repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

20 lip / pn
plakat

Nadzieja

Håp

reż. Maria Sødahl

czas: 126’
produkcja: Norwegia 2019
obsada: Andrea Bræin Hovig, Stellan Skarsgård

Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą ledwie trzy miesiące życia?

Taka sytuacja zastaje Anję i jej męża Tomasa tuż przed Bożym Narodzeniem. Doświadczoną parę, która przez lata bardziej niż na wzajemnym uczuciu skoncentrowana była na prowadzonych równolegle karierach artystycznych. Ich małżeństwo przetrwało głównie ze względu na dzieci.

Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia kobieta dowiaduje się, że ma nawrót choroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu. Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne tygodnie pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło, oraz czy będą w stanie przejść przez ten rodzinny dramat razem.

Film duńskiej reżyserki oparty jest na jej własnych przeżyciach. Koncentrując się na parze głównych bohaterów, Sødahl tworzy subtelną i wyważoną opowieść o życiowych priorytetach, odpowiedzialności za drugą osobę oraz bliskości. To uniwersalne studium dojrzałego związku jest tak poruszające w dużej mierze za sprawą znakomitych kreacji Andrei Bræin Hovig i jednego z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich aktorów Stellana Skarsgårda.

Maria Sødahl

Urodziła się w 1965 roku. Po studiach na Uniwersytecie w Oslo, gdzie m.in. przygotowywała materiały filmowe dla studenckiej rozgłośni Radio Nova, kontynuowała edukację na kierunku reżyserii w Duńskiej Szkole Filmowej, którą ukończyła w 1993 roku. Zadebiutowała krótkometrażowym Life Is Hard and Then You Die w 1989 roku. Zrealizowała dotychczas kilka filmów krótkometrażowych, m.in. Bulldozer (1993) i Sara (1994), za które otrzymała nagrody na norweskich i zagranicznych festiwalach. Nakręciła również serial telewizyjny oraz film dokumentalny. Limbo to jej pełnometrażowy debiut reżyserski.

Wybrana filmografia

1989 Life Is Hard and Then You Die (short)

1993 Bulldozer (short)

1994 Sara / Love & Hate – European Stories 1: Sara (short)

2000 Vrede / Wrath (short)

2001 Lottodrømmer / Lottery Dreams (doc.)

2010 Limbo

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!