repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Hooman Majd

Zaczytani w kinie: "Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju. Amerykańska rodzina w Iranie"

Partnerami cyklu są Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej oraz kinowa księgarnia Tajne Komplety Nowe Horyzonty.

cena biletu - 12 zł

kup bilet

wydarzenie na facebooku

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Dla tych, którzy cenią zarówno ambitne kino, jak i dobrą książkę proponujemy nowy cykl "Zaczytani w kinie". Od października 2014 roku Kino Nowe Horyzonty gości autorów literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Nieodłącznym elementem każdego spotkania będzie projekcja filmu dokumentalnego lub filmu wybranego przez samego autora książki.

28 kwietnia (wtorek), godz.18.00

spotkanie wokół premiery książki Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju. Amerykańska rodzina w Iranie (wydawnictwo Karakter)

  • panel dyskusyjny poświęcony książce

  • projekcja filmu Kobiety bez mężczyzn reż. Shirin Neshat, Shoja Azari, Austria, Francja 2009, 95'

W spotkaniu wezmą udział: prof. Anna Krasnowolska i Aleksandra Wilczura. Rozmowę poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy Artur Zaborski. Film wybrał autor książki Hooman Majd.

Autor

Hooman Majd - urodzony w Teheranie w 1957 roku, syn dyplomaty rządu szacha, wnuk jednego z irańskich ajatollahów, uczęszczał do szkół w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat pracował w przemyśle muzycznym w Los Angeles, pozostając w kontakcie z rodzinnym krajem i często do niego wracając. W 2009 roku był tłumaczem Ahmadineżada w ONZ, pracował jako tłumacz i doradca prezydenta Chatamiego. Mieszka w Nowym Jorku, publikuje w najważniejszych amerykańskich i brytyjskich pismach, jak "The New York Times", "The New Yorker", "Newsweek" czy "Guardian". Podwójna - zachodnia i bliskowschodnia - perspektywa wyróżnia go spośród licznych dziennikarzy próbujących analizować irańską rzeczywistość. Jako Irańczyk dociera do miejsc niedostępnych dla turystów i zachodnich reporterów. Jako człowiek wykształcony na Zachodzie wie, jak opisać swój kraj, by stał się on bardziej zrozumiały dla ludzi z zewnątrz. Robi to z pasją, ale też z dystansem i szalonym poczuciem humoru, które sprawiają, że jego książki czyta się jednym tchem.

(wydawnictwo Karakter)

Goście

prof. Anna Krasnowolska - ur. 1949 w Krakowie, studia iranistyczne - Uniwersytet Jagielloński 1967-1972, od 1972 pracuje w Zakładzie Iranistyki Instytutu Filologii Orientalnej (obecnie: Instytut Orientalistyki) UJ, na kolejnych stanowiskach; dyrektorka Instytutu w latach 1999-2002, kierowniczka Zakładu Iranistyki od 2000 do chwili obecnej. Członkini Societas Iranologica Europaea (w prezydium w latach w latach 2003-2011, wiceprezes 2007-2011); Association for the Study of Persianate Societies, Komisji Orientalistycznej PAN, oddz. Kraków, Komitetu Nauk Orienatalistycznych PAN (2003-07 w prezydium). Zainteresowania naukowe: literatura perska - klasyczna (szczególnie epos heroiczny) i współczesna, kultura świata irańskiego; m. in.: mitologia epicka, ciągłość i zmiana kulturowa na przestrzeni wieków i odbicie tych procesów w literaturze; kultura ludowa, obrzędowość i wierzenia kalendarzowe; ustne źródła literatury pisanej; autorstwo, indywidualizm i tradycja w poezji klasycznej; wątki epicko-mityczne we współczesnej literaturze perskiej; wizerunek obcego w literaturze współczesnej (tu również: Polacy w Iranie w czasie II wojny światowej - zderzenie kultur); Iran współczesny - ciągłość i przemiany, ideologie, wizje świata.

Aleksandra Wilczura - kulturoznawczyni Bliskiego I Dalekiego Wschodu, judaistka, religioznawczyni i edukatorka antydyskryminacyjna; z zamiłowania aktywistka społeczna o poglądach lewicowych; absolwentka Uniwersytetu Jagiellonskiego, University of Oxford i Hebrew University w Jerozolimie; stypendystka rządu brytyjskiego im. Josepha Conrada; naukowo związana z Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, gdzie zajmuje się orientalizmem, saidyzmem, kwestiami tożsamościowymi oraz Izraelem, Egiptem i Iranem; współpracuje m.in. z Yad Vashem, Ambasadą Izraela, Szkołą Szalom Alejchem, Fundacją Klamra i Projekt: Polska. Założycielka stowarzyszeń żydowskich - Czulentu w Krakowie i Cukunftu we Wrocławiu; jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego "Studia Bliskowschodnie", którego ostatnie numery były poświęcone Iranowi, Turcji i Izraelowi.

Książka

Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju. Amerykańska rodzina w Iranie Hoomana Majda

Kiedy Hooman Majd przyjeżdża do Teheranu z żoną Amerykanką i kilkumiesięcznym synem, by na rok zamieszkać w rodzinnym kraju, zaczyna inaczej spoglądać na Iran. Konfrontacja z codziennością przynosi ciekawe obserwacje: od tych dotyczących specyfiki ruchu drogowego, w którym pieszy musi walczyć o życie, a kierowcy taksówek chowają do bagażnika pasy bezpieczeństwa, by nie uwierały pasażerów, przez czułość, jaką Irańczycy darzą małe dzieci, po stosunek do nowych technologii (z zakazanego oficjalnie Facebooka korzystają nawet niektórzy konserwatywni politycy). Ważnym kontekstem dla opowieści jest historyczny moment - Majd przyjeżdża do Iranu w 2011 roku, blisko dwa lata po stłumieniu Zielonej Rewolucji.

Jak pogodzić intensywną modernizację z przywiązaniem do własnej tradycji i respektowaniem zasad szariatu? Jak toczyć normalne życie w kraju, w którym panuje dyktatura? Majd pisze o irańskich obyczajach, życiu codziennym i polityce. Z humorem i autoironią analizuje paradoksy mentalności Irańczyków, ich zwyczajów i dyplomacji. Jak mało kto ma dostęp do całego przekroju społeczeństwa; opisuje zakupy w sklepie na rogu ulicy, rozmowy w taksówkach czy na bazarach, ale też spotkania z politykami i elitą kraju. Znając dobrze zarówno Iran, jak i Europę i Amerykę, świadomie obiera rolę tłumacza i przewodnika, który pomaga dostrzec podobieństwa i zrozumieć różnice między kulturami. Jego książka to zarazem osobista opowieść o ponownym spotkaniu z rodzinnym krajem i pasjonujący reportaż, jakiego nikt inny nie mógłby napisać.

więcej o książce

Film

Kobiety bez mężczyzn
reż. Shirin Neshat, Shoja Azari, Austria, Francja 2009, 95'

Kobiety bez mężczyzn to debiut fabularny Shirin Neshat, nakręcony na podstawie zakazanej w Iranie powieści Shahrnoush Parsipour pod tym samym tytułem. Film porusza problem różnych odcieni kobiecości Iranek, widziany jednak nie z perspektywy lokalnej, a zewnętrznej - oczami mieszkającej od lat za granicą irańskiej feminizującej multimedialnej artystki. Odcina się ona od przesadnego krytycyzmu, zachowuje obiektywizm ocen, a nawet wyraża artystyczny zachwyt elementami irańskiej architektury i kultury, a także urokliwym pięknem kobiecego stroju. Film urzeka kontrastową, zimną, ale soczystą kolorystyką i kompozycją obrazu: stonowaną, artystowską, utrzymaną w bieli i czerni, przypominającą klimatem słynne fotografie Shirin Neshat z cyklu Kobiety Allaha. Nastrojowa muzyka, skomponowana przez japońskiego muzyka Ryuichi Sakamoto dodatkowo pomaga w stworzeniu na ekranie chłodnej atmosfery świata, który daleki jest od ideału pełnej i niczym nieskrępowanej kobiecości, a w dodatku nie sprzyja jego istnieniu i ewentualnemu rozwojowi. Lato 1953 roku w Iranie tuż przed zamachem stanu. Amerykanie i Brytyjczycy chcą obalić rząd nowo wybranego premiera Mohammeda Mosadegha i na jego miejsce ustanowić rządy szacha Rezy Pahlaviego. W obliczu politycznego chaosu i ulicznych zamieszek cztery różne kobiety próbują odnaleźć własne miejsce na ziemi i odkryć głębszy sens ich życia. Dzieli ich wiele - społeczne pochodzenie, doświadczenie i życiowa pasja. Łączy natomiast jedno - silna wrażliwość i poczucie kobiecości, a także niezaspokojona potrzeba męskiej miłości. Film został nagrodzony Srebrnym Lwem dla najlepszego reżysera i Nagrodą UNICEF dla Shirin Neshat na MFF w Wenecji w 2009 roku.

(againstgravity.pl)

Zapraszamy do kinowej księgarni Tajne Komplety Nowe Horyzonty, gdzie będzie można kupić książkę.

 

Sponsor główny: Szkoła Językowa International House

Partnerzy: Wrocław ESK2016, Wydawnictwo Karakter, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej Wrocław, Tajne Komplety Nowe Horyzonty, Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.

Kolejne spotkania:

  • 13 maja - promocja książki DETROIT. Sekcja zwłok Ameryki Charlie LeDuff

Charlie LeDuff (ur. 1966) - kontrowersyjny amerykański pisarz, dziennikarz i dokumentalista. Współpracował m.in. z "The New York Times", "The Times", "The Detroit News", WJBK-TV (Fox). Zdobywca licznych wyróżnień i nagród, w tym Nagrody Pulitzera. Autor trzech książek: Detroit. Sekcja zwłok Ameryki, US Guys. The True and Twisted Mind of the American Man, Work and Other Sins.

  • 16 czerwca - promocja książki Gdy zniknęły gołębie Sofi Oksanen

Sofi Oksanen (ur. 1977) - pół-Finka, pół-Estonka, prozaiczka i dramatopisarka. Zanim całkowicie poświęciła się literaturze, studiowała m.in. na Akademii Teatralnej w Helsinkach. Dzięki trzeciej powieści (Oczyszczenie, 2008) została najmłodszą w historii laureatką Nagrody Finlandia. Otrzymała także Nagrodę Literacką Rady Nordyckiej, Nagrodę imienia Johana Runeberga i francuskie Prix du Roman Fnac oraz Prix Femina Étranger. Oczyszczenie zostało przetłumaczone na ponad trzydzieści języków, w tym polski.

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!