repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Spencer, reż. Pablo Larraín
Aktualności

Premiery tygodnia

4 lis

Jeśli ktoś był przekonany, że początek listopada nie przyniesie nic więcej poza zmianą czasu i podmuchem zimna, mamy dowód, że jest w błędzie. A nawet sześć dowodów. Mowa oczywiście o filmowych premierach tygodnia, dla których warto zostawić kocyk w domu i wyjść do kina.

Na czele nowości króluje długo wyczekiwana Spencer z zachwycającą Kristen Stewart w roli Lady Di. Tuż za nią kłania się nowy film zdobywczyni Oscara Chloé Zhao - Eternals oraz laureat Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni: Wszystkie nasze strachy. Należne miejsce zajmują też Obłoki śmierci i Śmierć Zygielbojma, gdzie historia gra pierwsze skrzypce. Last but not least, nie przegapcie propozycji z półki kina familijnego: Lada dzień to niesamowicie ciepły i czuły obraz o sile rodzinnych więzi.

Spencer

Po sukcesie Jackie, Pablo Larraín zamienia Biały Dom na spowity mgłą angielski krajobraz i po raz kolejny mierzy się z biografią kobiety związanej ze światem władzy. Nagrodzona trzyminutową owacją na festiwalu w Wenecji Spencer to opowieść o trzech dniach z życia księżnej Diany. Życia podporządkowanego tradycjom brytyjskiej monarchii, które potrafią krępować jak ciasny gorset. Kiedy pogłoski o romansach Lady Di i księcia Karola przybierają na sile, święta Bożego Narodzenia mają przynieść spokój i wyciszyć spory. W tym roku sprawy przybiorą jednak inny obrót… W roli głównej zachwycająca Kristen Stewart.

Eternals

Uniwersum Marvela przejmuje Chloé Zhao, zdobywczyni Oscara za film Nomadland! Na to hasło zrywamy się z krzeseł i pędzimy do kina, bo jeśli ktoś ma spojrzeć świeżym okiem na gatunek kina superbohaterskiego, to właśnie ona. Eternals opowiada o nieśmiertelnych herosach, którzy przez tysiące lat pozostawali w ukryciu. W obliczu nadciągającego zagrożenia muszą zjednoczyć siły, by stanąć do walki z najstarszymi wrogami ludzkości - Dewiantami. W rolach głównych m.in. Richard Madden, Salma Hayek, Angelina Jolie.

Wszystkie nasze strachy

Nagrodzona Złotymi Lwami w Gdyni historia oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia Daniela Rycharskiego. Daniel jest artystą, katolikiem i aktywistą. Domy w rodzinnej miejscowości ozdobione są jego malowidłami, rzeźby trafiają na cenione wystawy, a instalacje służą lokalnej wspólnocie. Jego znakiem rozpoznawczym jest bluza z tęczowymi elementami. Jako osoba wierząca, angażuje się w sprawy duchowe i uważa, że kościół nie powinien wykluczać. W wyniku dramatycznych wydarzeń, Daniel staje w obronie swoich idei i postanawia przełamać homofobię mieszkańców.

Lada dzień

To mama nauczyła Ramina dostrzegać piękno prostych rzeczy. Każdy dzień chłopca zaczyna się od jej czułych pocałunków. Z kolei jego tato jest niepoprawnym optymistą. Podnosi wszystkich na duchu w chwilach największych kryzysów. Irańską rodzinę, która zadomowiła się już w Finlandii, scalają codzienne rytuały. Pełne ciepła, zrozumienia i humoru relacje zakłóca jednak niepewność – widmo nagłej deportacji. W takich warunkach Ramin wchodzi w dorosłość. Prawdziwa przyjaźń, pierwsza impreza i zakochanie, przekraczanie swoich granic. Każda chwila jest bezcenna. Oficerowie służby imigracyjnej regularnie odwiedzają szkołę Ramina, żeby zabrać dzieci, których rodziny nie otrzymały prawa do azylu. Czy przyjadą również po niego?

Zło nie istnieje

W państwach, gdzie prawo dopuszcza karę śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z niemożliwymi do wyobrażenia dylematami, poświęcony jest film Mohammada Rasoulofa. Czterdziestoletni mężczyzna, który większość czasu stara się spędzać w gronie najbliższych. Żołnierz świętujący urodziny swojej narzeczonej. Chłopak, dla którego obowiązkowa służba wojskowa jest jedyną szansą na otrzymanie paszportu i opuszczenie Iranu. Spokojna para w średnim wieku. Bohaterów każdej z opowieści łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja spoczywająca na ich barkach.

Śmierć Zygielbojma

Prawdziwa historia heroicznej walki jednego człowieka o to, by świat dostrzegł tragedię milionów. Londyn, 1943 rok. Młody brytyjski reporter szuka tematów, które napędzą jego karierę. Gdy trafia na sprawę samobójczej śmierci mężczyzny z Polski, postanawia przyjrzeć się jego losom. Wkrótce okazuje się, że zmarły Szmul Zygielbojm przybył z okupowanej ojczyzny do Nowego Jorku, a później Londynu, by donieść przywódcom zachodniego świata o zbrodniach popełnianych na milionach europejskich Żydów. Załamany murem obojętności, Zygielbojm decyduje się poświęcić życie w nadziei, że akt ten zostanie zauważony.

Obłoki Śmierci 

Fabularyzowany dokument opowiadający o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I Wojny Światowej, w samym sercu współczesnej Polski. W latach 1914-1915 w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. Produkcja wydobywa z zapomnianych kart historii prawdę o wojennym dramacie jaki rozegrał się na ziemiach polskich, przywracając pamięć o tym wydarzeniu.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!