repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Narzeczona dla kota reż. Hiroyuki Morita
Aktualności

W krainie Ghibli

28 maja

Nieustraszone młode eksploratorki wkraczają do królestw duchów, a małe rybki marzą o ludzkiej postaci. Przepięknie skonstruowane, silne postacie są integralną częścią bajkowego świata, który zaskakuje, zachwyca i inspiruje. Znane z głęboko humanistycznych przesłań, niezwykłej dbałości o szczegóły oraz magicznej atmosfery, filmy Studio Ghibli przyciągają widzów w każdym wieku. Zapraszamy na znane japońskie animacje reżyserów Hayao Miyazakiego, Hiroyuki Mority i Hiromasa Yonebayashiego.

 

podwodny świat

Ponyo z pozoru może wydawać się animacją skierowaną głównie do najmłodszych. Jednak pod barwną powierzchnią kryją się głębokie tematy i symbolika, które przemawiają także do dorosłych widzów. Od puchatych chmur przez tańczące na wodzie światło po kolorowe, żywe pejzaże morskiego dna. Niezależnie od tego, czy oglądamy burzliwe fale, czy spokojną wioskę nad brzegiem morza, Miyazaki zawsze znajduje sposób, by zachwycić i zaskoczyć.

pożyczalscy

Tajemniczy świat Arrietty przypomina swoim nastrojem leniwe, oniryczne wakacje dzieciństwa. Film Yonebayashiego emanuje ciepłem i optymizmem, oferując widzom zarówno spokój, jak i bajkową atmosferę. Historia nietypowej przyjaźni rozgrywa się na tle przepięknych, wręcz magicznych dekoracji. Nie zdziwcie się, jeśli rudowłosa bohaterka skradnie wasze serca już po pierwszych minutach seansu!

mruczki i miauczki

Czy można odmówić zaręczyn, gdy prosi o to koci książę? Każdy krok w Królestwie Kotów to kolejna przygoda, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Studio Ghibli to nie tylko opowieści o życiu i przyrodzie, ale również bajkowe narracje pełne niewymuszonego humoru.

proekologiczna baśń 

Opowieść o relacji człowieka z przyrodą, o wpisanej w naturę przemocy i granicach podziałów na dobro i zło. Wizualnie oszałamiający, z głęboko rozbudowanymi scenami bitew i pełnymi życia, szczegółowo animowanymi krajobrazami. Księżniczka Mononoke, mimo brutalnych scen i poważnych motywów, oferuje też nadzieję na możliwość zrozumienia i współpracy między ludźmi a naturą.

drzwi na różne światy

Bez względu na to, jakie niesamowitości i magię wprowadzi Miyazaki, bez trudu przyjmujemy je jako część naszej rzeczywistości. Oczywiście, że zamek porusza się na własnych, mechanicznych nogach — jakby mógł robić cokolwiek innego? Pod surrealistyczną fasadą skrywa się jednak o wiele poważniejszy problem.

sen na jawie

Kto nie widział, nie zna, nie słyszał – musi koniecznie! Oscarowa opowieść osadzona w japońskiej kulturze i mitologii umiejętnie łączy elementy przygodowe z komediowymi. W Spirited Away Miyazaki całkowicie puścił wodze swojej fantazji, czego efektem są niezwykłe postaci tytułowej Krainy Bogów.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!