repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

19 lip / nd
plakat

Martin Eden

reż. Pietro Marcello

czas: 129’
produkcja: Francja, Niemcy, Włochy 2019
obsada: Luca Marinelli, Carlo Cecchi, Jessica Cressy, Vincenzo Nemolato

Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją.

Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

Martin Eden inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem, której akcję włoski reżyser przenosi do uwielbianego przez filmowców Neapolu. Klasowe napięcia, nieoczywiste uczucie, rodząca się świadomość i ambicja stają u podstaw tej intrygującej historii inicjacyjnej. Odegranej przez wcielającego się w główną rolę Lukę Marinellego, który za tę kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora podczas ostatniego festiwalu filmowego w Wenecji. Był członkiem jury tegorocznego Berlinale.

Pietro Marcello

Filmową karierę rozpoczął w 2004 roku. Rok później pracował jako wolontariusz w organizacji charytatywnej na Wybrzeżu Kości Słoniowej, co pozwoliło mu zrealizować dokument Grand Bassan. Dużym sukcesem okazał się jego film z roku 2007, Il passaggio della Linea – na festiwalu w Wenecji otrzymał nagrodę Pasinetti Doc.

Filmografia

2004 Il cantiere (dok. / doc.)

2005 Grand Bassan (dok. / doc.)

2007 Il passaggio della linea (dok. / doc.)

2009 La bocca del lupo / Mouth of the Wolf (dok. / doc.)

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!