repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 21 stycznia 2023.

Los

Schicksal

reż. Joanna Mielewczyk-Gaweł

czas: 60’
produkcja: Polska 2022
język: polski, niemiecki

Wydarzenie towarzyszące

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie i rozmowę z przedwojennym, niemieckim mieszkańcem Wrocławia, który w mieście został do 1947 roku, oraz z dzisiejszym mieszkańcem, a w trakcie wojny robotnikiem przymusowym, przywiezionym do Wrocławia w 1944 roku.

Jürgen Hempel, rocznik 1932, pochodzi z wrocławskiej rodziny, która miała we Wrocławiu hurtownię materiałów jubilerskich. Opowiada o nieistniejącej kamienicy, w której mieszkał, o artystycznym towarzystwie, w którym obracali się rodzice, a później o życiu w piwnicy. Po wojnie rodzina straciła wszystko. Przeżyła mama z Jürgenem, tato i brat zginęli.

Drugim bohaterem spotkania będzie Jerzy Podlak, rocznik 1931, syn nauczyciela z Wielkopolski. W trakcie wojny rodzina przez obozy pracy trafiła do Wrocławia, gdzie byli także w trakcie oblężenia miasta. Mieszkali w obozie i codziennie pracowali przy zabezpieczaniu Wrocławia.

Obaj panowie są bohaterami filmu dokumentalnego Los, który zostanie pokazany publiczności przed rozmową. Dokument opowiada o losach dwóch nastoletnich chłopców, którzy pracowali w Twierdzy Wrocław.

Sytuacja Wrocławia w kontekście wojny jest niezwykle skomplikowana. Niemieckie wtedy miasto długo nie było bombardowane. To tu zwożono ludność z Berlina, Hamburga, która kryła się przed nalotami. Z drugiej strony nacierała Armia Czerwona, mimo to gauleiter Dolnego Śląska, Karl Hanke, alarmowany informacjami o zbliżających się żołnierzach, nie godził się na ewakuację ludności cywilnej. Zezwolił na to dopiero w styczniu 1945 roku, w przerażających mrozie, gdy Armia Czerwona była już bardzo blisko. Tysiące ludzi zginęły na mrozie, nie mogąc wydostać się z przeludnionego miasta. Obaj panowie jako dzieci pozostali w oblężonym mieście. Mają identyczne wręcz doświadczenia pracy podczas oblężenia, mówią tym samymi słowami, opowiadają o tych samych wydarzeniach. Zajmowali się budowaniem barykad, przenoszeniem meldunków, a później usuwaniem ciał z ulic.

Z bohaterami rozmawia 13-letni, dwujęzyczny Bartek Gaweł. Przedstawia punkt widzenia dziecka. Punktem kulminacyjnym filmu jest spotkanie obu panów. Okazuje się, że w trakcie oblężenia miasta ich losy wielokrotnie się przecinały.

Ujęciom współczesnego Wrocławia towarzyszą materiały archiwalne oraz fotografie rodzinne.

Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!