repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Szukając Vivian Maier reż. J. Maloof, Ch. Siskel
Aktualności

Ukryty diament fotografii - "Szukając Vivian Maier"

6 maja

Od 9 maja w Kinie Nowe Horyzonty.

Szukając Vivian Maier to film przedstawiający niewiarygodną, ale prawdziwą historię życia Vivian Maier, wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent. Całe życie pracowała jako skromna niania, opiekując się dziećmi z zamożnych rodzin. Nikt nie zwracał uwagi na to, że każdego dnia, w każdej wolnej chwili robiła setki zdjęć, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Nikt nie wiedział o jej życiowej pasji, dzięki której stała się znana na całym świecie.

Szukając Vivian Maier w programie kina


Vivian Maier

John Maloof, reżyser: "Moja mama wychowywała mnie samotnie, a ponieważ zawsze zarabiała grosze, to już od najwcześniejszych lat musiałem być bardzo zaradny. Wykształciłem w sobie umiejętność wyszukiwania rozmaitych śmieci i sprzedawania ich na pchlich targach. Jeśli czegoś chciałem, to potrafiłem wymyślić sposób, by to osiągnąć. W 2007 roku pisałem książkę o historii mojej dzielnicy w Chicago i zastanawiałem się, gdzie znajdę wystarczająco dużo zdjęć, które mogłyby ją zilustrować. Szukałem szczęścia po okolicznych śmietnikach i aukcjach starych mebli. Pewnego razu kupiłem pudełko pełne starych negatywów, których w końcu nigdy nie użyłem na potrzeby książki. Jednak wiedziałem, że nie powinienem się ich pozbywać. Pomyślałem, że zawsze mogą się do czegoś przydać i że przejrzę je kiedy będę miał więcej czasu. Dwa lata później okazuje się, że ten zakup pozwolił odkryć jedne z najlepszych fotografii ulicznych XX wieku.

Negatywy należały do kobiety, która nazywała się Vivian Maier. Otrzymałem dostęp do należących do niej rzeczy i postanowiłem zabawić się w detektywa, by dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Chciałem żeby ten film podążał drogą moich odkryć, kolejnych dowodów, które prowadziły mnie od jednej osoby, która ją znała, do kolejnej. Ale im więcej się o niej dowiadywaliśmy, tym więcej rodziło się pytań. Czy spodobało by się jej to, co robię? Dlaczego ukrywała swoje fotografie i życie przed innymi? Kim, do diabła, jest ta kobieta? Im dłużej trwało moje śledztwo tym bardziej mityczną postacią stawała się Maier.

Moja obsesja doprowadziła do zgromadzenia niezliczonej liczby wywiadów i tajemniczych opowieści z całego świata. Odnaleźliśmy blisko 100 osób, które miały kontakt z Vivian Maier. W filmie oddaliśmy im głos. Mam nadzieję, że ta opowieść stała się dzięki temu uczciwa i odkrywa nie tylko zagadkową artystkę, ale zmienia też historię fotografii."

"Paradoksalna, ekscentryczna, tajemnicza – już od pierwszych minut dokumentu o Vivian Maier poszczególni rozmówcy próbują sprostać zapotrzebowaniu twórców na legendę, która poniosłaby film. Opowieść Johna Maloofa i Charliego Siskela o zapoznanej fotografce ulicznej z Chicago stanowi pod tym względem arcyciekawy przypadek, w którym artysta i jego dzieło z jednej strony w intrygujący sposób tłumaczą siebie nawzajem, a jednak nie sumują się w żadną całość i pozostawiają zagadkę nierozwiązaną." ("Tygodnik Powszechny")

"Pasja z jaką Maloof rozpoczął swoje wykopaliska wokół Maier jest jednym z najciekawszych wątków tej historii. Po raz pierwszy daje tu o sobie znać niemal epidemiczna moc fotografii. Z wielu sił jakie przypisuje się fotografii, ta wydaje się ciągle aktywna i w swoich konsekwencjach trudna do przewidzenia. Ujawnić się może przy pierwszym spojrzeniu na zdjęcia, przy wypuszczeniu go z rąk samego fotografa. Taki uwolniony i przede wszystkim oglądany obraz potrafi dotrzeć do wielu, wpisać się w pamięć czy też jak właśnie w przypadku Maloofa – zmienić całe życie. W krótkim czasie od rozpoczęcia prac nad zakupionym zbiorem Maloof zacznie sam fotografować, korzystając, jak tajemnicza Vivian Maier, z dwuobiektywowego Rolleiflexa." (Jakub Śwircz, "Kultura Liberalna")

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!