repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 1 października 2023.

Kochałam tam mieszkać + dyskusja

I have loved living there

reż. Regis Sauder

czas: 89’
produkcja: Francja 2020
język: francuski

gatunek: dokumentalny
film z polskimi i angielskimi napisami

Czy to jeszcze jest Paryż? Z okien pociągu oglądamy pola, sypialniane osiedla, magazyny. Pasażerowie i pasażerki mają w drodze z pracy do domu sporo czasu na rozmowy i scrollowanie social mediów. Wysiadając na stacji w swoim miasteczku oddychają z ulgą - bo, jak szybko się dowiemy, Cergy to miasteczko które wymyka się stereotypom przedmieść. Narracji filmu, wędrującej pośród malowniczych alejek i tętniących życiem miejsc spotkań, towarzyszą fragmenty prozy noblistki - Annie Ernaux. Pochodząca z Cergy literacka celebrytka traktuje miasto jako żywe archiwum pamięci, w którym splatają się biografie jego mieszkańców i mieszkanek. Do tego archiwum sięga też Regis Sauder, towarzysząc swoim bohaterom i bohaterkom przy posiłkach, wycieczce nad rzekę, czy włóczeniu się po mieście. Pomimo tego, to opowieść daleka od narracji znanej nam z deweloperskich folderów reklamowych, prześcigających się na malownicze i ekologiczne metafory. Reżyser bada i odkrywa kolejne warstwy klasowych i rasowych współzależności, stawiając fascynujące pytania o tożsamość - zarówno Cergy, jak i osób je zamieszkujących.

Oglądając dokument Saudera, trudno oprzeć się wrażeniu, że dobrze zaprojektowana przestrzeń rzeczywiście ułatwia rozwiązywanie społecznych problemów. A może pozwala na schowanie tych, które nas przerastają?

Opowieść o wypełnianiu miejsc swoimi wartościami i historiami, o tworzeniu miasta opartego na wspólnocie i ludzkiej sieci powiązań uzupełni dyskusja Alberta Miścioraka z antropolożką kultury Katarzyną Majbrodą oraz architektem i badaczem przestrzeni Łukaszem Wojciechowskim. Zastanowimy się wspólnie nad wpływem społecznych niedoskonałości na sposób postrzegania i użytkowania miasta, a także wzbogacaniem go o spojrzenie osób napływowych, zwłaszcza osób z doświadczeniem migranckim czy uchodźczym.

Wydarzenie realizowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!