repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

5 paź / so

Potępienie

Kárhozat

reż. Bela Tarr

czas: 120’
produkcja: Węgry 1988
obsada: Miklós Székely, B.Vali Kerekes, Gyula Pauer
język: węgierski

gatunek: dramat

Seans odbędzie się z nośnika cyfrowego.

Prelekcję przed seansem wygłosi autor książki "Filmowy neomodernizm", prof. Rafał Syska, który będzie moderował również dyskusję po projekcji.

Melodramat, jaki mógł nakręcić tylko Béla Tarr. Gęsty i duszny jak atmosfera w barze Titanik, w którym rozgrywa się duża część akcji tego filmu, jednego z najważniejszych w dorobku węgierskiego mistrza. W tonącym w zimnym deszczu i błocie mieście widmie śledzimy losy bohaterów uwikłanych w trójkąt miłosny. On nieszczęśliwie kocha się w piosenkarce. Ona marzy o ucieczce z prowincji i prawdziwej karierze. Jej mąż zostaje wmieszany w nielegalne interesy. Czerpiącym z ikonografii kina noir Potępieniem Béla Tarr rozpoczął długoletnią współpracę z cenionym pisarzem László Krasznahorkaiem, która w późniejszych latach przyniosła m.in. takie arcydzieła jak Szatańskie tango czy Koń turyński. To także pierwszy film, w którym uformował się rozpoznawalny styl Węgra. Po latach długie, nastrojowe ujęcia w czerni i bieli, a także zamiłowanie do postindustrialnego krajobrazu i posępnych bohaterów przygniecionych życiem staną się znakiem charakterystycznym kina Tarra. Kapitalną pracę kamery Gábora Medvigyego można docenić w pełni na dużym kinowym ekranie, szczególnie że na festiwalu czeka nas seans odrestaurowanej kopii Potępienia.

[Źródło: Mariusz Mikliński, Nowe Horyzonty]

Bela Tarr

Bela Tarr, węgierski filmowiec urodzony w 1955 r. zaczął kręcić amatorskie filmy w wieku 16 lat. Jego debiut Ognisko zapalne to socrealistyczny obraz inspirowany filmami Johna Cassavettesa. W drugiej połowie lat 80. Tarr przeszedł od surowych zbliżeń do bardziej abstrakcyjnych obrazów. Reżyser odszedł od ponurego realizmu i przyjął bardziej metafizyczne spojrzenie. Nad swoim arcydziełem - Szatańskim tangiem - pracował ponad siedem lat. Film miał premierę w 1994 r. i zdobył uznanie na całym świecie.

Filmografia:

1978 Hotel Magnezit

1979 Ognisko zapalne / Családi tüzfészek / Family Nest

1982 Ludzie z prefabrykatów / Panelkapcsolat / The Prefab People

1988 Potępiony / Kárhozat / Damnation

1994 Szatańskie tango / Sátántangó / Satan's Tango

1995 Podróż po Nizinie Węgierskiej / Utazás az alföldön / Journey on the Plain

2000 Harmonie Wercmeistera / Werckmeister harmóniák / Werckmeister Harmonies

2007 Człowiek z Londynu / The Man from London

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!