repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 3 grudnia 2022.

plakat

Anioł zagłady

El ángel exterminador

reż. Luis Buñuel

czas: 95’
produkcja: Meksyk 1962
obsada: Silvia Pinal, Enrique Rambal, Claudio Brook, José Baviera, Augusto Benedico, Antonio Bravo, Jacqueline Andere, Rosa Elena Durgel, Lucy Gallardo, Enrique García Álvarez
język: hiszpański

gatunek: dramat, fantasy

Prelekcję przed seansem wygłosi krytyk filmowy Adam Kruk.

Państwo Nobile wracają z opery w towarzystwie kilkunastu znajomych zaproszonych na kolację. Kiedy przyjęcie dobiega końca, okazuje się, że wszyscy służący zniknęli, a pozostałych w domu ludzi coś w tajemniczy sposób powstrzymuje przed jego opuszczeniem. W ciągu kolejnych kilku dni zmuszeni do walki o przetrwanie goście odrzucają wszelkie reguły i pozory uprzejmości, pielęgnowane przez lata ze względu na pozycję społeczną.

Anioł zagłady to zjadliwa satyra na elitaryzm i uporczywe fetyszyzowanie społecznego statusu. Buñuel przerysowuje mechanizm konserwatywnego trzymania się norm, obnażając tym sztuczność reguł i absurdalność hierarchicznych struktur społecznych. Poszczególne sceny wymykają się gorsetowi prawdopodobieństwa, tworząc frapującą rzeczywistość na pograniczu jawy i snu, która podporządkowuje się na przemian śmiertelnie poważnie traktowanej logice oraz płynnej dynamice marzenia sennego.

Film był nominowany do Złotej Palmy i zdobył Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI).

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!