repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 28 września 2021.

Wisienka na torcie - zestaw filmów krótkich

reż. Anais Sorrentino, Pascale Hecquet, Lia Bertels, Frits Standaert

czas: 49’
produkcja: Francja, Belgia
język: polski

kategoria wiekowa: 6+

Legendy, mity, baśnie… Przekazywane z pokolenia na pokolenia nie tylko bawią, ale i rozwijają wyobraźnię oraz kształtują nasze emocje. Zwłaszcza, kiedy klasyczne historie opowiadane są z delikatnym mrugnięciem oka.

Czerwony Kapturek, który wchodzi do lasu i wyśmiewa czającego się na nią wilka wyprzedzając każdy jego szczwany ruch? Uwielbiający za dużo jeść książę, który, aby wyleczyć swoje problemy zdrowotne każdego dnia wyrusza w stronę magicznego źródła? Mówiące drzewo straszące każde zbliżające się do niego, mieszkające w lesie stworzenie? A może bezskutecznie próbujący zapaść w zimowy sen niedźwiedź, którego w środku pewnej gwieździstej nocy odwiedza pomocna małpka? Każda z tych opowieści ma w sobie ogrom uroku i niesie morał, który pozostaje z nami na długo po seansie.

W programie:

 • Drzewo o donośnym głosie, 7'

  Mała myszka próbuje znaleźć schronienie w dziupli starego drzewa. Kiedy już wsuwa nosek do środka, przerażający głos z wewnątrz grozi jej i każe odejść. Myszka ucieka w pośpiechu, aż natrafia na wiewiórkę. Kiedy opowiada jej co się właśnie wydarzyło, rudy gryzoń kompletnie jej nie wierzy. Próbując udowodnić myszce, że tej coś się ubzdurało, wiewiórka również zagląda do wnętrza konara i szybko zmuszona jest przyznać szaremu koledze rację. Sytuacja powtarza się kilka razy z różnymi innymi, leśnymi zwierzętami, aż w końcu prawdę drzewa o donośnym głosie odkrywa pewna siebie, dostojna żółwica…

  Czy wiesz, że…

  historia opowiedziana w filmie Drzewo o donośnym głosie jest luźną adaptacją afrykańskiej legendy?

 • Powrót Wielkiego, Złego Wilka, 11'

  O nie! Wielki, Zły Wilk powrócił! Znowu chce pożreć Czerwonego Kapturka! Tyle, że czasy się zmieniły i tym razem dziewczynka kompletnie się nim nie przejmuje. Ba, wyprzedzi każdą jego podstępną próbę zjedzenia niesionych do babci babeczek. Teraz to Wilk musi zaadaptować się do nowej sytuacji i zaakceptować, że dni kiedy mógł bezkarnie straszyć małe dzieci minęły bezpowrotnie. Musi umieć się zachowywać, zwłaszcza, że okolic lasu pilnuje pewny siebie strażnik.

  Czy wiesz, że...

  jest bardzo wiele różnych wariacji historii Czerwonego Kapturka. Pierwszy raz ta opowiadana od wieków baśń na papier została przelana przez francuskiego pisarza Charles’a Perraulta w roku 1697 roku (w książce pt. Bajki Babci Gąski).

 • Słodka noc, 14'

  W himalajskich górach, śnieżnej krainie Yeti, pewien niedźwiedź już dawno powinien zapaść w głęboki, zimowy sen. Jego głowę zaprząta mu zdecydowanie za duża liczba smutnych myśli. Pewnej gwiaździstej nocy jego norę odwiedza troskliwa małpka. Widząc zmartwionego misia proponuje mu, aby ten wyruszył do domu swojej ciotki po odrobinę miodu. Wtedy na pewno poczuje się lepiej i będzie mógł spokojnie zasnąć. Tak rozpoczyna się wyjątkowa przygoda, która spowoduje, że wszystkie złe myśli niedźwiadka odejdą w zapomnienie.

  Czy wiesz, że…

  niedźwiedzie wcale nie przepadają za samym miodem - uwielbiają kryjące się w pszczelim plastrze larwy.

 • Wisienka na torcie, 16'

  Poznaj historię nieśmiałego Pawiego Księcia, który uwielbia jeść… I to jeść dużo za dużo! Pewnej nocy dopada go straszna niestrawność. Książę wzywa na dwór lekarzy, a każdy z nich proponuje mu konkretne lekarstwo na jego dolegliwości. Niepocieszony sugerowanymi rozwiązaniami w końcu skłania się ku podpowiedzi ostatniego z nich - ma codziennie wyruszać w stronę mieszczącego się na Małpim Wzgórzu magicznego źródła i pić z niego szklankę wody. Nie może przy tym korzystać z karocy i co najważniejsze - nie może nikomu zdradzić gdzie owe źródło się znajduje! Książę nie ma wyjścia i robi to co mu doradzono. Zwłaszcza, że w pałacowym ogrodzie codziennie przesiaduje piękna pawica, a że serce nie sługa…

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!