repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Banel i Adama reż. Ramata-Toulaye Sy
Aktualności

kierunek → Cannes

22 maja

Jak co roku o tej porze – elitarny dreszczyk emocji, krzykliwe superjachty, wystawne przyjęcia, błysk fleszy, krytycy z całego świata i filmowe objawienia. Południe Francji znów tętni życiem i celebruje to, co najlepsze w kinie międzynarodowym. Choć tegoroczna edycja festiwalu obfituje w nadchodzące premiery, w tym Megalopolis Francisa Forda Coppoli czy Rodzaje życzliwości Yorgosa Lanthimosa, Furiosa : Saga Mad Max był z pewnością jednym z najbardziej spektakularnym z widowisk.

epicki przebój tego lata

Na najnowszą część superprodukcji George'a Millera Furiosa: Saga Mad Max z Hemsworthem i Taylor-Joy, czekaliśmy ponad dziewięć lat. Recenzenci sygnalizują, że na ten hollywoodzki blockbuster warto było czekać…

Japończyk zachwyca

Mistrz storytellingu, Hirokazu Kore-eda, należy do grona stałych uczestników wydarzenia i od dwóch dekad zapraszany jest na nie niemal z każdym kolejnym tytułem. Najnowszy, Monster, w ubiegłym roku opuścił Cannes ze Złotą Palmą, Queer Palm oraz nagrodą za najlepszy scenariusz.

hołd dla codziennych rytuałów

Wima Wendersa wszyscy już znamy i kochamy. Niemiecki mistrz kina drogi, podczas ubiegłorocznego festiwalu canneńskiego za Perfect Days otrzymał Nagrodę Ekumeniczną. Z kolei Kōji Yakusho został uhonorowany Złotą Palmą za najlepszą kreację aktorską.

wybitna polska koprodukcja

Wymowne, wybijające ze strefy komfortu, wbijające w fotel. Wybitne kino. Strefa Interesów Jonathana Glazera została nagrodzona Grand Prix.

ściszona love story

Spragnieni miłości Wong Kar-Waia okazał się najbardziej cenionym obrazem festiwalu w Cannes dwutysięcznego roku. Chociaż został zaprezentowany ostatniego dnia, zdobył najwyższe oceny od krytyków, przyciągając publiczność do kin. Należy do najczęściej nagradzanych azjatyckich filmów w historii.

o przyjaźni w świecie pełnym nienawiści

Jeden z najważniejszych brytyjskich reżyserów Ken Loach po raz kolejny bierze na warsztat ważny społeczny temat i szuka światła tam, gdzie wcale nie jest o nie łatwo. The Old Oak został nagrodzony Nagrodą Ekumeniczną i nominowany był do Złotej Palmy.

miłość wobec tradycji

Porywający dramat romantyczny z senegalską wioską w tle i dwojgiem młodych zakochanych. Nominowany do Złotej Palmy w 2023 roku, debiut Ramaty-Toulaye Sy odsłania rzeczywistość, w której przywiązanie do tradycji wygrywa z indywidualnymi wyborami i marzeniami.

 

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!