repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

11 maja / so
plakat

The Old Oak

reż. Ken Loach

czas: 113’
produkcja: Wielka Brytania, Francja, Belgia 2023
obsada: Dave Turner, Ebla Mari, Claire Rodgerson, Trevor Fox
język: angielski, arabski

gatunek: dramat

Prelekcję przed seansem oraz dyskusję po seansie poprowadzi Diana Dąbrowska.

Opis filmu:

Dla lokalnej społeczności niewielkiego miasteczka w północnej Anglii pub The Old Oak to miejsce szczególne. Jedyna przestrzeń, gdzie ludzie wciąż mogą się spotkać i przy kuflu piwa omówić bieżące sprawy, ale też symbol brutalnych zmian, jakie dotknęły okolicę za sprawą głębokiej ekonomicznej recesji.

Wszystko zaczęło się zmieniać w połowie lat 80., kiedy na fali strajku dobrze prosperujące za sprawą przemysłu górniczego miasto zaczęło stopniowo pogrążać się w kryzysie. Młodzi, nie widząc dla siebie miejsca, poczęli wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszych perspektyw, a ci, którzy zostali, pogrążali się w marazmie. Narastająca frustracja i nieufność wobec wszystkiego co obce znajduje ujście, kiedy do miasta trafia autobus z syryjskimi uchodźcami. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, a mieszkańcom nie podoba się, że przyjezdni mogą liczyć na większe wsparcie niż oni. Szansą na porozumienie może okazać się niezwykła przyjaźń, jaka rodzi się między właścicielem pubu a młodą Syryjką.

Jeden z najważniejszych brytyjskich reżyserów Ken Loach po raz kolejny bierze na warsztat ważny społeczny temat i szuka światła tam, gdzie wcale nie jest o nie łatwo. Podejmując problem imigracji, zastanawia się nad przyczynami ksenofobii u swoich rodaków, nie bez przyczyn odnosząc się do głębokich systemowych zaniedbań.

Diana Dąbrowska

filmoznawczyni z powołania, krytyczka filmowa, edukatorka, organizatorka wielu przeglądów i imprez filmowych (od 2019 dyrektor artystyczna festiwalu Hommage a Kieślowski w Sokołowsku), uwielbia rozmawiać o filmach z publicznością na żywo. Publikuje m.in. na łamach Kultury Liberalnej, Filmwebu, Miesięcznika ZNAK. W 2022 wyróżniona Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa”. Prowadzi zajęcia z krytyki i analizy filmowej na Uniwersytecie Łódzkim. W sieci rozwija następujące projekty edukacyjne: Accademia Włoskiego Kina i Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego.

Ken Loach

Jeden z najbardziej znanych brytyjskich reżyserów. Urodził się w 1936 roku. Jego droga ku kinu wiodła przez teatr i telewizję. Zadebiutował w 1967 roku filmem Czekając na życie. Szczególną sławę zyskał w latach 90., kiedy to nakręcił tak świetnie przyjęte utwory jak Tajna placówkaRiff-RaffWiatr w oczy oraz Ziemia i wolność. W nowym wieku został dwukrotnym laureatem prestiżowej Złotej Palmy - za Wiatr buszujący w jęczmieniu i Ja, Daniel Blake. Jego specjalnością jest kino zaangażowane społecznie.

Wybrana filmografia

1990 Tajna placówka / Hidden Agenda

1991 Riff-Raff

1993 Wiatr w oczy / Raining Stones

1995 Ziemia i wolność / Land and Freedom

2006 Wiatr buszujący w jęczmieniu / The Wind That Shakes the Barley

2016 Ja, Daniel Blake / I, Daniel Blake

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!