repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 18 listopada 2021.

Lada dzień

Ensilumi

reż. Hamy Ramezan

czas: 82’
produkcja: Finlandia 2020
obsada: Aran-Sina Keshvari, Shahab Hosseini, Shabnam Ghorbani, Kimiya Eskandari
język: perski, fiński, angielski

gatunek: dramat
kategoria wiekowa: 11+

13-letni Ramin żyje z rodziną w fińskim ośrodku dla uchodźców. Rodzice robią wszystko, żeby chłopiec i jego siostra czuli się jak w przeciętnym, kochającym domu. Bohater dowiaduje się, że grozi im przymusowy powrót do Iranu. Powoduje to u niego niepokój, ale jednocześnie sprawia, że docenia każdą przeżywaną chwilę.

To mama nauczyła Ramina dostrzegać piękno prostych rzeczy. Każdy dzień chłopca zaczyna się od jej czułych pocałunków. Z kolei jego tato jest niepoprawnym optymistą. Podnosi wszystkich na duchu w chwilach największych kryzysów. Irańską rodzinę, która zadomowiła się już w Finlandii, scalają codzienne rytuały. Pełne ciepła, zrozumienia i humoru relacje zakłóca jednak niepewność jutra widmo nagłej deportacji. W takich warunkach Ramin wchodzi w dorosłość. Prawdziwa przyjaźń, pierwsza impreza i zakochanie, przekraczanie swoich granic. Każda chwila jest bezcenna. Oficerowie służby imigracyjnej regularnie odwiedzają szkołę Ramina, żeby zabrać dzieci, których rodziny nie otrzymały prawa do azylu. Czy przyjadą również po niego?

Lada dzień to niesamowicie ciepły i czuły obraz silnej więzi rodzinnej, która sprawia, że możemy czuć się zakorzenieni i bezpieczni niezależnie od miejsca zamieszkania.

Czy wiesz, że...

historia przedstawiona w tym filmie jest inspirowana prawdziwymi przeżyciami fińsko-irańskiego reżysera.

Nagrody:

  • Berlinale, 2020 - Generation 14 plus - nominacja
  • Jussi Awards, 2021 - nominacje w kategorii najlepszy film, reżyseria, pierwszoplanowa rola męska, zdjęcia, dźwięk i scenariusz

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!