repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

18 lis / pn

O - bi, o - ba. Koniec cywilizacji

O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

reż. Piotr Szulkin

czas: 85’
produkcja: Polska 1984
obsada: Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Marek Walczewski, Jan Nowicki
język: polski

gatunek: dramat, science-fiction

Przed seansem wyświetlona zostanie prelekcja wideo.
Seans obędzie się z nośnika cyfrowego.

W wyniku wojny atomowej Ziemia nie nadaje się już do życia. Ludzkość schroniła się w betonowym schronie w oczekiwaniu na przybycie Arki, która przeniesie ich w bezpiecznie miejsce. Ocalała garstka Ziemian ulega degeneracji w wyniku strachu, głodu, choroby. Mit Arki, który utrzymuje ich przy życiu, a zarazem doprowadza do szaleństwa, jest efektem działań propagandowych rządu. Soft (J. Stuhr), funkcjonariusz służby bezpieczeństwa brał udział w przeprowadzeniu ocalałych do schronu, a teraz po roku wraz z nimi sięga dna egzystencji. Tymczasem sklepienie schronu grozi zawaleniem. Soft próbuje namówić Konstruktora do naprawy mechanizmu kopuły, która chroni przed radioaktywnym promieniowaniem. Kiedy kopuła pęka, tłum rzuca się w kierunku światła w przekonaniu, że wydarza się cud.

Film science-fiction autorstwa Piotra Szulkina, który stanowi trzecią część postapokaliptycznej serii wraz z Golemem, Wojną światów – następne stulecie, Ga, ga. Chwała bohaterom. Fantastyczny kostium kryje nastrój beznadziei okresu stanu wojennego. W obsadzie aktorskiej ponownie Krystyna Janda (Gea), Marek Walczewski jako szef Softa, Mariusz Dmochowski jako milioner. Wśród znakomitych współtwórców filmu warto wymienić Witolda Sobocińskiego – autora „niebieskich” zdjęć i Jerzego Satanowskiego – autora muzyki. Na 10. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku Andrzej Kowalczyk zdobył Nagrodę za Scenografię (1985).

Piotr Szulkin

Gdańszczanin, rocznik 1950. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Przygodę z kinem zaczynał od animacji i impresji filmowych. Zasłynął jako autor analizującej mechanizmy społeczne tetralogii science fiction, na którą składają się Golem, Wojna światów – następne stulecie, O-bi, o-ba: koniec cywilizacji oraz Ga, ga: Chwała bohaterom. Od 1993 roku wykłada reżyserię na swojej macierzystej uczelni. Jest bohaterem filmu dokumentalnego Kim Pan jest, Panie Szulkin? (1994) wyreżyserowanego przez Katarzynę Kotulę i Urszulę Sochacką.

Wybrana filmografia

1979 Golem

1981 Wojna światów – następne stulecie / The War of the World: Next Century

1984 O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji / O-Bi, O-Ba – The End of Civilization

1985 Ga, ga: Chwała bohaterom / Ga-ga: Glory to the Heroes

1990 Femina

2003 Ubu król / King Ubu

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!