repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 11 października 2020.

Sympozjum Plastyczne Wrocław '70

czas: 60’

Pokaz przygotowany we współpracy z Kadrami Wrocławia. Pokaz jest częścią Sympozjum Wrocław 70/20 - oddolnego programu obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław '70.

Jednym z celów Sympozjum Plastycznego Wrocław '70 - niezwykłego spotkania artystów, krytyków i teoretyków sztuki zorganizowanego z okazji 25-lecia "powrotu ziem zachodnich i północnych do macierzy" - było stworzenie nowej struktury urbanistyczno-architektonicznej Wrocławia.
Choć to założenie (podobnie jak wiele innych wpisanych w Sympozjum) pozostało jedynie ambitnym planem, to sama treść postulatu pokazuje, jak rewolucyjnym dla rozwoju stolicy Dolnego Śląska momentem był przełom lat 60. i 70. Podczas pokazu organizowanego z okazji 50. rocznicy Sympozjum Wrocław '70 (i wpisanego w jej obchody - Sympozjum Wrocław 70/20) zobaczymy miasto sprzed półwiecza - wciąż zrujnowane, ale projektowane na nowo z nerwem i planistyczną odwagą. Blok filmowy poprzedzi prelekcja Michała Dudy, który nakreśli obraz realiów miasta tamtych lat, w którym działali młodzi, zrzeszeni w Miastoprojekcie architekci i architektki.

  • Wrocław '70. Sympozjum Plastyczne
    reż. Antoni Dzieduszycki, 1971

Jeden z niewielu archiwalnych zapisów Sympozjum Plastycznego Wrocław '70: na unikatowych zdjęciach możemy zaobserwować zarówno ówczesną tkankę miejską, jak również kadry z otwarcia wystawy nadesłanych projektów w Muzeum Architektury. Wyjątkowe ujęcia obrazują Wrocław z przełomu lat 60. i 70., który zachwycał i inspirował artystów zaproszonych do Wrocławia z okazji 25-lecia przyłączenia ziem północnych i zachodnich do Polski. Antoni Dzieduszycki rozmawia tu też z zaproszonymi twórcami, m.in. Zbigniewem Makarewiczem, Jerzym Beresiem, Andrzejem Lachowiczem czy Oskarem Hansenem.

  • Nasz Wrocław
    reż. Bogusław Rybczyński, 1975

Film zrealizowany na zamówienie władz Wrocławia, ukazuje dzieje miasta od ostatnich akordów Festung Breslau po połowę lat siedemdziesiątych. Widzimy najpierw walki o miasto, potem jego ruiny i wreszcie odbudowę (fragmenty archiwalnych kronik filmowych). W dalszej kolejności ukazane zostało życie kulturalne i przemysłowe miasta oraz sielankowe scenki z wrocławskich ulic, dyskotek oraz innych ówczesnych atrakcji Wrocławia. W finale panorama miasta z lotu ptaka.

Gość: Michał Duda
Historyk sztuki, kurator i krytyk architektury, pracuje w Muzeum Architektury we Wrocławiu, autor lub współautor wielu wystaw poświęconych architekturze, między innymi cyklu "Archi-box", "Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu", "Całe morze budowania - Wrocławska architektura 1945-1989", "Dagarama. Powrót do przyszłości", "Trzy początki. 1918-1945-1989", "Terra X [- ∞]. Archiwum Przyszłości" czy "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak". Towarzysząca tej wystawie monograficzna publikacja "Patchwork. The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak" otrzymała w 2017 roku prestiżową DAM Architectural Book Award.

Pokaz przygotowany we współpracy z Kadrami Wrocławia. Pokaz jest częścią Sympozjum Wrocław 70/20 - oddolnego programu obchodów 50. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław '70.

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!