repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Moje wspaniałe życie, reż. Łukasz Grzegorzek
Aktualności

Premiery tygodnia

28 paź

Piątek na horyzoncie? Pora odpalić kolejny zestaw filmowych nowości. Na czele premier: Moje wspaniałe życie - najnowszy film Łukasza Grzegorzka, który z czułością i humorem kreśli portret rodzinnych relacji, a przede wszystkim dopuszcza do głosu kobiecą siłę i odwagę.

Nie zawiodą się również wszyscy Ci, którzy w kinie poszukują dreszczyka grozy - od jutra w naszym repertuarze debiutuje thriller psychologiczny Ostatniej nocy w Soho (w roli głównej świetna Anya Taylor-Jo, znana z serialu Gambit Królowej), przebój festiwali Sundance i Berlinale: Censor oraz polski thriller Mosquito State w reżyserii Filipa Jana Rymszy. A to wcale nie koniec nowości!

Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się Joanna – troskliwa córka, żona, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka. W każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dowcipny film Grzegorzka (Kamper, Córka trenera) jest historią kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Bohaterka Mojego wspaniałego życia nie czuje się jednak ofiarą: ryzykuje, popełnia błędy i tańczy do upadłego. O sile filmu decyduje nie tylko charyzma „Jo”, ale także fantastyczny aktorski trójką w składzie: Agata Buzek, Jacek Braciak i Adam Woronowicz.


Edgar Wright (Baby Driver) powraca z trzymającym w napięciu, thrillerem psychologicznym. 

Eloise (w tej roli świetna Anya Taylor-Jo, znana z serialu Gambit Królowej) to świeżo upieczona studentka mody, która właśnie przybyła do Londynu. Jednak pasja do projektowania to nie jej jedyna obsesja - bohaterka nieustannie tęskni za minionym wiekiem, marząc, by doświadczyć atmosfery Londynu z lat sześćdziesiątych na własnej skórze. Wkrótce okaże się, że dzięki swojej niesamowitej wyobraźni, Eloise ma szansę spełnić swoje marzenia bardziej dosłownie niż sądzi.

W świecie, gdzie każdy dzień może być ostatnim, nie należy poruszać się według schematów. Poufne lekcje perskiego to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie.

Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów.

Deszczową i mglistą Wielką Brytanię zalewa fala morderstw. Według rządu wzrost przestępczości ma związek z video nasties rozpowszechnionymi w kraju na nielegalnych kasetach VHS. Enid, skrupulatna cenzorka, której zadaniem jest wycięcie najbrutalniejszych scen z filmów, pracuje z zaangażowaniem i poświęceniem. Pewnego dnia trafia na film, który jest jednocześnie niepokojący i dziwnie znajomy. Widzi w nim swoją siostrę, która zaginęła lata temu. Chęć odkrycia prawdy zawiedzie ją w najmroczniejsze zakamarki podziemia filmowego, a obsesja – na skraj załamania nerwowego.

Prequel przełomowego i nagradzanego serialu Davida Chase’a produkcji HBO Rodzina Soprano. Młody Anthony Soprano dorasta w jednym z najbardziej burzliwych okresów w historii New Jersey. Staje się mężczyzną akurat wtedy, gdy gangsterzy, rywalizujący z wszechmocną rodziną DiMeo, rzucają jej wyzwanie, pragnąc przejąć władzę nad rozdartym konfliktami rasowymi miastem. Zmieniające się czasy nie oszczędzają też ubóstwianego przez Anthony’ego wuja, Dickiego Moltisantiego, zmagającego się z kłopotami w życiu zawodowym i osobistym. To on właśnie sprawi, że podatny na wpływy nastoletni siostrzeniec stanie się potężnym szefem mafii, którego poznamy później jako Tony’ego Soprano.

Thriller psychologiczno-entomologiczny, w którym na losach głównego bohatera, analityka giełdowego, odciska piętno pewien komar. Spośród gości na ekskluzywnym przyjęciu, bogatych i pięknych krwiodawców, owad wybiera naszego matematycznego geniusza (a przy tym odludka i dziwaka) Richarda Bocę. To początek nie tylko zdumiewającej owadzio-ludzkiej metamorfozy przywodzącej na myśl Muchę Cronenberga, ale także nagłych zaburzeń algorytmu, które odsyłają do Pi Aronofsky’ego. Całości patronuje ekonomista i filozof Nassim Nicholas Taleb, autor teorii czarnego łabędzia, mówiącej o wpływie na rzeczywistość nagłych, nieprzewidzianych zdarzeń. 

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!