repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

16 wrz / pn

Konopielka

The Linnet

reż. Witold Leszczyński

czas: 88’
produkcja: Polska 1981
obsada: Krzysztof Majchrzak, Anna Seniuk, Joanna Sienkiewicz, Jerzy Block
język: polski

gatunek: obyczajowy, komedia

Przed seansem wyświetlona zostanie prelekcja wideo.
Po seansie odbędzie się spotkanie z odtwórcą głównej roli Krzysztofem Majchrzakiem oraz asystentką reżysera Ajką Tarasow.

Seans obędzie się z nośnika cyfrowego.

Kaziuk (K. Majchrzak) żyje w zgodzie z naturą, tradycją i panem Bogiem. Przy boku ma żonę (A. Seniuk), ojca, syna, córkę, kobyłę, krowę, psa i kury. Do wsi Taplary przyjeżdża do pracy nauczycielka (J. Sienkiewicz) z miasta. Jej pojawienie się wprowadza niepokój, zapowiada zmiany, rozbija poczucie jedności z czasem wiecznym i jego legendami. Kaziukiem targają sprzeczne uczucia: bunt wobec nowoczesności i ciekawość, pogarda i pożądanie wobec panny Joli. Namawia chłopów do przekopania świętej górki, która kryje złotego konia. Nie znajdują skarbu. Ścina święte drzewo, które było mu bratem. Niespodziewanie dla mieszkańców staje się rzecznikiem postępu.

Witold Leszczyński, reżyser zdobył uznanie wybitym debiutem fabularnym Żywot Mateusza (1967), zaskoczył nowofalową Rewizją osobistą (1972) zrealizowaną w duecie reżysersko-operatorskim z Andrzejem Kostenko. Konopielka jest adaptacją powieści Edwarda Redlińskiego (1973), pisarza z nurtu wiejskiego, współscenarzysty filmu. Pisarz współpracował z filmem polskim przy scenariuszach do filmów: 150 na godzinę (1971), Awans (1974), Szczęśliwego Nowego Jorku (1997), Requiem (2001). Film Leszczyńskiego zdobył Srebrne Lwy Gdańskie (1983), główną nagrodę krytyków na festiwali w Haugesund, Złotą Laseczkę i Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Komediowych w Vevey w Szwajcarii (1983).

Witold Leszczyński

Witold Leszczyński urodził się 16.08.1933 r. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Operatorskiego i Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, na którym od 1997 roku był wykładowcą. Przed rozpoczęciem kariery reżyserskiej pełnił przy polskich produkcjach obowiązki operatora. W swojej twórczości przywiązywał szczególną wagę do formy. Sam podpisywał się pod maksymą Carla Theodora Dreyera: Interesuje mnie nie obraz akcji, lecz akcja obrazu. Do jego najwybitniejszych dokonań należy: Żywot Mateusza, Konopielka, Siekierezada. Zmarł 1.09.2007 r.

Filmografia:

1959 Portret mężczyzny z medalem (kr.m. / short)

1960 Zabawa (kr.m. / short)

1961 Skowronek (kr.m. / short)

1968 Żywot Mateusza / Matthew's Days

1973 Rewizja osobista (wspólnie z Andrzejem Kostenko)

1977 Rekolekcje

1981 Konopielka

1985 Siekierezada

1993 Kolos

2001 Requiem

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!