repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

17 lip / pt
plakat

O nieskończoności

Om det oändliga

reż. Roy Andersson

czas: 78’
produkcja: Niemcy, Norwegia, Szwecja 2019
obsada: Ania Nova, Lesley Leichtweis Bernardi, Martin Serner

Przez serię starannie zakomponowanych krótkich epizodów, z których zbudowany jest film, przeprowadza nas łagodny głos Narratorki, inspirowanej postacią Szeherezady z "Księgi tysiąca i jednej nocy". Tym sposobem poznajemy przechodzącego kryzys wiary księdza, parę kochanków unoszących się nad miastem w rytm nastrojowej muzyki, tańczące na ulicy młode dziewczyny czy mężczyznę drżącego o swoje oszczędności. Na pozór nie łączy ich nic, ale czy aby na pewno?

Roy Andersson w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Nad jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem. Wykorzystuje do tego narzędzia, które tak dobrze są znane z jego poprzednich filmów, z "Trylogią absurdu" na czele - surrealizm, melancholię, humor, nonsens, pozostając w tym - co ważne - niezmiennie oryginalny.

Roy Andersson

Roy Andersson urodził się 31.03.1943 r. w Szwecji. Jest reżyserem filmowym, a sławę przyniosły mu obrazy Historia miłosna i Pieśni z drugiego piętra. W Pieśniach z drugiego piętra, bardziej niż w którymkolwiek z pozostałych dzieł Andersson skonsolidował swój osobisty styl - długie ujęcia, absurdalny humor, ciętą karykaturę szwedzkiej kultury, groteskę à la Fellini, śmieszne sceny i antykapitalistyczną tematykę. Reżyser, mimo iż pracuje od wielu dekad, nakręcił ponad 300 filmów reklamowych, dwa filmy krótkometrażowe i zaledwie trzy obrazy pełnometrażowe.

Filmografia:

1967 Besöka sin son (kr.m.)

1968 Hämta en cykel (kr.m.)

1969 Lördagen den 5.10 (kr.m.)

1970 Historia miłosna / En Kärlekshistoria / A Swedish Love Story

1975 Giliap (kr.m.)

1987 Någonting har hänt (kr.m.)

1991 Härlig är jorden / World of Glory (kr.m.)

2000 Pieśni z drugiego piętra / Sånger från andra våningen/ Songs from the Second Floor

2006 Du levande / You, the Living

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!