repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 18 października 2023.

plakat

Królestwo II

Riget II

reż. Lars von Trier, Morten Arnfred

czas: 315’
produkcja: Dania 1997
obsada: Søren Pilmark, Ghita Nørby, Birgitte Raaberg, Peter Mygind, Ernst-Hugo Järegård, Kirsten Rolffes, Holger Juul Hansen, Jens Okking, Baard Owe, Udo Kier
język: duński, szwedzki

gatunek: dramat, horror

W podanym czasie trwania jest uwzględnione 20 minut przerwy.

W kontynuacji Królestwa, choć naprawdę trudno w to uwierzyć, wchodzimy na nowy, jeszcze bardziej abstrakcyjny poziom. Jeśli wiodącym wątkiem pierwszej odsłony miniserialu Larsa von Triera było pojawienie się ducha skrzywdzonej dziewczynki w kopenhaskiej klinice, tak w drugiej serii dzieją się rzeczy jeszcze dziwniejsze – pani Drusse podąża dalej za zjawiskami paranormalnymi, ordynator Helmer wraca z Haiti z trucizną mającą zmieniać ludzi w zombie, doktor Judith rodzi antychrysta, a w najgłębszych piwnicach szajka satanistów rysuje pentagramy i wywołuje demony. Po drugiej serii Królestwa widać, że Lars von Trier miał wolną rękę. Ta swoboda przełożyła się na powalający, ale i wywołujący konsternację u widzów efekt. Jeszcze więcej tu znanego z pierwowzoru „świata na opak”, grozy i groteski, a tytułowe Królestwo przekształca się w makabryczne pandemonium. To wszystko jednocześnie niepokoi, intryguje, bawi i dostarcza przepisu na to, jak powinno robić się ambitną, wolną od kompromisów telewizję. Nic, co jest w tej chwili dostępne w serwisach streamingowych, nie przypomina konceptu von Triera, który wszelakie klisze współczesnej popkultury telewizyjnej rozsadził, rozbebeszył i wywrócił do góry nogami.

Pozostałe części:

Przy zakupie 3 biletów na seanse wszystkich trzech części Królestwa następujące po sobie dzień po dniu, możesz skorzystać z promocji pakietowej!

Lars von Trier

Urodził się w 1956 roku w Kopenhadze. Należy do największych prowokatorów i eksperymentatorów kina. Zaczynał od wyrafinowanej wizualnie „trylogii europejskiej”, zanurzonej w ekspresjonizmie i symbolizmie. Potem zaszokował widzów metafizycznym melodramatem Przełamując fale i manifestem Dogma – powrotem do ultrarealizmu i ascetyzmu w Idiotach. Następnie z lubością łamał śluby czystości w antymusicalu Tańcząc w ciemnościach oraz w kultowym telewizyjnym serialu Królestwo. Wreszcie rozpoczął „trylogię amerykańską” z umowną scenografią. Wyłożył swoje credo w Pięciu nieczystych zagraniach, zaproponował antyhorror w Antychryście. Laureat Złotej Palmy, EFA i ponad sześćdziesięciu innych nagród, enfant terrible festiwali, szara eminencja duńskiej kinematografii, właściciel firmy Zentropa.

Wybrana filmografia

1984 Element zbrodni / Forbrydelsens element / The Element of Crime

1991 Europa / Zentropa

1994 Królestwo I / Riget / The Kingdom (TV)

1997 Królestwo II / Riget / The Kingdom (TV)

1998 Idioci / Idioterne / The Idiots

2003 Dogville

2005 Manderlay

2009 Antichrist

inne filmy

Ishibashi / GIFT / Hamaguchi - pokaz z muzyką na żywo Eiko Ishibashi

Biała odwaga - pokaz przedpremierowy + spotkanie z reżyserem

Mur - pokaz specjalny + spotkanie z reżyserką

Pokaz gali 43. PPA "Niech będzie Pogodno" + spotkanie

Krótkometrażowe Filmy Animowane Nominowane do Oscara 2024

Krótkometrażowe Filmy Fabularne Nominowane do Oscara 2024

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!