repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Manon Lescaut (Puccini)
Aktualności

Premiera! "Manon Lescaut" (Puccini) z Metropolitan Opera

25 lut

5 marca (sobota, godz. 18.30) w Kinie Nowe Horyzonty.

The Metropolitan Opera: Live in HD to wielokrotnie nagradzana seria transmisji na żywo w jakości HD z najsłynniejszego operowego teatru na świecie. Nowojorskie spektakle to wydarzenia artystycznie nieprzeciętne, zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim. Każdy widz będzie miał poczucie bezpośredniego uczestnictwa w spektaklu i znajdzie się w gronie tysięcy widzów, oglądających w tym samym momencie to samo przedstawienie na całym świecie. Wyświetlamy polski tekst libretta. Podczas przerw między aktami kamera zagląda za kulisy, przeprowadzane są na żywo wywiady z wykonawcami i realizatorami spektaklu. Publiczność serii HD live otrzymuje więc bezprecedensowe spojrzenie na to, jak wygląda inscenizacja opery w jednym z największych światowych domów operowych.

W programie:

5 marca, sobota, godz. 18.30

Manon Lescaut (Puccini) premiera

kup bilet

dyrygent: Fabio Luisi
reżyseria: Sir Richard Eyre
scenografia: Rob Howell
kostiumy: Fotini Dimou
światło: Peter Mumford
choreografia: Sara Erde
w rolach głównych: Kristine Opolais, Massimo Cavalletti, Brindley Sherratt
czas trwania: 215' (w tym dwie przerwy)

Powieść Abbe Prevosta „Historia kawalera des Grieux i Manon Lescaut” stała się niemal w jednym czasie inspiracją dla dwóch oper dwóch znakomitych kompozytorów: Masseneta i Pucciniego. Włoski kompozytor przeczytał partyturę swego kolegi jeszcze przed premierą i uznał, że sam lepiej oddałby dramatyzm zawarty w historii płochej Manon rezygnującej z miłości dla bogactwa, co doprowadzi ją… do śmierci na bagnach Luizjany. „Manon Lescaut” Pucciniego rzeczywiście odniosła ogromny sukces. Warto zauważyć, że opera warszawska wystawiła to dzieło zaledwie dwa lata po prapremierze, Nowy Jork – rok później. Nową inscenizację opery Pucciniego Met powierzyła Richardowi Eyre, którego spektakl „Carmen” bije rekordy popularności na tej scenie i podczas transmisji w HD. W tytułowej partii usłyszymy Kristine Opolais, zakochanym w niej des Grieux będzie tenor Jonas Kaufmann.

UWAGA: Jonas Kaufmann z powodu choroby odwołał swoje występy w tym sezonie w nowej inscenizacji „Manon Lescaut” Pucciniego w Met (transmisja 5 marca).

Jonasa Kaufmanna zastąpi tenor Roberto Alagna, gwiazda The Metropolitan Opera, obecnie święcący tryumfy jako Canio w „Pajacach” na nowojorskiej scenie. Tym samym śpiewak zadebiutuje w partii des Grieux w „Manon Lescau”, której jeszcze w swojej karierze nie wykonywał. Aby mieć czas na przygotowanie się do występu w premierze „Manon Lesacaut” 12 lutego, Roberto Alagna był zmuszony zrezygnować z reszty swoich występów w partii Cania w Met. Francuski tenor, który wystąpił w ponad 100 spektaklach Met od 1996 roku, przygotowywał się już do partii des Grieux w serii spektakli w 2006, które jednak zostały odwołane, co oznacza, że w lutym w Nowym Jorku zaśpiewa tę rolę po raz pierwszy w życiu.

Nowa inscenizacja „Manon Lescaut” pod batutą Fabia Luisiego i w reżyserii Sir Richarda Eyre będzie miała premierę 12 lutego, a następnie dziewięć kolejnych spektakli do 11 marca. W obsadzie znajdą się: Kristine Opolais w roli tytułowej, Massimo Cavalletti jako Lescaut i Brindley Sherratt jako Geronte. Przedpołudniowe przedstawienie 5 marca będzie transmitowane na żywo w ramach cyklu „The Met: Live in HD” do ponad 2000 kin w 70 krajach na całym świecie.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!