repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 23 października 2020.

plakat

Photographer’s Choice. Christto & Andrew prezentują: Matrix

reż. Lilly Wachowski, Lana Wachowski

czas: 136’
produkcja: Australia, USA 1999
obsada: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving

Wejściówki do odbioru na stronie Kina Nowe Horyzonty, od 19 października.

Film i fotografia to media związane ze sobą już od momentu powstania tego pierwszego. Chociaż działania TIFF Center koncentrują się głównie na fotografii, to chcemy również poszerzać horyzonty osób nią zainteresowanych poprzez działania filmowe. W tym celu stworzony został cykl Photographer's Choice, którego formuła została sprawdzona w czasie trzeciej edycji TIFF Festival w 2013 r. Idea wydarzenia polega na zaproszeniu światowej sławy fotografek i fotografów do wybrania filmów, które są dla nich inspirujące i ważne. Następnie z jednym z artystów/artystek przeprowadzona zostaje rozmowa online na temat wybranego filmu. Wybrany film i rozmowa prezentowane są szerszej publiczności w Kinie Nowe Horyzonty.

W ramach trzeciego, ostatniego w 2020 roku filmowego spotkania o wybór filmu poproszono Christto & Andrew (Christian Sánchez Díaz i Andrew Jay Weir) - artystyczny duet fotograficzny, który pracuje w Doha (Katar) oraz w Kopenhadze (Dania). Ich współpraca rozpoczęła się w 2012 roku, pracują w różnych mediach, w tym w fotografii, instalacji i filmie. Ich prace zorientowane są na ujawnianie i uwypuklanie struktur i schematów historycznych, politycznych, gospodarczych, kultury popularnej i sztywnych norm społecznych, których doświadczamy w życiu codziennym, za pomocą kolorowych i surrealistycznych portretów martwej natury.

Christto & Andrew, jako jeden z filmów ważnych i przełomowych dla ich rozwoju artystycznego wskazali kultowego Matrixa (1999) sióstr Wachowskich.

O filmie

Film opowiada historię Neo (Keanu Reeves) - genialnego hakera, który za dnia pracuje w korporacji prowadząc życie pełne poczucia odrealnienia i zagubienia w otaczającej go rzeczywistości. Pewnej nocy nawiązuje z nim kontakt tajemniczy Morfeusz (Laurence Fishburne). Zadając pytanie "Czym jest Matrix?" rozpoczyna proces odkrywania prawdy o świecie, a właściwie dwóch światach - prawdziwym i wygenerowanym przez maszyny, który tylko udaje rzeczywistość…

Photographer's Choice jest filmowo-fotograficznym spotkaniem będącym częścią wydarzeń edukacyjnych organizowanych przez TIFF Center pod nazwą TIFF 365. W 2020 roku odbyły się w sumie jego trzy odsłony - w czerwcu, sierpniu oraz w październiku. Poza pokazami kinowymi zapraszamy również na spotkania z fotografami, wystawę, wykłady, warsztaty i przegląd portfolio.

Więcej informacji o tegorocznym programie: www.tiffcenter.com

Informujemy, że na wydarzenie wstęp jest wolny, po wcześniejszym odbiorze wejściówki. Z chwilą rozpoczęcia wydarzenia osoby spoźnione z wejściówkami traktowane będą jako nieposiadające wejściówek. Kino zastrzega sobie prawo do wpuszczenia na spotkanie po jego rozpoczęciu, na wolne miejsca, osób chętnych bez wejściówek. Anulowana wejściówka nie uprawnia do pierwszeństwa wstępu. Zachęcamy do obecności 15 minut przed wydarzeniem.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!