Wydarzenia
 

Sławomir RogowskiSławomir Rogowski
Zaczytani w kinie: "Widok z dachu" Sławomira Rogowskiego

Partnerami cyklu są Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej oraz kinowa księgarnia Tajne Komplety Nowe Horyzonty.

cena biletu - 12 zł

kup bilet

wydarzenie na facebooku

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Dla tych, którzy cenią zarówno ambitne kino, jak i dobrą książkę przygotowaliśmy nowy cykl "Zaczytani w kinie". Od października Kino Nowe Horyzonty stanie się raz w miesiącu miejscem spotkań z autorami literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Opowiedzą widzom o kulisach powstawania książki, podzielą się wrażeniami, podejmą trudne tematy. Nieodłącznym elementem każdego spotkania będzie projekcja filmu dokumentalnego lub filmu wybranego przez samego autora książki.

15 stycznia (czwartek), godz.19.00

spotkanie ze Sławomirem Rogowskim, autorem książki Widok z dachu
(wydawnictwo Muza)

  • projekcja filmu Tala od różańca reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński / Polska 2012 / 58'

  • po filmie spotkanie z autorem Sławomirem Rogowskim

Spotkanie poprowadzi dziennikarz filmowy Jan Pelczar.

Gość

Sławomir Rogowski, rocznik 1957, dziennikarz, animator i menedżer kultury, producent filmowy i telewizyjny, scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych, autor słuchowisk radiowych i pisarz. Z jego nazwiskiem związane są liczne wydarzenia kulturalne lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych: festiwale FAMA w Świnoujściu, Grand Festival Róbrege, Festiwal Filmowy i Artystyczny "Lato Filmów" w Kazimierzu Dolnym. A także nagradzane filmy telewizyjne, fabularne i seriale, które powstały pod jego nadzorem artystycznym i producenckim. Był szefem Centrum Kultury Studentów Hybrydy, dyrektorem Agencji Filmowej TVP, założył Zespół Filmowy "Rozwój". Od dwunastu lat jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. W 2004 Wydawnictwo Literackie wydało jego debiut literacki, zbiór opowiadań Zima stulecia. Mieszka z żoną i synami w Warszawie.

Książka

Widok z dachu Sławomira Rogowskiego

Ta historia dzieje się tu i teraz. Jej bohaterowie wkraczają w dorosłość w 1980, który w zbiorowej świadomości Polaków zapisał się jako początek przełomu. Żyją w równoległych, zupełnie odmiennych światach. Tolek Tolak, monter konstrukcji stalowych, jest warszawiakiem, a dokładniej grochowiakiem z dziada pradziada; Jurek Ratayec, politolog, jak wielu innych do Warszawy przyjechał na studia. Przypadek, a może los, sprawia, że ich ścieżki krzyżują się, i to w dramatycznych okolicznościach. W końcu wychodzą temu naprzeciw. Spotykają się każdego grudnia, w rocznicę, czasem na tarasie widokowym Pałacu Kultury. Jakby z "dachu miasta" wszystko, co ważne, widać było inaczej. Rodzi się między nimi specyficzna więź: rozumieją się wbrew wszystkim różnicom i odnajdują zawsze, kiedy mogą być sobie potrzebni. To pierwsze pokolenie, przed którym 1989, jak zwykło się uważać, otworzył nową szansę. Czy im, Tolkowi i Jurkowi, się powiodło? Kim są i jacy są w 2010, kiedy już wiedzą, jak niewiele zostało przed nimi? Zobaczmy. Być może w ich historii jak w lustrze odbija się kawałek także naszego życia. więcej

O książce:

To książka o nas samych, pisana nie na klęczkach, niestawiająca nikomu pomników z brązu. Wciągająca, szczera i prawdziwa opowieść o pokoleniu ludzi urodzonych w latach pięćdziesiątych. Jest w niej wszystko - PRL-owska młodość, ćwiara, gitara i koleżanka z ZMS-u; saksy, "tyrka u Niemca"; nasz pokręcony wsad w proces wolności. Jest sukces, jest i porażka. Można powiedzieć jest dobrze... ale do dupy. Wygrani, przegrani, z lewa i prawa, śmiech przez łzy; emocje pokolenia opowiedziane z dużą odwagą, a przez to prawdziwie. Warto przeczytać! Przeczytasz, to się odnajdziesz! (Władysław Frasyniuk)

Jak w dobrym serialu, scena po scenie, odcinek po odcinku z zaciekawieniem poznajemy ludzkie losy na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W powieści Rogowskiego są to - czasem dramatyczne, czasem tragikomiczne - losy części jego pokolenia urodzonego w końcu lat 50, uwikłanego w paradoksy PRL-u i zmagającego się z przemianami, które zachodziły po 1989 roku. Nikt jeszcze tak o doświadczeniach zebranych z dwóch epok i dwóch systemów nie pisał. Autor posługuje się potoczystym, pełnym kolokwializmów i metafor językiem, serwuje nam dialogi z "grochowskiego dialektu" i "sfer wyższych". Dlatego ta książka będzie czytana i żywo dyskutowana. (Stanisław Zawiśliński)

30 lat, opisane ze swadą i znajomością historii i polskich realiów, a w to wplecione są losy bohaterów z krwi i kości, zaś w tle warszawski Grochów, "który się budzi z przepicia", Wawrzyszew, Pałac Kultury i akademik na Kicu. Sławek Rogowski stoi po stronie swoich postaci, po stronie każdego człowieka i jego ludzkiej godności ze zrozumieniem dla jego upadków i zranień. To dobra literatura. Szacun (Muniek Staszczyk)

Film

Tala od różańca reż. Sławomir Rogowski, Stanisław Zawiśliński / Polska 2012 / 58'

Nigdzie nie znieważyłam Boga. Ani w "Drewnianym różańcu", ani w niczym innym. A opisałam zakonnice, bo im się należało - stwierdza zadziornie 93-letnia dziś Natalia Rolleczek już na wstępie. Wigor bohaterki wydaje się być nie mniejszy niż gdy jako trzydziestokilkulatka napisała kontrowersyjny Drewniany różaniec. Powieść spisana z jej traumatycznych przeżyć w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice zmieniła nurt życia pisarki gwałtownie i znienacka. Autorzy odtwarzają ten moment i jego konsekwencje razem z Rolleczek, jej admiratorami i krytykami, a krzyżujące się poglądy rozmówców układają się w portret niebanalnej osobowości. Osobowości, będącej przykładem na to, że choć epoki się zmieniają, a obyczaje rozluźniają - pewne tematy drażnią nieustannie.

http://www.nowehoryzonty.pl/film.do?id=6087#opis
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=4224635

Sławomir Rogowski o filmie:

Dlaczego polecam dokument "Tala od różańca"? Historia 95-letniej Natalii Rolleczek jest mi bliska ponieważ autorka Drewnianego różańca, w tym filmie, opowiada o uplątaniu człowieka w historię, o decyzjach które kiedyś zmieniły jej życie; dla jednych stała się reżimową pisarka-stalinówką, a dla innych autorką niezwykle poczytnej książki dobrze rozumianej w jej pokoleniu urodzonych przed II wojną światową, dla mnie to opowiadanie posiada podobną konstrukcję do mojej książki Widok z dachu, w której z oddalenia, z dystansu opisuję panoramiczną historię ostatnich 35 lat, a w środku są moi bohaterowie, których wpływ na wielkie wydarzenia jest mało znaczący, pokazuję ich człowieczy los, wzloty i upadki, pokazuję ich raz z prawa, raz z lewa ale zawsze z sympatia i zrozumieniem dla ich wyborów. To historia mojego pokolenia, ludzi urodzonych w latach 50-tych.

Zapraszamy do kinowej księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty, gdzie będzie można kupić książkę.

Sponsor główny: Szkoła Językowa International House

 
Partnerzy: Wrocław ESK2016, Wydawnictwo Muza, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Wrocław, Tajne Komplety Nowe Horyzonty

 

Deerskin 
Quentin Dupieux, Francja 2019
Gorący temat 
Jay Roach, Kanada, USA 2019
Joker 
Todd Phillips, USA 2019
Na noże 
Rian Johnson, USA 2019
The Lighthouse 
Robert Eggers, USA, Kanada 2019
Adapter. Kino bez barier: Ukryta gra 
Adapter. Kino bez barier
Łukasz Kośmicki, Polska 2019
Basia 3 
Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Polska 2019
Boże Ciało 
Jan Komasa, Polska 2019
Dwóch papieży 
Fernando Meirelles, Wielka Brytania, Włochy, Argentyna, USA 2019
Jojo Rabbit 
Taika Waititi, USA, Niemcy 2019
Judy 
Rupert Goold, Wielka Brytania 2019
Kraina lodu 2 
Jennifer Lee, Chris Buck, USA 2019
Kraina miodu 
Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, Macedonia 2019
Marona - psia opowieść (lektor) 
Anca Damian, Rumunia, Francja, Belgia 2019
Marona - psia opowieść (napisy) 
Anca Damian, Rumunia, Francja, Belgia 2019
Mayday 
Sam Akina, Polska 2019
Oficer i szpieg 
Roman Polański, Francja, Włochy 2019
Pannonia Entertainment: Bosch - Ogród snów 
Pannonia Entertainment
José Luis López-Linares
Parasite 
Bong Joon-ho, Korea Południowa 2019
Psy 3. W imię zasad 
Władysław Pasikowski, Polska 2020
Sokół z masłem orzechowym 
Tyler Nilson, Michael Schwartz, USA 2019
Tajni i fajni 
Nick Bruno, USA 2019
Tam gdzieś musi być niebo 
Elia Suleiman, Francja, Katar, Niemcy, Kanada, Turcja, Palestyna 2019
rezerwacje telefoniczne

(+48) 532 726 581

tłumaczenia
dopisz się do newslettera
Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, 50-077 Wrocław, kino@kinonh.pl
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty  • Regulamin serwisu  •  realizacja: Pracownia Pakamera + Multiversal
Kino uprzedza o możliwości dokonywania koniecznych zmian w programie.