repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Thomas Brasch, reż. Andreas Kleinert

Ceny biletów:

  • bilet normalny: 22 zł
  • bilet klubowy 20 zł
  • bilet wielokrotny na 3 i więcej seansów: 18 zł

Organizatorzy: Goethe-Institut w Warszawie, Dom Norymberski w Krakowie, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, German-Films.

Zobacz katalog

przegląd

Tydzień Filmu Niemieckiego 2023

20/01 - 26/01

Przegląd najnowszego kina naszych zachodnich sąsiadów. W programie, jak co roku, znalazły się produkcje, które zyskały zarówno uznanie krytyków, jak i filmowej publiczności. Nie zabrakło też tytułów pokazywanych na międzynarodowych festiwalach i laureatów Niemieckich Nagród Filmowych.

Filmem, którym otworzymy Tydzień filmu Niemieckiego jest  Kontra, komedia Sönke Wortmanna, w której reżyser odwołuje się do sztuki retoryki i przekonuje, że warto się tej, utraconej w dobie mediów społecznościowych, umiejętności nauczyć.

Wśród tytułów znalazła się również zrealizowana przez Andreasa Kleinerta biografia Thomasa Brascha, która zdobyła aż 9 statuetek przyznawanych przez Niemiecką Akademię Filmową, w tym w najważniejszych kategoriach: dla najlepszego filmu oraz za reżyserię i scenariusz. Nagrody aktorskie zdobyli dobrze znani polskiej widowni: Albrecht Schuch i Jella Haase. Thomas Brasch, pisarz, poeta, scenarzysta i autor sztuk teatralnych to nie jedyny wschodnioniemiecki dysydent, którego biografia stała się inspiracją do filmowej opowieści. Z tego samego pokolenia wywodzi się Bettina Wegner, charyzmatyczna pieśniarka i poetka, bohaterka dokumentu Lutza Pehnera (Bettina).

Wschodnie korzenie ma także bardzo popularny w Niemczech muzyk, artysta estradowy i kabaretowy Olaf Schubert, który przez przypadek odkrywa, że jego biologicznym ojcem może być Mick Jagger i w swoim dochodzeniowym filmie zatytułowanym Olaf Jagger próbuje odkryć prawdę.

Prawdy o wydarzeniach sprzed lat, kolektywnie wypartych przez lokalną społeczność, poszukuje bohaterka filmu Milczący las w reżyserii Saralisy Volm. Z kolei protagonista obrazu Jönsa Jönssona Aksjomat konfabuluje bezustannie, jakby wymyślanie historii było potrzebą, bez której nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Stefan Jäger w filmie Monte Verità przywołuje społeczną ideę sprzed 100 lat, której celem było stworzenie nowego, alternatywnego stylu życia, a głównymi założeniami były: wegetarianizm, respekt wobec natury i kreatywna praca.

Organizatorami przeglądu jest Dom Norymberski w Krakowie, Goethe-Institut w Warszawie i Krakowie, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu oraz German-Films. 

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!