repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

24 mar / śr

Wojaczek

reż. Lech Majewski

czas: 89’
produkcja: Polska 1999
obsada: Krzysztof Siwczyk, Dominika Ostałowska, Andrzej Mastelarz,

Film Lecha Majewskiego stanowi luźną rekonstrukcję ostatnich dni Rafała Wojaczka, "poety przeklętego", który w 1971 roku we Wrocławiu popełnił samobójstwo w wieku 26 lat. Czarno-biały film składa się z kilkunastu sekwencji odtwarzających duszną, beznadziejną atmosferę końca lat 60.  w małym śląskim miasteczku - Mikołowie. Bunt poety przeciwko rzeczywistości wyraża się  w autodestrukcji.

Już pierwsza scena, kiedy wychodzi przez szybę z restauracji, mówi widzowi wszystko o ekstremalnym sposobie życia bohatera. Wojaczek próbuje otruć się gazem, jednak powrót ojca do domu udaremnia jego zamiar. Idzie na cmentarz, gdzie spoczywa jego siostra (zmarła w wieku 6 lat), kładzie się do świeżo wykopanego grobu i prosi grabarza, żeby go zasypał. Odwiedza szpital, gdzie pracuje jego narzeczona Teresa. W trakcie miłosnego zbliżenia Rafał recytuje wiersz. Akt erotyczny i akt twórczy stanowi dla niego jedność. Podczas wizyty u poety i alkoholika Wiktora, Rafał zlizuje z przyjacielem wódkę wprost z podłogi, bo stłukła się butelka. Na wieczorku poetyckim poznaje sławnych już poetów - Edwarda Stachurę i Ryszarda "Brunona" Milczewskiego. Kiedy po kolejnym "wychodzeniu przez szybę" trafia do szpitala, mówi Teresie, że nie chce jej dłużej zadręczać. Wkrótce potem bierze śmiertelną dawkę środków nasennych.

Lech Majewski

Urodził się w 1953 roku w Katowicach. Wszechstronnie uzdolniony reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, poeta, prozaik i malarz. Wydał niemal tuzin tomików poezji, publikował w „Literaturze” i „Nowym Wyrazie”. Jako reżyser debiutował w 1978 roku w nowelowej Zapowiedzi ciszy, którą zrealizował wspólnie z Krzysztofem Sowińskim. W 1981 roku wykorzystał zaproszenie na festiwal filmowy w Cambridge i pozostał w Wielkiej Brytanii. Następnie przeniósł się do Stanów, gdzie zajmował się m.in. realizacją spektakli operowych. W 1996 roku napisał scenariusz do filmu Basquiat – taniec ze śmiercią w reżyserii Juliana Schnabla. Młyn i krzyż to jego dziesiąty film pełnometrażowy.

Wybrana filmografia

1975 Grand Hotel (short)

1978 Zapowiedź ciszy (co-dir.)

1993 Ewangelia według Harry’ego / Gospel According to Harry

1999 Wojaczek

2001 Angelus

2011 Młyn i krzyż / The Mill and the Cross

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!