repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Gangster reż. John Hillcoat
Aktualności

Nie będzie łatwo – zatrzęsienie premier!

23 lis

Od 23 listopada na ekranach Kina Nowe Horyzonty.

Ostatni weekend listopada każe nam „przysiąść fałdów” i skupić się na kinie. Znowu? A jakże! W programie Kina Nowe Horyzonty oprócz sięgającego w głąb historii kina przeglądu Inne światy Wernera Herzoga, prezentującego na dużym ekranie dzieła niemieckiego mistrza, oglądamy wypełnione podróżami w najdalsze zakątki świata dokumenty, pokazywane podczas Festiwalu Filmów Świata Trzy Żywioły. Poza tym każdy znajdzie coś dla siebie. 

Romantykom i znawcom klasycznej literatury proponujemy Annę Kareninę, kolejną ekranizację powieści Anna Karenina Lwa Tołstoja, tym razem autorstwa Brytyjczyka Joego Wrighta, reżysera choćby odświeżonej, udanej wersji Dumy i uprzedzenia z 2005 roku, czy Pokuty z 2007 - według Jane Austen. Wrightowi nie brakuje romantyzmu na co dzień – prywatnie jest mężem niezwykłej Anoushki Shankar, kompozytorki hinduskiego pochodzenia, wirtuozki sitaru. Jego ulubioną aktorką, która często grywa w jego filmach, jest Keira Knightley, tu: jako tytułowa Anna Karenina w miłosnym potrzasku. W roli zdradzanego męża partneruje jej Jude Law.

Dla zaangażowanych mamy w tym tygodniu dwie nowe propozycje, odrobinę kina społecznego. Chuligani Petera Mullana z 2010 roku to historia dorastania i jednocześnie upadku. Jej akcja została osadzona w latach 70. w sercu Szkocji. Bohaterem Mullana jest nastolatek, który na skutek różnych okoliczności przechodzi transformację z ofiary w mściciela, z prymusa w chuligana, z ministranta w chłopaka wąchającego klej. Z kolei Diaz w reżyserii Daniele Vicariego to próba odtworzenia dramatycznych wydarzeń, do jakich doszło w 2001 roku w Genui podczas szczytu państw G8, któremu towarzyszyły krwawo stłumione protesty alterglobalistów.

Wielbicielom amerykańskiego kina polecamy film, pracującego w Ameryce Australijczyka, Johna Hillcoata, reżysera m.in. Drogi i Propozycji, ze scenariuszem i muzyką jego przyjaciela i stałego współpracownika - Nicka Cave’a. Gangster zgromadził na planie znakomitą obsadę, znaleźli się w niej choćby Shia LaBeouf, Mia Wasikowska, czy Gary Oldman. To ekranizacja powieści opartej na faktach, opowiada o niespokojnej Ameryce czasów prohibicji, zaludnionej przez hipnotyzujące, bezkompromisowe kobiety i silnych, brutalnych mężczyzn.  W centrum opowieści znajdują się otoczeni złą sławą bracia Bondurant, brawurowa trójka, która poszukiwała swojego „amerykańskiego snu” w nielegalnej produkcji alkoholu w Wirginii.

Dla wielbicieli tajemnic przygotowaliśmy dwie premiery z pisarzami w głównych rolach. Horror Sinister Scotta Derricksona z Ethanem Hawkem odświeży mit nawiedzonego domu. Pisarz w kryzysie, specjalizujący się w relacjach z brutalnych przestępstw, w nowym domu, do którego wprowadził się z rodziną, znajdzie pudło ze starymi home movies i odkryje, że zarejestrowane na nich morderstwa mają związek z obecnością nadprzyrodzonej istoty. Polski film Ixjana, drugi (po Motywie cienia z 1993 roku) w karierze ekscentrycznych braci Skolimowskich (synów reżysera Jerzego Skolimowskiego) zabierze nas z kolei w bardziej oniryczne rejony. Już został ochrzczony mianem „dramatu metafizycznego”.

„W postać pisarza wcielił się Sambor Czarnota. Młody literat z Warszawy, o imieniu Marek, trafia na bal do ekscentrycznego milionera. Tego samego wieczoru, pod wpływem alkoholu i środków psychotropowych, traci świadomość, „urywa mu się film”. Po przebudzeniu Marek nie pamięta, co dokładnie robił w czasie przyjęcia. Przeczuwa, że mógł zabić swego przyjaciela, Artura. Dręczony poczuciem winy pisarz rozpoczyna prywatne śledztwo, stara się ustalić, co wydarzyło się pomiędzy nim a przyjacielem. Z zakamarków pamięci wydobywa fragmenty zdarzeń. Jednocześnie swój strach i wyrzuty sumienia tłumi podczas namiętnych spotkań z kobietą, która poróżniła dawnych przyjaciół.

Jak mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie reżyser Michał Skolimowski, w Ixjanie stawiane jest m.in. pytanie o to, czy losy człowieka uwarunkowane są przeznaczeniem. - Ten film zdaje się mówić, że tak. Mimo wszelkich starań, chęci pokuty, bohaterowi nie jest dana druga szansa - powiedział reżyser.” (gazeta.pl)

Młodszy z braci, Józef zmarł w maju 2012 roku, kilka miesięcy przed kinową premierą Ixjany.

Przypominamy o premierze dokumentu Comic-Com Episode V: Fani kontratakują Morgana Spurlocka, której towarzyszy specjalna akcja: od piątku (23.11) do niedzieli (25.11) pierwszych 10 widzów przebranych za postacie z komiksów, gier wideo, filmów, seriali, książek itp. na każdym seansie Comic-Con... otrzyma bilety za 50% ceny.

Pamiętajcie też o premierze filmu Fuck For Forest Michała Marczaka, który zadaje pytanie: Czy polscy widzowie są gotowi na jego film? Oraz o dyskusyjnym superprzedsięwzięciu, łączącym - jak pisali krytycy - europejską wrażliwość z hollywoodzkim rozmachem. Atlas chmur w reżyserii Toma Tykwera i braci Wachowskich, twórców klutowego Matrixa, powstał na podstawie bestsellerowej powieści brytyjskiego pisarza Davida Mitchella. Podobnie jak książka, opowiada historie sześciu bohaterów z różnych epok, których decyzje i czyny wpływają na wydarzenia z przyszłości.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!