repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

Ostatni seans filmu odbył się 30 października 2016.

Otello

Othello

reż. Orson Welles

czas: 91’
produkcja: Włochy, Maroko 1952
obsada: Orson Welles, Micheál Mac Liammóir, Suzanne Cloutier, Robert Coote, Hilton Edwards, Fay Compton, Nicholas Bruce, Joan Fontaine
język: angielski
nagrody: Cannes IFF 1952 - Grand Prize of the Festival
scenariusz: Jean Sacha, Orson Welles (based on William Shakespeare's play)
zdjęcia: G.R. Aldo, Anchise Brizzi, George Fanto, Alberto Fusi, Oberdan Troiani
montaż: Jenö Csepreghy, Renzo Lucidi, William Morton, Jean Sacha
muzyka: Alberto Barberis, Angelo Francesco Lavagnino
producent: Julien Derode, Walter Bedone, Patrice Dali, Rocco Facchini, Giorgio Papi , Orson Welles
produkcja: Mercury Productions, Les Films Marceau
właściciel praw: Westchester Films
barwa: cz.-b.

Otello jest pierwszym filmem Wellesa zrealizowanym poza amerykańskim systemem studyjnym, kręconym w różnych sceneriach we Włoszech i w Maroku przez ponad dwa lata. Orson Welles: Ten film powstawał etapami. Trzy razy musiałem przerywać zdjęcia, zarabiać pieniądze i wracać, a to znaczy, że rzucałem kamerę, a kiedy do niej wracałem, świat wyglądał już inaczej. Dlatego film ma o wiele więcej cięć, niż zakładałem. Nie był tak pomyślany, ale zostałem do tego zmuszony, bo nigdy nie miałem pełnej obsady. Moment ukończenia adaptacji dramatu Williama Szekspira wciąż się opóźniał, we Włoszech film trafił do kin w swojej włoskiej wersji jeszcze przed oficjalną, międzynarodową premierą i otrzymaniem Złotej Palmy w roku 1952 podczas festiwalu w Cannes. Zanim pojawił się na ekranach kin, Welles wprowadził do niego kolejne zmiany. Wyświetlana wersja została odnowiona w latach 90., poprawiono w niej m.in. dźwiękowe niedoskonałości.

SD

Orson Welles

Urodził się w 1915 roku w Kenosha, zmarł w 1985 roku w Hollywood. Amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent. W 1938 roku wywołuje w USA panikę Wojną światów - słuchowiskiem radiowym o najeździe Marsjan. Zostaje zaangażowany do Hollywood z gwarancją całkowitej swobody twórczej, czego owocem jest Obywatel Kane. Niestety w kolejnych latach musi toczyć nieustanne boje z producentami i innymi decydentami ingerującymi w jego filmy. Już jego drugie dzieło - Wspaniałość Ambersonów - zostaje skrócone z ponad dwóch godzin do 89 minut. Welles ma też na swoim koncie wiele nieukończonych - z różnych powodów - filmów (m.in. adaptację Don Kichota). Kilkakrotnie ekranizuje Szekspira (Makbet, Otello, Falstaff), przenosi także na ekran Proces Kafki. Laureat nagród na festiwalu w Cannes i, w 1971 roku, Oscara za całokształt twórczości.

Wybrana filmografia

1941 Obywatel Kane / Citizen Kane

1942 Wspaniałość Ambersonów / The Magnificent Ambersons

1947 Dama z Szanghaju / The Lady from Shanghai

1948 Makbet / Macbeth

1952 Otello / Othello

1958 Dotyk zła / Touch of Evil

1962 Proces / Le process / The Trail

1965 Falstaff / Campanadas a medianoche / Chimes at Midnight

1973 F jak fałszerstwo / Vérités et mensonges / About Fakes

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!