repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 25 listopada 2021.

Nocni Łowcy

Night Raiders

reż. Danis Goulet

czas: 97’
produkcja: Kanada, Nowa Zelandia 2021
obsada: Elle-Máijá Tailfeathers, Brooklyn Letexier-Hart, Alex Tarrant, Amanda Plummer
język: kri, angielski

gatunek: dramat, science-fiction
kategoria wiekowa: 16+

Niedaleka przyszłość. Ameryka Północna przestała być centrum wolności. Amerykański sen się skończył – teraz pozostał totalitarny koszmar w licznych odcieniach szarości. Po niszczycielskiej wojnie, która przetoczyła się przez Stany Zjednoczone i Kanadę, nic już nie wygląda tak samo. Wojska okupacyjne przejęły całkowitą kontrolę nad społeczeństwem, a jednym z działań nowego ładu jest odbieranie dzieci rodzicom oraz umieszczanie ich w obozach przymusowej edukacji, gdzie staną się zaprogramowaną własnością państwa. Niska nie zgadza się na taką bezczelność władzy – jako jednostka pozornie bezsilna wobec reżimu stawia nieustanny opór, napędzana matczyną miłością silniejszą od murów i oddziałów policji. Od kilku lat ukrywa się wraz z córką w lasach. Niestety życie na łonie natury bywa równie piękne co ciężkie, a na dodatek obfituje w niespodzianki. Gdy 11-letnia Waseese wpada we wnyki, w powietrzu roznosi się nie tylko echo zatrzaskującej się pułapki – swoje szpony na kobietach zacisnęło także ponure przeznaczenie. Niska musi podjąć trudną decyzję – czy pozwoli umrzeć ukochanej córce z powodu nasilającej się choroby, czy da jej szanse na przeżycie, oddając ją w ręce państwa. Matka wybiera życie. Nie ma jednak zamiaru się poddać i wkrótce łączy siły z grupą bojowników, by uwolnić Waseese… Czas jednak ucieka, a jej córka już niedługo może skończyć z całkowicie wypranym mózgiem.

Night Raiders – pełnometrażowy debiut Danis Goulet – to klimatyczny thriller science fiction przedstawiający poruszającą walkę o przyszłe pokolenia, suwerenność oraz poczucie solidarności. Utalentowana reżyserka oraz twórczyni kilku docenionych filmów krótkometrażowych, pod płaszczykiem klimatycznego dramatu z elementami kina akcji, przemyca jeden z najważniejszych dla Kanady tematów ostatnich lat. Jej produkcja w wyrazisty i bezceremonialny sposób odnosi się do sytuacji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy doświadczyli na własnej skórze dystopijnych realiów, zanim te stały się chwytliwym tematem kolejnych kinowych produkcji. W historii wyraźnie rozbrzmiewają echa przymusowej asymilacji dzieci, którą podejmowały siły kolonizatorskie w Kanadzie, USA, Australii oraz innych krajach naszego globu. Wspomnienia okrutnej przeszłości czynią z Night Raiders film przejmujący nie tylko warstwą fabularną, brutalnością i niepokojącym klimatem, ale przede wszystkim swoim drugim dnem. Goulet zwraca uwagę na okrucieństwo prawdziwego życia, nie epatując przy tym cierpieniem, a pozwalając mu właściwie wybrzmieć.

Jednym z producentów wykonawczych filmu jest Taika Waititi – współtwórca i odtwórca jednej z ról w mockumencie Co robimy w ukryciu? oraz reżyser i scenarzysta filmu Jojo Rabbit.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!