repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 21 listopada 2022.

Amelia - pokaz specjalny na Dzień Życzliwości

Amélie / Le fabuleux destin d'Amélie Poulain

reż. Jean-Pierre-Jeunet

czas: 129’
produkcja: Francja 2001
obsada: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus, Jamel Debbouze
język: francuski

Trudno o lepszy tytuł, by celebrować Dzień Życzliwości - kultowa Amelia pomimo dwudziestu lat od premiery wciąż pozostaje chwytającą za serce opowieścią o sile małych gestów i udzielającej się otwartości na innych ludzi. Wyrusz z nami do Paryża i przypomnij sobie magię życzliwości.

gatunek: obyczajowy

Opowiedziana przez Jeana – Pierre’a Jeuneta współczesna baśń będąca wizytówką francuskiego kina. Tytułowa bohaterka (Audrey Tatou w roli stanowiącej dla niej przepustkę do światowej sławy) to nieśmiała Paryżanka z dzielnicy Montmarte, która ma pewne osobliwe hobby. Amelia używa całego swego wdzięku, inwencji i kreatywności, by – za pomocą drobnych gestów – uszczęśliwiać ludzi wokół niej, a dzięki temu samemu cieszyć się życiem. Za sprawą wirtuozerskiej reżyserii Jeuneta optymizm tytułowej bohaterki okazuje się zaraźliwy, a sam film stanowi jedyną w swoim rodzaju lekcję uważności na drugiego człowieka.

Wydarzenie realizowane wspólnie z Urzędem Miejskim Wrocławia i stanowiące część obchodów Roku Dobrych Relacji.

Jean-Pierre-Jeunet

Urodzony w 1953 roku w Roanne. W wieku 17 lat kupił swoją pierwszą kamerę i rozpoczął studiowanie animacji w Cinémation Studios. W trakcie studiów poznał Marca Caro, z którym stworzył artystyczny duet odpowiedzialny za realizację filmów animowanych i aktorskich. Ich pełnometrażowym debiutem była czarna komedia Delicatessen z 1991 roku, która otrzymała między innymi Europejską Nagrodę Filmową za scenografię. Jeunet i Caro zrealizowali wspólnie jeszcze Miasto zaginionych dzieci, a potem zaczęli pracować na własny rachunek. Choć Jeunet ma na koncie epizod w Hollywood, gdzie zrealizował Obcego 4, jego najsłynniejszym filmem po dziś dzień pozostaje kultowa Amelia.

Wybrana filmografia

1991 Delicatessen (with Marc Caro)

1995 Miasto zaginionych dzieci / La cité des enfants perdus (with Marc Caro) / The City of Lost Children

1997 Obcy: Przebudzenie / Alien: Resurrection

2001 Amelia / Le fabuleux destin d'Amélie Poulain / Amelie

2009 Bazyl. Człowiek z kulą w głowie / Mic Macs à Tire-Larigot / Micmacs

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!