repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Obcy we mnie reż. Emily Atef

RE:akcja w depresji. "Obcy we mnie"

12 marca, godz. 18.30

Cena biletu: 5 zł

kup bilet

W ramach ogólnopolskiej akcji RE:akcja w depresji organizatorzy zapraszają na projekcję filmu poruszającego tematykę depresji poporodowej: Obcy we mnie. Film będzie można obejrzeć 12 marca (środa) o godzinie 18.30 w Kinie Nowe Horyzonty. Po seansie odbędzie się dyskusja na temat depresji poporodowej prowadzona przez organizatorki akcji.

Depresja poporodowa to choroba, która jest w Polsce stosunkowo rzadko diagnozowana i leczona. Szacunkowe dane wskazują, że u prawie połowy młodych matek z symptomami depresji nie jest  rozpoznawana choroba, która ma bardzo negatywny wpływ na obraz siebie, poczucie wartości kobiety, jej relacje z dzieckiem i otoczeniem.

Przyczyny takiego stanu są różnorodne. Młodej matce i jej otoczeniu może być trudno odróżnić ją od zjawiska opisywanego jako baby blues, czyli trwającego kilka, kilkanaście dni obniżenia nastroju, który jest stanem naturalnym i przemijającym – mówi Anna Szary psychoterapeutka z wrocławskiego Ośrodka Psychoterapii Trzeci Biegun. Młoda mama może nie wiedzieć również, czy jej reakcja emocjonalna jest adekwatna do sytuacji, w której się znalazła i czy to, jak się czuje, jest „normalnym” samopoczuciem kobiety po porodzie - dodaje Anna Szary. Dodatkowym utrudnieniem może być lęk i obawa związana z presją ze strony rodziny i społeczeństwa – kobiety często boją się lub wstydzą przyznać do odczuwanych przez siebie dolegliwości, aby nie być uznanymi za złe matki.

Zgeneralizowany zły obraz siebie i poczucie winy związane z byciem „nie taką, jak trzeba” oraz obwinianie się o brak uczuć wobec dziecka mogą negatywnie oddziaływać na młodą mamę i jej myślenie o sobie nawet już po wyjściu z choroby. Trudno jest jej wybaczyć sobie to, jaki wpływ mogła mieć choroba np. na relację z dzieckiem – dodaje Agnieszka Roguska, psychoterapeutka z Trzeciego Bieguna. Dlatego też staramy się upowszechniać wiedzę na temat depresji poporodowej, aby odczarowywać temat i ośmielać kobiety do sięgania po pomoc i wsparcie.

0bcy we mnie to film, który w mądry i wnikliwy sposób ukazuje sytuację kobiety, borykającej się z depresją poporodową. Jego reżyserka, urodzona w francusko-irańskiej rodzinie, Emily Atef chce, by choroba ta przestała być tematem tabu: Macierzyństwo jest idealizowane. Wychowujemy się w społeczeństwie, w którym wszyscy wierzą w instynkt macierzyński. On ma się budzić, gdy kobieta urodzi dziecko. To instynkt miłości. Idealizuje się macierzyństwo. Prawda bywa jednak daleka od ideału.

O filmie

Rebecca i jej chłopak Julian z radością i niecierpliwością oczekują narodzin pierwszego dziecka. Kiedy niemowlę pojawia się na świecie, okazuje się, że Rebecca zamiast miłości zaczyna odczuwać niewyjaśniony lęk i bezsilność. Kobieta zdaje sobie sprawę, że stanowi zagrożenie dla własnego dziecka. Film został nagrodzony na MFF w Sao Paulo (nagroda międzynarodowego jury dla Emily Atef i w kategorii: najlepsza aktorka), miał również pokaz specjalny podczas MFF w Cannes.

Informacje o projekcji:

Obcy we mnie reż. Emily Atef

Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

12 marca, godz. 18.30

Bilet: 5 zł, do nabycia w kasach kina (suma przeznaczona jest na koszt licencji dystrybutora)

Kino Nowe Horyzonty jest Partnerem akcji RE:akcja w depresji, wspierając tym samym edukację w zakresie profilaktyki i leczenia depresji.

Informacje o akcji RE:akcja w depresji

Akcja RE:akcja w depresji została zainicjowana w 2013 roku przez wrocławski Ośrodek Psychoterapii Trzeci Biegun. W tym roku akcja swoim zasięgiem objęła również inne miasta – biorą w niej udział ośrodki terapeutyczne z Gdańska, Łodzi, Bielska-Białej, Warszawy i Wrocławia. W  programie akcji oprócz bezpłatnych warsztatów, wykładów i konsultacji, znajdą się również inne wydarzenia, m.in. warsztaty medytacyjne i uwalniające stres, warsztaty oparte na pracy z ciałem oraz uważności, dyskusje interaktywne i projekcje filmowe. Organizatorzy zaplanowali także wydanie cyklu artykułów psychoedukacyjnych poświęconych depresji. We Wrocławiu organizują ją 3 ośrodki: Ośrodek Psychoterapii Trzeci Biegun, Gabinety Psychoterapii  i Rozwoju Fenomeny oraz Gabinet Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Gestalt.

Szczegółowe informacje o akcji, terminy zajęć oraz zapisy na konsultacje, warsztaty, spotkania oraz wykłady związane z Ogólnopolską Akcją Psychoedukacyjną RE:akcja w depresji dostępne są na stronie www.reakcjawdepresji.pl oraz na www.facebook.com/reakcjawdepresji.

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!