repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
 
 Już po raz szósty młodzi jurorzy z Polski zagłosują na swój ulubiony film i wręczą Nagrodę Młodej Publiczności Europejskiej Akademii Filmowej - EFA Young Audience Award!

EFA Young Audience Award to międzynarodowe wydarzenie filmowo-kulturalne skierowane do młodego widza w wieku 12-14 lat z całej Europy. W tym roku odbędzie się równolegle w 46 miastach z 37 europejskich państw. Polskę już po raz szósty reprezentować będzie Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu i po raz drugi Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi oraz kino Muranów w Warszawie. Młodzi jurorzy obejrzą i ocenią trzy konkursowe filmy, wybrane przez komisję ekspertów Europejskiej Akademii Filmowej. Wieczorem tego samego dnia uczestnicy wezmą udział w transmisji z ceremonii rozdania nagród w Erfurcie (Niemcy), przekazując swój werdykt za pośrednictwem wideokonferencji. Ceremonia transmitowana będzie przez oficjalną stronę wydarzenia https://yaa-efa.eu, gdzie znajduje się więcej informacji na temat nominowanych filmów i uczestniczących miast.

Nowością w tym roku jest obecność EFA YAA na wielu ogólnodostępnych dla widzów platformach, gdzie można zobaczyć nominowane filmy: EFA Productions udostępni na terenie całej Europy filmy EFA Young Audience Award na platformach T-VoD , takich jak iTunes, Google Play, Microsoft i Pantaflix, regionalnej platformie Balkan Cinesquare, a także platformach lokalnych takich jak Filmin lub Univerciné!

EFA Productions połączyło siły z inicjatywą Under The Milky Way, aby nominowane filmy były dostępne dla młodych widzów przez cały rok. Widzowie, którzy nie mogli wziąć udziału w EFA Young Audience Award, będą mogli teraz zobaczyć nominowane filmy online już 7 maja, dzień po tegorocznej edycji wydarzenia. Filmy nominowane we wcześniejszych edycjach pojawią się online w przyszłym roku.

yaa.europeanfilmawards.eu/


EFA Young Audience Award 2018 - filmy konkursowe

GIRL IN FLIGHT
reżyseria: Sandra Vannucchi
prod. Włochy/ Szwajcaria (fabularny)

"Girl in Flight" to historia Silvii, 11-latki z Toskanii, której rodzina żyje w cieniu depresji jej matki. Chcąc na chwilę zapomnieć o trudnościach, Silvia nalega na wspólny wypad do Rzymu. Jednak gdy jej ojciec po raz kolejny wycofuje się z danej obietnicy, dziewczynka postanawia sama spełnić swoje marzenie i w pojedynkę opuszcza dom na obrzeżach Florencji. Odważna i otwarta Silvia zaprzyjaźnia się z 13-letnią Romką, Eminą, która zabiera ją do swojego obozowiska. Tak rodzi się skomplikowana, lecz szczera przyjaźń. Nakręcona w prawdziwym romskim obozie z udziałem zamieszkujących go naturszczyków "Girl in Flight" to czuła, przerażająca i ekscytująca emocjonalna podróż oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia debiutującej reżyserki, Sandry Vanucchi.

HOBBYHORSE REVOLUTION
reżyseria: : Selma Vilhunen
prod. Finlandia (documentalny)

Nigdy nie rezygnuj z robienia tego, co kochasz. Zabawny i wzruszający film o bólach dorastania i nastolatkach, które uczą się mówić własnym głosem i odkrywają swoje talenty, poświęcając się hobby, jakim są koniki na patyku.

WALLAY
reżyseria: : Berni Goldblat
prod. Francja/Burkina Faso/Katar (fabularny)

Ady, 13-letni chłopak, przestaje słuchać ojca, który samotnie go wychowuje. Ten, w poczuciu bezradności, postanawia wysłać go na lato do swojego starszego brata Amadou. Stryj Amadou wraz z rodziną mieszkają po drugiej stronie Morza Śródziemnego… w Burkina Faso!

W tym kraju chłopcy w jego wieku muszą przejść inicjację, by stać się mężczyznami, jednak Ady, który uważa, że przyjechał tylko na wakacje, postrzega sprawy inaczej…

46 miast z 37 państw weźmie udział w EFA Young Audience Award 2018:

AUSTRIA (St. Pölten & Wiedeń), BELGIA (Bruksela), BOŚNIA I HERCEGOWINA (Sarajewo) BUŁGARIA (Sofia), CHORWACJA (Zagrzeb), REPUBLIKA CZESKA (Praga), DANIA (Aalborg), ESTONIA (Tallinn), FINLANDIA (Helsinki), FRANCJA (Bourg Saint Maurice - Les Arcs), NIEMCY (Berlin, Chemnitz & Erfurt), GRECJA (Ateny), WĘGRY (Budapeszt), ISLANDIA (Reykjavik), IRLANDIA (Dublin), IZRAEL (Tel Aviv), WŁOCHY (Florencja, Rzym, Turyn), KOSOWO (Prizren), ŁOTWA (Ryga), LITWA (Wilno), LUKSEMBURG (Luksemburg), REPUBLIKA MACEDONII (Skopje), MALTA (Valletta), CZARNOGÓRA (Podgorica), HOLANDIA (Amsterdam), POLSKA (Wrocław, Warszawa, Łódź), PORTUGALIA (Lizbona), RUMUNIA (Cluż-Napoka), SERBIA (Nowy Sad), SŁOWACJA (Bratysława), SŁOWENIA (Izola), HISZPANIA (Avilés, Barcelona, Sevilla), SZWECJA (Båstad), SZWAJCARIA (Lucerna), TURCJA (Istanbuł), WIELKA BRYTANIA (Londyn) oraz AUSTRALIA (Brisbane).

CO TO JEST EUROPEJSKA AKADEMIA FILMOWA?

Europejska Akademia Filmowa (w skrócie z j. ang. EFA) została założona w 1988 r. z inicjatywy szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana, który był jej pierwszym prezesem. Dzisiaj zrzesza ponad 2 800 filmowców z całej Europy - reżyserów, producentów, aktorów i aktorki, kinematografów, scenarzystów, montażystów, scenografów i inne osoby zawodowo związane z filmem. Każdego roku EFA przyznaje prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe dla najlepszych filmów europejskich.

CO TO JEST NAGRODA MŁODEJ PUBLICZNOŚCI?

Myśląc o młodych widzach i mając na celu upowszechnianie sztuki filmowej wśród nastolatków Europejska Akademia Filmowa stworzyła w 2012 roku nową nagrodę - Młodej Publiczności. Nagroda co roku przyznawana jest w Dniu Filmu Młodego Widza, w pierwszą lub drugą niedzielę maja. Impreza, która ma zaledwie pięć edycji urosła do skali międzynarodowego prestiżowego wydarzenia, zapraszając młodzież z całej Europy do udziału w roli profesjonalnego Jury. To wyjątek na skalę światową.

KTO NOMINUJE FILMY?

O nominacji decyduje zespół ekspertów specjalizujących się w kinie dla młodej publiczności. Eksperci oglądają filmy przeznaczone dla 12-14-latków i decydują, które z nich otrzymają nominację.

KTO GŁOSUJE NA ZWYCIĘZCĘ?

Wszyscy młodzi widzowie z całej Europy, biorący udział w wydarzeniu, pełnią rolę Jury i głosują na zwycięski film. Zwycięzca zostaje ogłoszony tego samego dnia w Erfurcie (Niemcy) i otrzymuje statuetkę Europejskiej Nagrody Filmowej - zaś uroczystość wręczenia transmitowana jest na żywo za pośrednictwem strony internetowej http://yaa-efa.eu

SKĄD POCHODZI STATUETKA?

Statuetkę stanowi srebrna figurka kobiety odzianej w suknię z gwiazdami. Pochodzi z Londynu, gdzie brytyjski jubiler i projektant, Theo Fennel, każdego roku wytwarza statuetki dla wszystkich zwycięzców. Statuetka ma 26 cm wysokości i waży 2 kg.

Koordynacja:
Beata Marciniak
t. +48 503 643 144
beata.marciniak@nowehoryzonty.pl

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!