Akademia Polskiego Filmu: kino współczesne to roczny autorski kurs organizowany przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny (FINA) realizowany w Kinie Nowe Horyzonty. W ramach kursu prezentowane są filmy, które powstały w latach 1989-2016, wybrane spośród trzydziestu reżyserów należących do różnych pokoleń - od pokolenia Kolumbów do debiutantów ostatnich lat.
Akademia Polskiego Filmu uzupełnia humanistyczne programy wyższych uczelni, jednocześnie pełniąc funkcję wolnej wszechnicy. Wykładowcami Akademii są najwybitniejsi filmoznawcy z ośrodków akademickich całego kraju. Każde zajęcia składają się z akademickiego wykładu oraz projekcji jednego filmu pełnometrażowego.
Kurs skierowany jest zarówno do studentów wrocławskich uczelni wyższych, jak i do wolnych słuchaczy niezależnie od wieku, czy wykształcenia. O dostaniu się na zajęcia Akademii decyduje kolejność zgłoszeń. Nie ma konieczności ukończenia wcześniejszego semestru kursu, aby móc zapisać się na kolejny. Wybrane wrocławskie uczelnie honorują zajęcia Akademii jako przedmioty fakultatywne i ponadprogramowe (wraz z punktami ECTS).
Studenci, którzy decydują się zaliczać zajęcia Akademii jako przedmiot są zobowiązani do zakończenia każdego semestru egzaminem. Wolni słuchacze nie mają takich obowiązków, choć - chcąc otrzymać dyplom ukończenia rocznej Akademii - będą mogli uzyskiwać zaliczenia semestrów. Każdy semestr jest traktowany jako osobny kurs. Do uczestnictwa w zajęciach Akademii upoważnia karnet, istnieje też możliwość wykupienia biletów na poszczególne zajęcia.