repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Aida, reż. Jasmila Žbanić
Aktualności

Premiery tygodnia

16 wrz

Oto filmowe nowości, które od najbliższego piątku włamują się do naszego repertuaru. Na czele zestawu: Najmro. kocha, kradnie, szanuje, czyli opowieść o niepokornym królu złodziei, który w swoim życiu złamał wiele reguł i wiele serc. A skoro o nich mowa, do programu trafia też nominowana do Oscara Aida: wojenny obraz, co rozrywa serca, a jednocześnie przypomina, jak wielka potrafi być odwaga w obliczu walk i śmierci.  

W gronie premier melduje się również Jestem Greta - dokumentalny portret jednej z najsłynniejszych aktywistek na świecie - oraz a-ha: muzyczna opowieść o legendarnym norweskim zespole, która wybrzmiewa w rytm przeboju Take On Me.

Najmro. Kocha, kradnie, szanuje

Komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego: legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszał władze PRL-u, wymykając się organom ścigania 29 razy. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za jego głowę milionowe nagrody, a brawurowe wyczyny śledziła cała Polska. W filmie zobaczymy między innymi Dawida Ogrodnika, Roberta Więckiewicza, Jakuba Gierszała oraz debiutującą na wielkim ekranie Maszę Wągrocką.

Aida

Kiedy wydaje się, że ekran nie pomieści już więcej emocji, pojawia się właśnie taki film. Nominowana do Oscara Aida opowiada o jednej z najczarniejszych kart ze współczesnej historii Europy - masakrze w Srebrenicy. Tytułowa bohaterka jest tłumaczką, desperacko próbującą nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Jednocześnie to historia matki próbującej za wszelką cenę ocalić swoich synów. Do głębi przeszywający i rozrywający serce obraz wojny widzianej oczami kobiet.

A-ha

Jest rok 1985. Norweski zespół a-ha wydaje swój pierwszy singiel i chyba nikt nie przypuszcza, że ponad 35 lat później przebój Take on me wciąż będą nucić kolejne pokolenia. Dokument duetu Robsahm i Holm rozprawia się z historią legendarnego kawałka, a przede wszystkim przybliża fenomen zespołu, który zawojował muzyczny świat. Przez pryzmat materiałów archiwalnych i rozmów z artystami, poznajemy wyboiste losy trójki przyjaciół, którzy marzenia o wielkiej scenie przekuli w rzeczywistość.

Jestem Greta

Jeśli uczyć się od kogoś społecznego aktywizmu, to właśnie od niej. Greta Thunberg na całym świecie stała się symbolem walki o planetę, której nie straszny świat wielkiej polityki. Kamera towarzyszy bohaterce od samego początku strajku pod szwedzkim parlamentem aż po przeprawę na szczyt klimatyczny ONZ. Dzięki temu obserwujemy nie tylko moment narodzin globalnego ruchu na rzecz klimatu, ale również proces, w którym głos pokolenia upominającego się o środowisko staje się coraz donośniejszy. 

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!