repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

4 lip / cz
plakat

Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo

Vampire humaniste cherche suicidaire consentant

reż. Ariane Louis-Seize

czas: 90’
produkcja: Kanada 2023
język: francuski

gatunek: horror, komedia

Prelekcję przed seansem oraz dyskusję po seansie poprowadzi Diana Dąbrowska.

Mogłoby się wydawać, że pochodząca z Quebecu Sasha (w tej roli nagradzana Sara Montpetit) to nastolatka, która zmaga się z typowymi dla tego wieku problemami. Nic bardziej mylnego, a to dlatego, że bohaterka jest… młodą wampirzycą. W dodatku nad wyraz empatyczną i wrażliwą, a tym samym niegotową na to, by dla zaspokojenia głodu wgryzać się w ludzkie tętnice. 

Dziewczyna stanowi spory zawód dla swoich najbliższych, którzy poza wampirycznym sekretem prowadzą bardzo spokojne, ułożone i nierzucające się w oczy życie. Brak instynktu oraz zdolności do polowania sprawia, że jedyną krew, jaką Sasha jest w stanie wypić, to ta z plastikowych torebek w lodówce. Kiedy zirytowani rodzice odcinają jej to źródło, życie Sashy jest zagrożone. Wkrótce dziewczyna poznaje jednak Paula, samotnego nastolatka ze skłonnościami samobójczymi, który w imię rodzącej się pomiędzy nimi przyjaźni jest w stanie oddać życie, byle tylko uratować bohaterkę.

Fabularny debiut kanadyjskiej reżyserki Ariane Louis-Seize porusza się między kinem wampirycznym, opowieścią o blaskach i cieniach dojrzewania a nieco mroczną komedią. Autorka docenionego na wielu międzynarodowych festiwalach filmu mówi, że ta oryginalna historia zrodziła się z jej własnych lęków związanych ze śmiercią.

Diana Dąbrowska

filmoznawczyni z powołania, krytyczka filmowa, edukatorka, organizatorka wielu przeglądów i imprez filmowych (od 2019 dyrektor artystyczna festiwalu Hommage a Kieślowski w Sokołowsku), uwielbia rozmawiać o filmach z publicznością na żywo. Publikuje m.in. na łamach Kultury Liberalnej, Filmwebu, Miesięcznika ZNAK. W 2022 wyróżniona Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa”. Prowadzi zajęcia z krytyki i analizy filmowej na Uniwersytecie Łódzkim. W sieci rozwija następujące projekty edukacyjne: Accademia Włoskiego Kina i Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!