repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Aktualności

Przeminęło z wiatrem - seans i spotkanie z profesor Alicją Chybicką

22 maja

Pomyślisz o tym jutro? My mówimy: rozważ to dziś. Bo zobaczyć Przeminęło z wiatrem na wielkim ekranie to niecodzienne doświadczenie! Jedno z największych widowisk Złotej Ery Hollywood zagramy z taśmy 35 mm.

Wszystko za sprawą filmowego wyboru profesor Alicji Chybickiej, polskiej lekarki, wieloletniej dyrektorki Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu, która będzie naszą gościnią podczas majowej odsłony cyklu Moje Filmy. O tym, za co ceni kino i co ujęło ją w ekranizacji powieści Margaret Mitchell, porozmawiamy w środę, 25 maja.

Historia pozornie niemożliwej miłości, która łączy pochodzącą z dobrego domu Scarlett O’Harę (Vivien Leigh) i nonszalanckiego Rhetta Butlera (Clark Gable). Burzliwy związek przypada na równie niespokojne czasy – w Stanach Zjednoczonych szaleje wojna secesyjna, każdy dzień przynosi nowe niebezpieczeństwa, a przyszłość pozostaje jedną wielką niewiadomą. Oglądane z dzisiejszej perspektywy Przeminęło z wiatrem pod pewnymi względami budzi kontrowersje. Dzieło Fleminga bywa słusznie piętnowane za powielanie negatywnych stereotypów na temat Afroamerykanów. Nawet najzagorzalsi krytycy przyznają jednak, że pod względem czysto filmowym mamy do czynienia z ponadczasowym arcydziełem melodramatu.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!