repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

16 lut / pt
plakat

Club Zero

reż. Jessica Hausner

czas: 110’
produkcja: Austria, Wielka Brytania, Francja, Dania 2023
obsada: Mia Wasikowska, Sidse Babett Knudsen, Sam Hoare, Elsa Zylberstein
język: angielski

gatunek: dramat, thriller

Prelekcję przed seansem oraz dyskusję po seansie poprowadzi Diana Dąbrowska.

Do prywatnej szkoły przybywa pani Novak (znakomita Mia Wasikowska) prowadząca zajęcia o świadomym odżywianiu. Bezgranicznie ufający jej uczniowie rozpoczynają kolejne odważne eksperymenty, które coraz bardziej oddalają się od bezpiecznych, zdrowych, proekologicznych praktyk w rodzaju „mindful eating”. Hausner rozciąga swój film między zabawną i ostrą jak brzytwa satyrę a wstrząsającym thrillerem. Tworzy opowieść o zawodnym systemie edukacji, egoistycznych rodzicach, a także zblazowanych i odklejonych od świata wyższych sferach – ten wątek miejscami przypomina szalony spin-off W trójkącie. Club Zero mówi również o sztuce manipulacji i potrzebie bycia częścią społeczności – za wszelką cenę. Jak to u Hausner bywa, film jest wyrafinowany formalnie – każdy kadr perfekcyjnie skomponowano, a kolory w absolutnie każdej scenie są precyzyjnie dobrane.

Diana Dąbrowska

filmoznawczyni z powołania, krytyczka filmowa, edukatorka, organizatorka wielu przeglądów i imprez filmowych (od 2019 dyrektor artystyczna festiwalu Hommage a Kieślowski w Sokołowsku), uwielbia rozmawiać o filmach z publicznością na żywo. Publikuje m.in. na łamach Kultury Liberalnej, Filmwebu, Miesięcznika ZNAK. W 2022 wyróżniona Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa”. Prowadzi zajęcia z krytyki i analizy filmowej na Uniwersytecie Łódzkim. W sieci rozwija następujące projekty edukacyjne: Accademia Włoskiego Kina i Kieślowski 2.0 – Nauka o filmie poprzez twórczość Krzysztofa Kieślowskiego.

Jessica Hausner

Urodziła się w 1972 roku w Wiedniu. Studiowała reżyserię na wiedeńskiej Filmakademie. W 1996 nakręciła krótkometrażowy film Flora, który zdobył nagrodę Léopard de Demain na festiwalu w Locarno. Jej film dyplomowy Inter-view zdobył nagrodę jury Cinéfondation na festiwalu w Cannes w 1999 roku. Dwa lata później jej pierwszy film pełnometrażowy Lovely Rita został zaprezentowany w Cannes w ramach sekcji Un Certain Regard, a następnie trafił na ekrany w dwudziestu krajach. Jej drugi film pełnometrażowy Hotel także pokazano w ramach Un Certain Regard w 2004 roku. Zdobył także nagrodę dla najlepszego filmu austriackiego na Diagonale 2005. Lourdes to jej trzeci film.

Filmografia

2001 Lovely Rita

2004 Hotel

2009 Lourdes

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!