Pokaz specjalny jednego z najbardziej tajemniczych filmów w historii kina. Piknik pod wiszącą skałą Petera Weira to opowieść o dorastających dziewczynach, które pewnego dnia znikają i górze, która czekała na nie od wielu, wielu lat.
O filmie, byciu dziewczynką, przemocy, powieści Joan Lindsay, dziwaczności, osobliwości i Marku Fisherze porozmawiają Maria Halber, Weronika Murek i Emilia Konwerska.
poetka, pisarka i redaktorka. Publikowała m.in. w magazynie „Pismo”, „Dwutygodniku”, „Małym Formacie” i „Wizjach”. Debiutowała tomem poetyckim „Przejścia” (Staromiejski Dom Kultury, 2020). W 2023 roku ukazała się jej pierwsza powieść – „Strużki” (Wydawnictwo Cyranka), za którą otrzymała Nagrodę Conrada za najlepszy debiut prozatorski. Laureatka Stypendium im. Adama Włodka przyznawanego przez Fundację Wisławy Szymborskiej. Współtworzy kolektyw Girls and Queers to the Front. Mieszka w Warszawie.
prozaiczka i dramatopisarka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Za książkę „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” nominowana w 2015 roku do Paszportu „Polityki” w kategorii literatura, a w 2016 do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. W 2016 roku otrzymała za tę książkę Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Bardzo wcześnie została doceniona także jej twórczość teatralna. W 2015 roku za sztukę Feinweinblein zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, a cztery lata później za zbiór dramatów pod tym samym tytułem była ponownie nominowana do Paszportu „Polityki”. W 2023 roku ukazała się jej trzecia książka „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”, która otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. W tym roku ukazała się jej nowa powieść pod tytułem „Urodziny”.
poetka, literaturoznawczyni, publicystka, kuratorka. Jej teksty ukazywały się między innymi na łamach „Krytyki Politycznej”, „Vogue”, miesięcznika „Znak” i „Tygodnika Powszechnego”. Redaktorka „Notatnika Literackiego”. Autorka dwóch książek poetyckich – „112” (wydawnictwo papierwdole) i „Ostatni i pierwszy kajman” (Wydawnictwo J). Dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Jej książki zostały przetłumaczone na ukraiński i serbski. W tym roku nakładem wydawnictwa ArtRage ukaże się zbiór jej opowiadań pod tytułem „Rzeczy robione specjalnie”. Mieszka we Wrocławiu.
Peter Wier urodził się w 1944 roku w Sidney, studiował sztukę i prawo na tamtejszym uniwersytecie. Początkowo pracował w telewizji, w tym czasie robił też już pierwsze filmy eksperymentalne i dokumenty. W 1974 roku zrealizował swój pełnometrażowy debiut - kultowe Samochody, które zjadły miasto Paryż. Następnie osiągnąl międzynarodowy sukces filmem Piknik pod Wiszącą Skałą. Po tym jak zrealizował kilka uznanych filmów w Australii, zaczął karierę w Hollywood. Tam robił filmy przeznaczone dla szerszej widowni, m.in.: Świadek, Wybrzeże Moskitów, Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Zielona karta, Bez lęku, Truman Show i Pan i władca: na krańcu świata.
Filmografia:
1974 Samochody, które zjadły Paryż / The Cars That Ate Paris
1975 Piknik pod Wiszącą Skałą / Picnic at Hanging Rock
1977 Ostatnia fala / The Last Wave
1981 Gallipoli
1982 Rok niebezpiecznego życia / The Year of Living Dangerously
1985 Świadek / Witness
1986 Wybrzeże Moskitów / The Mosquito Coast
1989 Stowarzyszenie Umarłych Poetów / Dead Poets Society
1990 Zielona karta / Green Card
1993 Bez lęku / Fearless
1998 Truman Show / The Truman Show
2003 Pan i władca: Na krańcu świata / Master and Commander: The Far Side of the World