repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Guillaume i chłopcy! Kolacja!

6. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

22 - 28 maja 2015

Organizatorzy przeglądu: Instytut Francuski w Polsce, Gutek Film

Bilety już w sprzedaży!

Gutek Film oraz Instytut Francuski w Polsce zapraszają na 6. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, podczas którego zostaną zaprezentowane najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. W Kinie Nowe Horyzonty projekcje odbędą się od 22 do 28 maja.

Wśród tytułów oprócz nowego filmu Françoisa Ozona Nowa dziewczyna z Romainem Durisemi adaptacji Dziennika panny służącej z Leą Seydoux w roli głównej także nagrodzony pięcioma Cezarami komediodramat Guillaume i chłopcy! Kolacja! czy Dmuchawce z symboliczną rolą ikonicznej Isabelli Rossellini. Większość z filmów będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.

Tegoroczny program został poświęcony adaptacjom literackim. W repertuarze oprócz wspomnianych tytułów także Markiza Angelika (reż. Ariel Zeïtoun) - adaptacja powieści Anne Golon, która przenosi widzów do XVII-wiecznej Francji, gdzie zanurzymy się w świat miłości, zdrad i intryg dworskich.Obowiązkowym punktem przeglądu są ekranizacje komiksów. Kot rabina to adaptacja kultowego komiksu Joanna Sfara, najlepsza francuska animacja 2012 roku, nagrodzona Cezarem i nominowana do prestiżowej nagrody Annie. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Kot rabina połyka papugę, dzięki czemu zaczyna mówić ludzkim głosem. Prawda o Lulu (reż. Solveig Anspach) to z kolei ekranizacja komiksu Étienne'a Davodeau o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie wolne od codzienności, męża i dzieci. Ekranizacją komiksu jest również pokazywany podczas 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty Francuski minister (reż. Bertrand Tavernier). Arthur Vlaminck, absolwent szkoły dla urzędników, zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, starając się dzielnie uporać ze zmiennymi nastrojami przełożonego. Występującego w drugoplanowej roli Nielsa Arestrupa nagrodzono w 2014 roku Cezarem, a sam film otrzymał Nagrodę Jury za scenariusz i Nagrodę FIPRESCI na MFF w San Sebastián.

Kino francuskie to również kino dla najmłodszych. Rodziców wraz z dziećmi zapraszamy na pokaz nominowanego do Oscara filmu Ernest i Celestyna (reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar). Wśród niedźwiedzi przyjaźń z myszką nie jest dobrze widziana. A jednak Ernest, wielki miś rozrabiaka, przyjmie do swojego domu Celestynę, osieroconą myszkę, która postanowiła uciec ze świata gryzoni. Film okazał się najlepszą francuską animacją 2013 roku, a rok wcześniej zdobył także wyróżnienie specjalne w canneńskiej sekcji "Quinzaine des Réalisateurs".

W programie:

22 maja,  piątek

godz. 20.00 Nowa dziewczyna
reż. François Ozon, Francja 2014, 105'

23 maja, sobota

godz. 10.00 Filmowe poranki: Ernest i Celestyna

godz. 18.00 Guillaume i chłopcy! Kolacja!
reż. Guillaume Galienne, Francja 2013, 87'

godz. 20.00 Francuski minister
reż. Bertrand Tavernier, Francja 2013, 113'

24 maja, niedziela

godz. 20.00 Markiza Angelika
reż.: Ariel Zeïtoun, Francja 2013, 113 min

25 maja, poniedziałek

godz. 20.00 Dziennik panny służącej
reż. Benoit Jacquot, Francja, Belgia 2015, 95'

26 maja, wtorek

godz. 20.00 Prawda o Lulu
reż. Solveig Anspach, Francja 2014, 87'

27 maja, środa

godz. 20.00 Dmuchawce
reż. Carine Tardieu, Francja 2012, 89'

28 maja, czwartek

godz. 20.00 Kot rabina
reż. Joann Sfar, Francja 2011, 89'

W ramach 6. edycji Przeglądu Nowego Kina Francuskiego zapraszamy do bistro Charlotte we Wrocławiu. Z okazji przegląu Charlotte wprowadziła do karty: Tartine Haricots (czyt. ariko) z pastą z białej fasoli z goździkami i tymiankiem, z grilowanym pomidorem i posypką z bułki tartej z odrobiną czosnku. Drugą pozycją objętą akcją jest Crème Brûlée. Do tych dwóch dań kelnerzy dołączają "chorągiewkę przeglądu", której okazanie w kasie kina umożliwi gościom Charlotte zakup biletu na filmy przeglądu w promocyjnej cenie - 17 zł. Charlotte informuje wszystkich swoich gości zarówno o przeglądzie, promocyjnej cenie biletu, jak i o daniach, które zostały wprowadzone do menu tylko na czas trwania przeglądu (od 18 do 28 maja).

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!