repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

24 wrz / wt
plakat

Mensch - pokaz specjalny + spotkanie z reżyserem

Mensch

reż. Paweł Wysoczański

czas: 80’
produkcja: Polska 2024
język: polski

gatunek: dokumentalny

Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Pawłem Wysoczańskim.

Ludwik Hirszfeld mógłby swoim życiorysem obdzielić kilku bohaterów. W jego losach odbija się historia pierwszej połowy XX wieku. Bohater filmu Mensch odradzał się mimo, że wydarzenia w których przyszło mu żyć niszczyły jego życie i dorobek. Lekarz, naukowiec, idealista. Zapomniany bohater. Znany w świecie szerzej niż w Polsce. Naukowiec „od krwi”, którą świat podzielił na „lepszą” i „gorszą”. Dokonywał trudnych wyborów, szedł pod prąd, wierzył że świat może być lepszy. Kosmopolita, który mógł kontynuować karierę naukową w Szwajcarii, ale wybrał Polskę. Mógł wykładać w Ameryce tuż po wojnie, ale wrócił do Polski. Jego losy w warszawskim getcie są przejmujące. Małżeństwo Ludwika Hirszfelda z żoną Hanną to być może najważniejszy wybór jakiego dokonał w życiu.

Mensch to pierwszy pełnometrażowy film o Ludwiku Hirszfeldzie. W filmie znajdują się nigdy wcześniej nieprezentowane materiały archiwalne, wypowiedzi najważniejszych polskich, amerykańskich , niemieckich, szwajcarskich, serbskich naukowców. Akcję filmu budują inscenizacje, dzięki którym przenosimy się w rzeczywistość w której żył Hirszfeld : w wiele rzeczywistości, ponieważ „nasz” Hirszfeld był w istocie obywatelem świata.
Film nie tworzy z jego biografii laurki. Hirszfeld nie był i nie jest pomnikowy. Był blisko ludzi, żył i pracował z ludźmi, dla ludzi. Ludwik Hirszfled – Mensch.

Posłuchaj i poczytaj

Wywiad o Ludwiku Hirszfeldzie i filmie.
[„Wysoczański: Ludwik Hirszfeld to człowiek przez duże C” – Anita Czupryn]

Wywiad o filmie w Radiu Kraków

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!