repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 8 października 2022.

plakat

Film powieściowy

So-seol-ga-ui yeong-hwa

reż. Hong Sang - soo

czas: 92’
produkcja: Korea Południowa 2022
obsada: Lee Hye-yeong, Kim Min-hee, Seo Young-hwa
język: koreański

gatunek: dramat obyczajowy

Hong Sang-soo, faworyt jurorów na międzynarodowych festiwalach, mistrz formalnego minimalizmu i subtelnie ukazanych relacji, ze zwykłym sobie wdziękiem porusza się w obszarze tematów i konwencji, do których przywykliśmy i które zdążyliśmy polubić. Bez pośpiechu, ograniczając do minimum montaż i ruch kamery, opowiada o wrażliwych, głęboko autorefleksyjnych artystach, roztrząsających nad drinkiem czy miską ramenu swe twórcze dylematy i życiowe perturbacje. Granica między sztuką a życiem zostaje praktycznie zatarta, decyzja artystyczna jest tu wyborem egzystencjalnym.

Uznana powieściopisarka, charyzmatyczna Jun-hee, odwiedza swoją dawno niewidzianą koleżankę, księgarkę z peryferii Seulu. Spacer po mieście owocuje kolejnymi, tym razem przypadkowymi spotkaniami: z reżyserem filmowym, który niegdyś głęboko rozczarował pisarkę, rezygnując z adaptacji jej książki oraz młodą aktorką, którą połączy z Jun-hee nieoczekiwane duchowe pokrewieństwo.

W refleksjach bohaterów nad własną twórczością zdaje się pobrzmiewać głos samego reżysera, w kobiecych portretach można dostrzec hołd oddany aktorkom, które go inspirują. Szczerość i prostota filmu przypomina dzieła klasyków francuskiej Nowej Fali, chociażby Érica Rohmera czy Françoisa Truffaut. Hong Sang-soo składa tu hołd przypadkowi, przechadzkom w stylu Julesa i Jima, pozornie bezcelowemu działaniu, które może zaowocować nagłym olśnieniem.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!