repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

18 mar / pn
plakat

Teksańska masakra piłą mechaniczną

The Texas Chain Saw Massacre

reż. Tobe Hooper

czas: 83’
produkcja: USA 1974
obsada: Marilyn Burns, Edwin Neal, Allen Danziger, Paul A. Partain
język: angielski

gatunek: horror, gore

Grupa przyjaciół, podróżuje przez Teksas. Gdy nagle kończy im się paliwo jedynym schronieniem staje się odległy dom na odludziu, zamieszkały przez tajemniczą i osobliwą rodzinę. Od tej pory życiu bohaterów zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo.

W przeciwieństwie do klasycznych horrorów Tobe Hooper złamał ówczesne zasady kina grozy i przeniósł widza w świat, w którym siły zła wyjątkowo nie przychodzą z zewnątrz i nie burzą bezpiecznego świata, bo w świecie Teksańskiej masakry piłą mechaniczną żadnego ładu nawet nie ma. Tym razem to zwyrodniała rodzina jest zagrożeniem, a zło jest wszechobecne, nierozerwalnie związane z otaczająca rzeczywistością. Choć film nie epatuje krwawymi efektami specjalnymi to należy do nurtu kina gore. Jest brutalny w swym surowym realizmie, nihilistyczny, odrażający a przy tym mistrzowsko buduje nieustające napięcie.

Powstanie niezależnej i niskobudżetowej Teksańskiej masakry piłą mechaniczną wywołało ogromne kontrowersje, wiele państw zakazało u siebie dystrybucji filmu lub opóźniły jego premierę do kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat. Ostatecznie film uznawany jest za jeden z najlepszych i najbardziej wpływowych horrorów w historii światowej kinematografii.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!