repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Aktualności

Mistrzowie z kraju Don Kichota powracają

26 lis

Aktualna i odkrywana na nowo – klasyka kina hiszpańskiego przejmuje stery w naszym repertuarze. Od 2 grudnia, wspólnie z Fundacją AVA Arts, zapraszamy na przegląd filmowy przybliżający nieznane szerokiej publiczności arcydzieła kinematografii kraju Don Kichota.

Osią tematyczną tegorocznego programu będzie granica – granica człowieczeństwa i moralności, granica między jawą a snem, rzeczywistością a marzeniem. Ambitne filmy kręcone w trudnych czasach dyktatury Franco w Hiszpanii i na emigracji do dziś zaskakują aktualnością, przenikliwością analizy społecznej czy śmiałością podejmowanych tematów.

Wśród najpopularniejszych twórców kina hiszpańskiego, którego nie może zabraknąć w programie przeglądu jest Luis Buñuel. Na dużym ekranie zobaczymy odrestaurowaną kopię Anioła Zagłady, w którym mistrz surrealizmu przygląda się upadającej hiszpańskiej burżuazji, bezlitośnie obnażając arbitralność i sztuczność reguł, jakie sama sobie narzuca. Nie zabraknie też Carlosa Saury, który w Polowaniu zaskakuje aktualnością mistrzowskiej metafory na temat skutków wojny i przemocy.

Obok tych dwóch wielkich nazwisk poznamy też dzieła reżyserów mniej znanych w Polsce, jak Víctor Erice, który mimo tylko trzech tytułów w swojej filmografii zapisał się w historii hiszpańskiego kina jako jeden z najwybitniejszych artystów X Muzy. W ramach przeglądu zostanie zaprezentowany jego Duch roju – wizualnie porywająca, poetycka opowieść o dzieciństwie i utracie niewinności. Na zakończenie przeglądu na wielkim ekranie zaprezentujemy Linię życia w reżyserii Edgara Neville’a – film z 1945 roku to lekka humorystyczna medytacja nad rolą przypadku w życiu, wyprzedzająca o wiele lat słynny film Krzysztofa Kieślowskiego.

2 grudnia, piątek

3 grudnia, sobota

4 grudnia, niedziela

Na piątą edycję przeglądu filmowego Mistrzowie Kina Hiszpańskiego zaprasza Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Turespaña oraz Instytut Cervantesa w Warszawie i Instytut Cervantesa w Krakowie. 

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!