repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Pokój reż. Lenny Abrahamson
Aktualności

Życie w zamknięciu - "Pokój" Lenny'ego Abrahamsona

25 lut

Od 26 lutego w Kinie Nowe Horyzonty.

Jack ma 5 lat, gdy dowiaduje się od mamy, że pokój, w którym mieszka z nią od urodzenia, nie jest całym światem. Wychował się tu, myśląc, że po drugiej stronie ścian jest pustka. Teraz matka decyduje się powiedzieć mu prawdę i z jego pomocą podjąć walkę o wolność. Od prawie 6 lat są tu więzieni przez człowieka, który każe nazywać się Dużym Nickiem. Izoluje ich od świata, grożąc, że próba ucieczki zostanie ukarana śmiercią. Mama obmyśla niezwykle ryzykowny plan, którego głównym bohaterem ma być właśnie Jack.

Pokój w programie kina

"Twórcy unikają jednak pułapki, w którą "Pokój" mógłby tak łatwo, przy takim temacie, wpaść. W tle pobrzmiewa, oczywiście, historia Elisabeth Fritzl, przez niemal ćwierć wieku więzionej i gwałconej przez ojca w piwnicznym lochu bez okien. Ani na chwilę jednak film nie przemienia się w publicystykę czy sensację, ani tym bardziej w ckliwą obyczajówkę rodem z telewizyjnej ramówki "prawdziwe historie". Padają pytania głębsze, bardziej uniwersalne i metaforyczne. Pojawia się więcej interpretacji, odniesień nawet filozoficznych (filozofem z wykształcenia jest reżyser). Emocje są o niebo szczersze." (Dagmara Romanowska, film.onet.pl)

"Jakiś czas temu pisałam o książce Pokój, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Teraz powstał na podstawie powieści Emmy Donoghue film, dzięki któremu pisarka z pewnością zyska ogromną rzeszę nowych fanów. Zdumiewające aktorstwo i surowy realizm z jakim ukazano dramat głównych postaci, zasługują na najwyższe uznanie i wszelkie możliwe nagrody. Choć z początku trudno wchodzi się w ten świat, gdy już się to uda, można się w nim zupełnie zatracić." (szczere-recenzje.pl)

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!