repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 6 grudnia 2022.

plakat

European Cinema Night: Zdarzyło się + dyskusja o twórczości Annie Ernaux

L’Evénement

reż. Audrey Diwan

czas: 100’
produkcja: Francja 2021
obsada: Anamaria Vartolomei, Kacey Mottet Klein, Luàna Bajrami
język: francuski

gatunek: dramat

Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach kina.

European Cinema Night to wyjątkowy projekt promująy europejskie kino. W tym roku na wielkim ekranie zaprezentujemy nagrodzone Złotym Lwem w Wenecji Zdarzyło się Audrey Diwan, adaptację powieści tegorocznej Noblistki - Annie Ernaux. Po projekcji zapraszamy na rozmowę o filmie i twórczości francuskiej pisarki. Naszą gościnią będzie Emilia Konwerska – doktor literaturoznawstwa, publicystka i poetka nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Po seansie zapraszamy na lampkę wina w hallu kina. Wstęp na seans obowiązuje na podstawie bezpłatnych wejściówek, które czekają w kasach kina.

Organizatorami European Cinema Night są Komisja Europejska oraz sieć kin studyjnych Europa Cinemas, do której należy Kino Nowe Horyzonty.

Wszystkich zainteresowanych literaturą Annie Ernaux, zachęcamy do odwiedzenia w kinie Księgarni Filmowej Tajne Komplety, gdzie w sprzedaży dostępne będą książki tegorocznej Noblistki. 

Czym jest European Cinema Night?

Organizowana po raz piąty European Cinema Night to wydarzenie służące podkreśleniu bogactwa i różnorodności europejskiego kina oraz zwiększeniu świadomości widzów na temat funkcjonowania programu Creative Europe - MEDIA, którego cel stanowi wspieranie europejskiego przemysłu filmowego. W European Cinema Night każdego roku bierze udział ponad 200 kin ze 130 europejskich miast.

Opis filmu:

Akcja filmu opartego na autobiograficznej książce Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim. 

Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas Ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.

Nagrodzony Złotym Lwem na weneckim festiwalu Zdarzyło się to drugi film francuskiej reżyserki Audrey Diwan, znanej wcześniej głównie z pracy w charakterze scenarzystki. Ta zniuansowana i świetnie zagrana opowieść o systemowej opresji oraz niemożności samostanowienia, choć rozgrywa się w latach 60. poprzedniego stulecia, jest niezwykle aktualna.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!