrin (Rola kobiety / A Woman A Part),Chad Hartigan,aktor Jakub Gierszał i producent Martin Heisler (Morris z Ameryki / Morris from America, Thorsten Schütte (Udław się tym pytaniem. Frank Zappa własnymi słowami / Eat That Question - Frank Zappa in His Own Words),Greg Kwedar i aktor Johnny Simmons (Transpecos), Piotr Stasik i producentka Agnieszka Wasiak (21 x Nowy Jork / 21 x New York),Matthew Lessneroraz aktor i producent David Gerson(Somnambuliczka / Automatic at Sea), Jon Nguyen (David Lynch, żyć sztuką / David Lynch The Art Life), reżyser i producent Daniel Carbone i aktor Frank Mosley (Nieświadomość zbiorowa / Collective: Unconscious),Paolo Davanzo i Lisa Marr (Widzialne dźwięki / The Sound We See: A City Symphony Project), Paul Taylor i producent Alex Megaro (Co wyrzuci morze / Driftwood), scenarzystka i producentka Eleonore Adlon ( Bagdad Café).

Spotkania i panele dyskusyjne

W środę 26 października po seansie filmu F jak fałszerstwo Orsona Wellesa rozpoczynającym się o 15.30 w KNH 5, odbędzie się promocja książkiOrson Welles: Twórczość, recepcja, dziedzictwo (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2016) z udziałem współautorów:Małgorzaty Kozubek, Marty Maciejewskiej i Pawła Bilińskiego prowadzona przez filmoznawcę Dawida Junge.

O 18.15 w tej samej sali pokaz bloku filmowego pt. Nieznany Orson Welles: niedokończone projekty, reż. Orson Welles, Jugosławia, Wielka Brytania, Francja ,1967-1982)poprzedzona wykładem kuratora retrospektywy, Stefana Droesslera z Muzeum Filmu w Monachium

W czwartek 27 października w sali nr 3 po filmie Kivalina pokazywanym o 17.45 - spotkanie z reżyserką Giną Abatemarco i panel dyskusyjny z udziałem feministycznego kolektywu reżyserek Film Fatales [tylko w jęz. ang.]. Film Fatales to nieformalne międzynarodowe zrzeszenie kobiet walczących o równouprawnienie w branży filmowej.

Tego dnia w KNH 5: o 15.15 pokaz zestawu pt. Filmy telewizyjne Orsona Wellesa: obywatel Ameryki w Europie z prelekcją kuratora sekcji Orson Welles w Europie Stefana Droesslera z Muzeum Filmu w Monachium.

W KNH 8 po pokazie o 15.30 filmu Justina Simiena Drodzy biali ludzie w cyklu przygotowanym we współpracy z Komisją Fulbrighta On Campus dyskusja o amerykańskich programach stypendialnych [tylko w jęz. ang.].

W piątek 28 października, w KNH4 po pokazie o 13.00 filmu Chantal AkermanHotel Monterey odbędzie się promocja "Kwartalnika Filmowego" (nr 93/94 Kino amerykańskie), z udziałem autorów: Marcina Giżyckiego, Karoliny Kosińskiej, Rafała Syski [tylko w jęz. polskim].

W KNH 6 o godz. 16.00 debata "Co Jest Grane 24": Jak zrobić karierę w Ameryce. Goście: reżyser Percy Adlon, producent Joshua Astrachan. Prowadzenie: Anna Tatarska, Piotr Guszczyński, dziennikarze filmowi.

W tej samej sali o godz.18.00 - masterclass z Frederickiem Mullerem, montażystą Orsona Wellesa, pt. Montować dla Orsona i nie tylko / Editing for Orson & Beyond.

W sobotę 29 października w KNH 6 po seansie o 15.00 filmu Agnès Vardy Lwia miłość, odbędzie się o17.15 spotkanie: Porozmawiajmy o kinie z Agnès Vardą / Let's Talk about Cinema with Agnès Varda. Prowadzenie: Agnieszka Taborska, tłumaczka i pisarka.

W niedzielę 30 października po seansie o 15.15 w KNH 4 odbędzie się mistrzowska lekcja kina z reżyserem Percym Adlonem. Prowadzenie: Marcin Giżycki, filmoznawca.

US in Progress Wrocław, 26 - 28 października

Podczas 7. American Film Festival odbędzie się 6.edycja branżowych spotkań koprodukcyjnych US in Progress. Wydarzenie ma na celu ułatwienie kontaktów i rozwinięcie relacji zawodowych polskiej i europejskiej branży filmowej z młodymi, niezależnymi twórcami ze Stanów Zjednoczonych. W ramach programu (na zamkniętych pokazach w obecności twórców i producentów) zostanie pokazanych 7 projektów niezależnych amerykańskich filmów fabularnych i pełnometrażowych w ostatnich stadiach montażu.

Dodatkowo, laureat zeszłorocznej edycji USinP Reza Sixo Safai, producent konkursowego Samotnika (The Loner)pokaże na specjalnym pokazie swój nowy projekt pt. Western Wonderland.

Jury złożone z partnerów projektu wybierze filmy, które otrzymają nagrody o łącznej wartości 50 tysięcy dolarów, ufundowane przez zajmujące się postprodukcją filmową polskie firmy: Orka Film, Coloroffon, Fixafilm, Krakowski Park Technologiczny, Toya Studios i Soundflower Studio Macieja Zielińskiego. Swoje nagrody oferują także Producer's Network w Cannes oraz Ale Kino+ (oferta zakupu do telewizji).

Nagrodzone w minionym roku filmy: Samotnik (The Loner, reż. Daniel Grove, prod. Reza Safai) oraz Alchemik (The Alchemist Cookbook, Joel Potrykus) miały swoje światowe premiery na amerykańskich festiwalach: Tribeca i SXSW, a w tym roku znalazły się na AFF.

 

Internetowa sprzedaż biletów oraz przedsprzedaż biletów w kasach Kina Nowe Horyzonty (Kazimierza Wielkiego 19a - 21) rozpocznie się 18 października o godz. 9.00.

Ceny biletów na seanse filmowe:

25 zł - pojedynczy bilet na filmy otwarcia i zamknięcia festiwalu

22 zł - pojedynczy bilet

19 zł - pojedynczy bilet dla posiadaczy Karty Przyjaciela Kina Nowe Horyzonty i dla posiadaczy UrbanCard

17 zł - pojedynczy bilet w pakiecie "5+" czyli na 5 i więcej wybranych seansów

16 zł - pojedynczy bilet w pakiecie "10+" czyli na 10 i więcej wybranych seansów

10 zł - pojedynczy bilet na filmy pokazywane w ramach retrospektywy Wima Wendersa oraz sekcji Europejczycy w Ameryce i Orson Welles w Europie

7. AMERICAN FILM FESTIVAL: LISTA FILMÓW

Konkurs filmów fabularnych Spectrum

Donald zapłakał / Donald Cried, reż. Kris Avedisian, USA 2016, 85'

Hunky Dory, reż. Michael Curtis Johnson, USA 2016, 88'

Inne zło / Another Evil, reż. Carson D. Mell, USA 2016, 90'

Kiksy / Kicks, reż. Justin Tipping, USA 2016, 80'

Konsultantka / Operator, reż. Logan Kibens, USA 2016, 87'

Kusza / The Arbalest, reż. Adam Pinney, USA 2016, 73'

Morris z Ameryki / Morris from America, reż. Chad Hartigan, USA, Niemcy 2016, 91'

Oczy matki / The Eyes of My Mother, reż. Nicolas Pesce, USA 2016, 76'

Porto, reż. Gabe Klinger, USA, Francja, Portugalia, Polska 2016, 75'

Rola kobiety / A Woman A Part, reż. Elisabeth Subrin, USA 2016, 97'

Samotnik / The Loner, reż. Daniel Grove, USA 2016, 103'

Transpecos, reż. Greg Kwedar, USA 2016, 86'

W istocie wolny / Free in Deed, reż. Jake Mahaffy, USA 2015, 100'

Zawsze piękna / Always Shine, reż. Sophia Takal, USA 2016, 85'

Konkurs filmów dokumentalnych American Docs

Film o szczurach / Rat Film, reż. Theo Anthony, USA 2016, 82'

Jak głosowałem / I Voted?, reż. Jason Grant Smith, USA 2016, 83'

Kate gra Christine / Kate Plays Christine, reż. Robert Greene, USA 2016, 112'

Kivalina, reż. Gina Abatemarco, USA 2016, 64'

LoveTrue, reż. Alma Har'el, USA 2016, 80'

Orange Sunshine, reż. William A. Kirkley, USA 2016, 105'

Oświeć nas / Enlighten Us: The Rise and Fall of James Arthur Ray, reż. Jenny Carchman, USA 2016, 85'

Peter i jego farma / Peter and the Farm, reż. Tony Stone, USA 2016, 91'

Udław się tym pytaniem. Frank Zappa własnymi słowami / Eat That Question - Frank Zappa in His Own Words, reż. Thorsten Schütte, Francja, Niemcy 2016, 93'

Wystrzałowe krewetki / The Pistol Shrimps, reż. Brent Hodge, USA 2016, 75'

Highlights

American Honey, reż. Andrea Arnold, Wielka Brytania, USA 2016, 163'

Loving, reż. Jeff Nichols, USA 2016, 123'

Paterson, reż. Jim Jarmusch, USA 2016, 113'

Sully, reż. Clint Eastwood, USA 2016, 96'

Zwierzęta nocy / Nocturnal Animals, reż. Tom Ford, USA 2016, 115'

Festival Favorites

Certain Women, reż. Kelly Reichardt, USA 2016, 107'

Christine, reż. Antonio Campos, USA 2016, 115'

Człowiek-scyzoryk / Swiss Army Man, reż. Dan Kwan, Daniel Scheinert, USA 2016, 97'

Jamnik / Wiener-Dog, reż. Todd Solondz, USA 2016, 88'

Każdy by chciał!! / Everybody Wants Some!!, reż. Richard Linklater, USA 2016, 117'

Manchester by the Sea, reż. Kenneth Lonergan, USA 2016, 135'

Midnight Special, reż. Jeff Nichols, USA 2016, 112'

Moonlight, reż. Barry Jenkins, USA 2016, 110'

Rodzina Fangów / The Family Fang, reż. Jason Bateman, USA 2015, 105'

Stylistka / Personal Shopper, reż. Olivier Assayas, Francja 2016, 105'

Yoga Hosers, reż. Kevin Smith, USA 2016, 88'

Special Docs

[Floating on Fire, reż. Bartek Bartos, Piotr Bartos, Polska, USA 2015, 50'

All These Voices, reż. David Gerson, USA 2015, 15']

21 x Nowy Jork / 21 x New York, reż. Piotr Stasik, Polska 2016, 71'

David Lynch, żyć sztuką / David Lynch The Art Life, reż. Jon Nguyen, Rick Barnes, Olivia Neergaard-Holm, USA, Dania 2016, 90'

Gimme Danger, reż. Jim Jarmusch, USA 2016, 108'

Kto się śmieje ostatni / The Last Laugh, reż. Ferne Pearlstein, USA 2016, 89'

Richard Linklater, spełnione marzenia / Richard Linklater: Dream Is Destiny, reż. Karen Bernstein, Louis Black, USA 2016, 91'

Wieża / Tower, reż. Keith Maitland, USA 2016, 96'

Życie animowane / Life, Animated, reż. Roger Ross Williams, Francja, USA 2016, 89'

Indie Star Award: Jonas Mekas

Jak trzepot skrzydeł motyla / Meanwhile, a Butterfly Flies, reż. Julius Ziz, Francja 2002, 52'

Ścinki z życia szczęśliwego człowieka / Out-Takes from the Life of a Happy Man, reż. Jonas Mekas, USA 2012, 68'

Europejczycy w Ameryce

Arizona Dream, reż. Emir Kusturica, USA, Francja 1993, 142'

Bagdad Café / Bagdad Café (Out of Rosenheim), reż. Percy Adlon, RFN 1988, 95'

Dogville, reż. Lars von Trier, Denmark, Germany, Sweden, Norway, Finland, Italy, Netherlands 2003, 137'

Hotel Monterey / Hôtel Monterey, reż. Chantal Akerman, Belgia 1972, 65'

Joe Hill, reż. Bo Widerberg, Szwecja, USA 1971, 117'

Kłamliwy dokument / Documenteur, reż. Agnès Varda, USA, Francja 1981, 65'

Wujek Yanco / Uncle Yanco, reż. Agnès Varda, USA 1967, 22'

Lwia miłość / Lions Love, reż. Agnès Varda, Francja, USA 1969, 110'

Mississippi Blues, reż. Bertrand Tavernier, Robert Parrish, Francja, USA 1983, 96'

Murmury / Mur murs, reż. Agnès Varda, Francja, USA 1981, 85'

Czarne Pantery / Black Panthers, reż. Agnès Varda, Francja, USA 1968, 28'

News From Home, reż. Chantal Akerman, Francja, Belgia 1977, 85'

Pewnego razu na Dzikim Zachodzie / C'era una volta il West / Once Upon a Time in the West, reż. Sergio Leone, Włochy, USA 1968, 165'

Punishment Park, reż. Peter Watkins, Wielka Brytania, Francja, USA 1971, 88'

Stroszek, reż. Werner Herzog, RFN 1977, 115'

Twentynine Palms, reż. Bruno Dumont, Francja, Niemcy, USA 2003, 119'

Zabriskie Point, reż. Michelangelo Antonioni, USA 1970, 110'

Wim Wenders

Film Nicka / Lightning Over Water, reż. Nicholas Ray, Wim Wenders, Szwecja, RFN 1980, 90'

Kraina obfitości / Land of Plenty, reż. Wim Wenders, Niemcy, USA, Kanada 2004, 123'

Million Dollar Hotel / The Million Dollar Hotel, reż. Wim Wenders, Niemcy, USA 2000, 122'

Nie wracaj w te strony / Don't Come Knocking, reż. Wim Wenders, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, USA 2005, 122'

Opowieści Hammetta / Hammett, reż. Wim Wenders, USA 1982, 98'

Paryż, Teksas / Paris, Texas, reż. Wim Wenders, RFN, Francja, Wielka Brytania, USA 1984, 147'

Oscar Welles w Europie

Falstaff / Chimes at Midnight (aka Falstaff), reż. Orson Welles, Hiszpania, Szwajcaria 1965, 113'

Filmy telewizyjne Orsona Wellesa: obywatel Ameryki w Europie / Orson Welles's TV films: The Citizen of America in Europe, reż. Orson Welles, Wielka Brytania, Francja, Włochy 1955-1971, 96'

F jak fałszerstwo / F for Fake, reż. Orson Welles, Francja, RFN, Iran 1973, 85'

Magik: Zdumiewające życie i dzieło Orsona Wellesa / Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles, reż. Chuck Workman, USA 2014, 91'

Nieśmiertelna historia / The Immortal Story, reż. Orson Welles, Francja 1968, 58'

Nieznany Orson Welles: niedokończone projekty / The Unknown Orson Welles: Unfinished Projects, reż. Orson Welles, Jugosławia, Wielka Brytania, Francja 1967-1982, 85'

Otello / Othello, reż. Orson Welles, Włochy, Maroko 1952, 91'

Pan Arkadin / Mr. Arkadin (aka Confidential Report), reż. Orson Welles, Francja, Hiszpania 1955, 105'

Proces / The Trial, reż. Orson Welles, Francja, Jugosławia 1962, 105'

Odkrycia Ale kino+

Alchemik / The Alchemist Cookbook, reż. Joel Potrykus, USA 2016, 82'

Creative Control, reż. Benjamin Dickinson, USA 2015, 97'

Dark Night, reż. Tim Sutton, USA 2016, 85'

Drgawki / The Fits, reż. Anna Rose Holmer, USA 2015, 72'

Dzieciństwo wodza / Childhood of a Leader, reż. Brady Corbet, Wielka Brytania, Węgry, Francja 2015, 116'

Joshy, reż. Jeff Baena, USA 2016, 93'

Nieświadomość zbiorowa / Collective: Unconscious, reż. Josephine Decker (First Day Out), Daniel Patrick Carbone (Black Soil, Green Grass), Lauren Wolkstein (Beemus, It'll End in Tears), Lily Baldwin (Swallowed), Frances Bodomo (Everybody Dies!), USA 2016, 77'

Ofiara / Goat, reż. Andrew Neel, USA 2016, 96'

Somnambuliczka / Automatic at Sea, reż. Matthew Lessner, USA 2016, 87'

Soy Nero, reż. Rafi Pitts, Niemcy, Francja, Meksyk, USA 2016, 117'

Żywy towar / Live Cargo, reż. Logan Sandler, USA, Bahamy 2016, 88'

Tracks, reż. Logan Sandler, USA, Bahamy 2015, 19'

Specials

AFI Conservatory Highlights, 127'

Drodzy biali ludzie / Dear White People, reż. Justin Simien, USA 2014, 108'

Jonathan Demme prezentuje: Made in Texas / Jonathan Demme Presents: Made in Texas, USA 2016,116'

Kto tu zwariował? / Who's Crazy?, reż. Thomas White, Allan Zion, USA, Belgia 1966, 73'

Najnowsze seriale HBO: Niepewne, odc. 1, 2, Rozwód, odc. 1, 2 / HBO presents: Insecure, ep. 1, 2, Divorce, ep. 1, 2, USA 2016,120'

Najnowsze seriale HBO: Westworld, odc. 1, 2 / HBO presents: Westworld, ep. 1, 2, USA 2016,120'

Widzialne dźwięki / The Sound We See: A City Symphony Project, USA, Kanada, Japonia 2016, 90'

On the Edge

Co wyrzuci morze / Driftwood, reż. Paul Taylor, USA 2016, 75'

Przekręt / Fraud, reż. Dean Fleischer-Camp, USA 2016, 52'

Przypowieści z Illinois / The Illinois Parables, reż. Deborah Stratman, USA 2015, 60'

Sezon

Carol, reż. Todd Haynes, USA 2015, 118'

Głośniej od bomb / Louder Than Bombs, reż. Joachim Trier, Norwegia, Francja, Dania 2015, 109'

Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci / Lo and Behold, Reveries of the Connected World, reż. Werner Herzog, USA 2016, 97'

Neon Demon / The Neon Demon, reż. Nicolas Winding Refn, USA, Dania, Francja 2016 / 117'

Pasolini, reż. Abel Ferrara, Francja, Belgia, Włochy 2014, 89'

Plan Maggie / Maggie's Plan, reż. Rebecca Miller, USA 2015, 92'

Przyjaźń czy kochanie? / Love & Friendship, reż. Whit Stillman, Irlandia, Holandia, Francja, USA 2015, 92'

Szukajac Kelly / Les cowboys, reż. Thomas Bidegain, Francja 2015, 104'

Drodzy Widzowie!

W trosce o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo przedłużamy zamknięcie Kina Nowe Horyzonty do odwołania. Wszystkie pokazy i wydarzenia specjalne zaplanowane na ten czas zostaną w miarę możliwości przeniesione na przyszłość, o wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco. Więcej szczegółów (w tym związanych ze zwrotami biletów) można znaleźć tutaj. Przepraszamy za wszelkie niedogodności!

rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.