repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

19 paź / so

Człowiek z Londynu

A londoni férfi

reż. Bela Tarr

czas: 139’
produkcja: Węgry, Włochy, Niemcy, Francja 2007
obsada: Miroslav Krobot, Tilda Swinton, Erika Bók
język: węgierski, angielski, francuski

gatunek: dramat

Seans odbędzie się z nośnika cyfrowego.

Jeden z mniej znanych, późnych filmów Beli Tarra, w którego obsadzie znajduje się między innymi Tilda Swinton. Maloin prowadzi życie pozbawione perspektyw. Mieszka na brzegu niekończącego się morza i prawie nie zauważa otaczającego go świata. Zaakceptował już powolny i nieuchronny rozkład życia wokół niego i całkowitą samotność. Jednak jego życie nagle zmienia się, gdy staje się on świadkiem morderstwa. Bohater staje twarzą w twarz z takimi problemami jak moralność, grzech, kara i granica między niewinnością a współudziałem w zbrodni. W stanie zwątpienia zadaje sobie ontologiczne pytanie o sens i wartość istnienia. Człowiek z Londynu opowiada o pożądaniu, o niezniszczalnym ludzkim pragnieniu życia w wolności i szczęściu, o złudzeniach, które nigdy się nie spełniają. Mówi o wszystkich tych rzeczach, które dają nam energię, aby żyć dalej, aby iść spać i codziennie rano wstawać.

[Źródło: Nowe Horyzonty]

Jeśli miałbym powiedzieć, co mnie zainteresowało w tej historii i dlaczego mi się ona spodobała, najwłaściwsza odpowiedź brzmi: ten film mówi o sprawach, które są wieczne i codzienne zarazem. Mówi o tym, co jest kosmiczne i realistyczne, boskie i ludzkie. Moim zdaniem, ta historia portretuje wielkość przyrody i człowieka, a jednocześnie - ich małość.

[Źródło:  Bela Tarr]

Bela Tarr

Bela Tarr, węgierski filmowiec urodzony w 1955 r. zaczął kręcić amatorskie filmy w wieku 16 lat. Jego debiut Ognisko zapalne to socrealistyczny obraz inspirowany filmami Johna Cassavettesa. W drugiej połowie lat 80. Tarr przeszedł od surowych zbliżeń do bardziej abstrakcyjnych obrazów. Reżyser odszedł od ponurego realizmu i przyjął bardziej metafizyczne spojrzenie. Nad swoim arcydziełem - Szatańskim tangiem - pracował ponad siedem lat. Film miał premierę w 1994 r. i zdobył uznanie na całym świecie.

Filmografia:

1978 Hotel Magnezit

1979 Ognisko zapalne / Családi tüzfészek / Family Nest

1982 Ludzie z prefabrykatów / Panelkapcsolat / The Prefab People

1988 Potępiony / Kárhozat / Damnation

1994 Szatańskie tango / Sátántangó / Satan's Tango

1995 Podróż po Nizinie Węgierskiej / Utazás az alföldön / Journey on the Plain

2000 Harmonie Wercmeistera / Werckmeister harmóniák / Werckmeister Harmonies

2007 Człowiek z Londynu / The Man from London

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!